Senden Önce Ben

Edebiyat uyarlamaları her daim sinemanın kurtarıcısı olmuştur. Bir senaryonun uzunluğu sebebiyle yarattığı karakter/konu derinliği eksikliği, kitaptan uyarlanan filmlerde çok daha az hissedilir. Sinema tarihinde iyi yazılmış bir kitabın iyi bir yönetmenin elinde harikalara dönüştüğüne çok kez şahit olduk.

Jojo Moyes’in aynı adlı romanından senaryolaştırdığı Me Before You, yönetmen Thea Sharrock’ın ilk sinema filmi. Bu açıdan bakıldığında Sharrock’ın iyi bir iş çıkardığını rahatça söyleyebiliriz. İlk film acemiliğinden ziyade, alanında oldukça potansiyel vadeden bir yönetmen izlenimi veriyor Sharrock.

Filmin konusu/fragmanına baktığımda bana biraz Nicholas Sparks sosu eklenmiş Intouchables gibi geldi, ki aşağı yukarı öyle bir film. Ancak film başından sonuna dek, konuyu sündürmeden anlatarak izleyiciyi sıkmamayı, hatta her anında heyecanını ayakta tutmayı başarıyor. Karakterler derinlikleri dozunda ayarlanmış, olay kurgusu ve görsellik oldukça iyi kotarılmış. Filmin renkleri, arka plan, dekor ve yer seçimleri çok başarılı. Buna başroldeki ikilinin güzelliği de eklendiğinde, gerçekten bakmaya doyulmayan bir resim çıkıyor ortaya. Özellikle Lou rolündeki Emilia Clarke film boyunca tükenmeyen enerjisi sayesinde filmi oldukça yukarı çıkarıyor. Will rolündeki Sam Claflin de abartısız sade bir oyunculukla seyircinin takdirini kazanıyor. Brendan Coyle, Janet McTeer ve Charles Dance gibi deneyimli oyuncuların da katkısı; dozunda mizah, aşk ve dram kullanımı ve seyirciyi sıkmayan süresi ile Me Before You oldukça keyifli bir film olmuş.

Me Before You, alıştığımız başarılı romantik komedi uyarlamalarından. İlk senaryo deneyiminin altından başarıyla kalkan Jojo Moyes’in diğer kitaplarının da yakın zamanda filme uyarlanacağını tahmin etmek çok zor değil. Jojo Moyes yeni Nicholas Spark olur mu bilemiyorum ancak gelecekte adını daha sık duyacağımızdan eminim.

Diğer Yazılar: Demet Başpınar
Aşıklar Şehri
Geçtiğimiz yıl Whiplash ile bizleri mest eden Damien Chazelle’in ikinci uzun metraj...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir