Denizde Yaşam Mücadelesi Temalı Filmler

Sinema tarihinde hayatta kalma filmleri her zaman geniş yer bulmuştur. Özellikle son dönemlerde kıyamet, dünyanın sonu, virüs konulu filmler bolca işlenmiştir. Biz ise bu yazımızda vahşi doğada geçen hayatta kalma filmlerini kendi içerisinde ayırarak deniz ile mücadele edilen filmleri derledik. Uçsuz bucaksız denizde yaşam mücadeleleri. Tabiat ve insan arasında ebedi dostluğun yanında ezeli rekabet. İnsanı hiç olmadık zamanda, olmadık yerlerde mücadele etmeye zorlar. Artık yapılacak tek şey vardır ‘’Hayatta kalmak’’. .

1-The Perfect Storm /2000

The Perfect Storm Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Kaptan Billy Tyne önderliğindeki 6 kişilik ekip, verimsiz geçen avdan hiç memnun değildir. Şanslarını bu kez doğuda denemek isterler. Andrea Gail adlı tekne ile Massachusets’ten Kuzey Atlantik’e doğru yelken açarlar. Sorunsuz geçen yolcululuk havanın birdenbire bozması ile değişmeye başlar. Kaptan Tyne ve ekibi tarihin en büyük fırtınasının ortasında kalmıştır.

2-Titanic /1997

Titanic Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Tarihin en büyük ve en gösterişli yüzen aracı olan Titanic, 14-15 Nisan 1912 tarihinde Atlas Okyanusu’nun derin sularına gömüldü. Dünyanın hatırlamak istemediği bu felaket, dev prodüksiyonların yönetmeni James Cameron tarafından beyazperdeye uyarlandı.

3-Open Water /2003

Open Water Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Yaşanmış olaylardan sinemaya uyarlanan en gizemli filmlerden birisi kesinlikle Tom&Eileen Lonergan çiftinin trajik ve sonu kötü biten bu acıklı hikayesidir. Aletli dalış ve yüzmede profesyonel olan çift Dünya turunun Avustralya ayağındadırlar. Üç günlük dalış turunun son gününde günün son dalışını gerçekleştirirler. Fakat su yüzüne çıktıklarında onları kötü bir sürpriz beklemektedir. Su yüzüne çıktıklarında tekne çoktan gitmiştir. Dalış teknesinin sizi Okyanus’ta unutması demek ölüm fermanınızın imzalanması gibi bir şeydir.

4-All is Lost/2013

All is Lost Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Hint Okyanusu’nda teknesi ile gezinti yapan bir adam, yatının bir gemi konteynerına çarpması üzere bilincini kaybeder. Uyandığında teknesinin büyük darbe yediğini ve su aldığını fark eder. Telsiz, radyo ekipmanını kaybetmiştir. Ve vahşi bir fırtınanın ortasında kalmıştır. Teknik donanımı olmadan tecrübesi ve uzun denizcilik geçmişi onu hayatta tutmayı sağlayacak mıdır?

5-Poseidon /2006

Poseidon Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Yılbaşı arifesidir ve 2000’den fazla yolcusu ile dev gemi Poseidon Kuzey Atlantik’te seyir halindedir. Herkes balo salonundadır. Eğlenceli dakikalar yaşamakta olan insanlar başlarına gelecek olan felaketten habersizdirler. Bir şeyler ters gitmeye başlamıştır. Ufukta 30 metreyi aşan ve kendilerine doğru gelen dev dalgalar vardır.

6-In the Heart of the Sea /2015

In the Heart of the Sea Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Pasifik Okyanusu’nun kalbinde yaşanan hayatta kalma mücadelesi. Herman Melville’nin Mobby Dick romanına ilham kaynağı olan olay 1820 yılında geçiyor. Owen Chesa ve mürettebatı balina avına çıkarlar. İspermeçet balinasının saldırısına uğrayan gemileri batar. Gemilerini kaybeden mürettebat hayatta kalmaları ve en yakın karaya ulaşmaları için önlerinde binlerce yol vardır.

7-Life of Pi /2012

Life of Pi Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Hindistan’dan Kanada’ya bir yük gemisi, içindeki bütün canlılarla birlikte trajik bir şekilde batar. Uçsuz bucaksız Pasifik Okyanus’un ortasında bir cankurtaran filikası içinde hayatta kalmayı başarabilen bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan ibarettir. Pi bu vahşi hayvanlar ile hayatta kalma savaşı verir.

8-Lifeboat /1944

Lifeboat Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

2. Dünya Savaşı sırasında bir alman denizaltısı tarafından batırılan gemiden sağ kurtulan sekiz insanın bir cankurtaran botunda hayatta kalma mücadelesi. İçlerindeki Walter Slezak adlı bir yolcunun gizemli davranışları hikayeyi farklı bir boyuta sürüklüyor.

9-Master And Commander:The Far Side Of The World /2003

Master and Commander The Far Side Of The World Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Kaptan Jack Aubrey, Napolyon kumandanlığındaki savaşların zirve noktasında olduğu dönemde, karmaşada İspanyol ve Fransız gemileriyle savaşmaktadır. Gemisi çok büyük darbe alır ve sis sayesinde batmaktan kurtulur. Fakat Yüzbaşı Aubrey geminin doktoru olan Stephen Maturin ile beraber bir karar verirler. Bu kararın neticesinde dünyanın balta girmemiş taraflarını keşfetmek üzere büyük bir serüvene doğru yol alırlar.

10-Jaws /1975

Jaws Denizde Yaşam Mücadelesi FikriSinema

Amity adası son günlerde obur, beyaz bir köpek balığı tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Yaşanan birkaç ölüme rağmen, Belediye Başkanı’nın karı ve turizmi önde tutan tavırları yüzünden olay fazla su yüzüne çıkmaz. Bir gün bir çocuk ölümü gerçekleştiğinde ise artık herkesin haberi olur. Herkes bu köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır kıta olacaktır.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Stephen King Eserlerinden Uyarlanan En İyi 10 Film
“Korku-gerilim türünün en çok satan yazarı” unvanına sahip olan yazar Stephen King,...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir