Ku Klux Klan Filmleri Bölüm 2: En Büyük Sorun Mississippi ve Sinemada Irkçılık

Yazı dizimizin bir önceki bölümünde Amerikan İç Savaşı’nın ve Ku Klux Klan’ın doğuşunu ve tarihsel sürecini işledik. Ve sinemadaki önemli temsilcisi olan A Time to Kill’i analiz ettik. Bu yazımızda sizlere bol bol film önerisi yapacağız. Hem KKK hakkında filmler hem de siyahilere karşı işlenen ırkçılık konulu filmleri sizlere sunacağız.

Birçok teoride Ku Klux Klan’ın tarihsel süreci 3 döneme ayrılır. Kurulmasından köleliğin kaldırılmasına kadar olan süreç, 1920-1940 arası dönem ve 2. Dünya Savaşı’nın sonrasındaki dönemdir. Klan’ın gücünün doruklarda olduğu dönemlerde birçok önemli meslek sahipleri ve politikacılar ile yolları kesişti. Hukuk ve siyasi alanlarda güçlendiler. Fakat 2. Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan insan hakları bilinci ve kölelik karşıtı tutum, Klan’ın gücünü iyiden iyiye azaltmıştır. 1964 yılından itibaren Ku Klux Klan’ın yaptığı eylemler, hiçbir siyaset adamından destek göremez oldu. Küçük gruplar halinde çalışmalarını sürdürdüyse de gücü, dayanışması iyice azaldı. Güçlerinin bu dönemden sonra yavaş yavaş azaldığı yıla 1964 yılına doğru yol alalım. 3 tane sivil haklar savunucusunun Mississippi’de öldürülmesini araştırmak için iki FBI ajanının maceralarına yakından tanıklık edelim.

2- Mississippi Burning /1989

Mississippi Burning Ku Klux Klan FikriSinema

Gene Hackman ve Willem Dafoe’nin usta oyunculukları ile süslenmiş, ırkçılık üzerine yapılmış en sağlam filmlerden biri olan filmimiz, siyasi bir dram olarak da karşımıza çıkıyor. Konusunu gerçek bir hikayeden alması insanlık adına büyük bir utanç. Film boyunca legal ve illegal yollar ile yapılan araştırmaları ve sonuçlarını göreceksiniz. Bundan 50 yıl önceki Amerika’nın durumu ile şimdiki durumunu karşılaştırma fırsatı bulacaksınız ve Amerika’nın kendini ne kadar geliştirdiğini anlayacaksınız. Siyahi insanların uğradığı aşağılanma, dayak ve her türlü zorbalığı yakından göreceksiniz. Dönemin Amerikası’nı bu kadar iyi anlatan başka bir film bulmak inanın çok zordur.

Sıkı bir senaryo, ağır tempo, üst düzey oyunculuklar ve sürükleyici bir hikaye. Filmin en önemli vurgularından birisi de FBI’ın suçluyu bulmadaki teknikleri ve yöntemleri. Aksiyon arayanlar için kötü haber verebilirim. Ağır bir tempo izleyicileri bekliyor. Ku Klux Klan hakkında bilgilerinizi iyice pekiştirmek için A Time to Kill ve bu filmimizi ardı ardına izlemenizi tavsiye ederim.

3- Ghosts of Mississippi /1996

Ghosts of Mississippi Ku Klux Klan FikriSinema

Amerika’nın güneyini, güney eyaletlerinin yaşam biçimlerini ve düşüncülerini bizlere iyi bir şekilde sunan film, ırkçılık ve KKK hakkında önemli bilgiler veren en özel yapımlardan birisidir. Medgar Evers adlı insan hakları savunucusuna yapılan suikastin failinin 30 yıl sonra tekrardan yargılanmasını anlatan film, mahkeme sahneleri ile ön plana çıkıyor. Alec Baldwin, Whoopi Goldberg ve James Woods gibi yıldızları barındıran film gerçek bir hikayeden esinleniyor. Medgar Evers 1963 yılının Haziran ayında, beyaz ırkçı olan Byron De La Beckwith tarafından ailesinin gözleri önünde katledildi. Bu dramatik olayı anlatan filmi her sinemasever izlemeli.

Ku Klux Klan hakkında en önemli üç filmi sizlere sunduk. Yazımızın bu son bölümünde sizlere iki türlü liste sunacağız. Birincisi Ku Klux Klan hakkında alternatif filmler diğeri ise siyahileri konu alan ırkçılık filmleri. Tarih sayfalarına bir göz gezdirdiğimizde ırkçılık, geçmişten beri en büyük zararını siyahilere vermiştir. Günümüze kadar uzanan bu insanlık ayıbına maalesef bir türlü dur diyemedik. Kitlelere en hızlı ulaşabilen ve en etkili yayın organlarından olan sinema üstüne düşen sorumluluğu olabildiğince yerine getirmeye çalıştı. Irkçılık karşıtı filmler her dönemde sinemada yer buldu. Aşağıda sizlere sadece siyahilere karşı işlenen ırkçılığı konu alan filmleri listeledik.

Ku Klux Klan Hakkında Alternatif Filmler

      1-The Chamber /1996

      2-The Birth of a Nation / 1915

      3-Storm Warning / 1951

Siyahilere Karşı Irkçılığı İşleyen En İyi 5 Film

       1-To Kill a Mockingbird /1962

       2-Amistad /1997

       3-Malcolm X /1992

       4-12 Years a Slave /2013

       5-Hotel Rwanda /2004

 

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Denizde Yaşam Mücadelesi Temalı Filmler
Sinema tarihinde hayatta kalma filmleri her zaman geniş yer bulmuştur. Özellikle son...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir