Seri Katil Temalı En İyi 10 Polisiye Filmi

Seri katil temalı filmler sinema dünyasında oldukça yer buldu. Gerek gerçek hayattan uyarlanan filmler gerek senaryoları ile ön plana çıkmış filmler bu alt türü her zaman özel kıldı. Seri katil filmleri de şüphesiz kendi içinde bölümlere ayrılıyor. Ted Bundy (2002), Henry: Portrait of a Serial Killer gibi gerçek hikayelerden uyarlanan filmler gibi Scream (1997), Monster (2003) ve Saw (2004) gibi korku öğesinin ağır bastığı filmler olarak türü çeşitlendirebiliriz

Biz ise bu yazımızda bir diğer kolu olan polisiye-seri katil filmlerini işledik. Suç ve polisiyenin ön plana çıktığı, tabiri caizse acımasız seri katillerin peşinden koşan dedektiflerin maceralarını işleyen filmleri sizler için listeledik.

Sinema dünyasının efsaneleşmiş soğuk kanlı seri katillerini yakından tanımak ister misiniz?

1-Se7en / 1995

Seven Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

Her bir kurbanını, yedi ölümcül günahtan birini işledikleri için acımasızca öldüren bir seri katili yakalamak için emekliye ayrılmak üzere olan dedektif Somerset ve şehre yeni gelen dedektif David Mills görevlendirilir. Peşinde oldukları katil oldukça soğuk kanlı, profesyonel ve cinayetleri hiç iz bırakmadan, sadece geldiklerinde suç mahallinde polislerin bulmalarını istediği küçük notlar bırakarak işlemektedir.

2-The Silence of the Lambs / 1991

The Silence of the Lambs Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

Clarice Starling genç ve akademiyi bitirmiş yeni bir ajandır. Sapık bir katilin peşine düşer. Kurbanların derisini yüzen bu psikopat katile ulaşmak için bir başka psikopat olan Doktor Hannibal Lecter’e yaklaşmanın doğru olacağını düşünür.

3-From Hell /2002

From Hell Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

1880 Londrası’nda insanları dehşete sürükleyen Karındeşen Jack cinayetleri hüküm sürmektedir. Kötü ruhlu katil bütün şehre korku salmaktadır. Psişik güçlere sahip olan ve geleceği görme kabiliyetine sahip olan Müfettiş Abberline ve ortağı Godley’le birlikte bu dava ile yakından ilgilenirler.

4-Resurrection /1999

Resurrection Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

Paskalya’ya az kala seri cinayetler işlenmeye başlar. Katil ise kendisinin İsa’nın torunlarından olduğunu söylemektedir ve kutsal bir görev edinmiştir. Amacı ise İsa’nın vücudunu tekrar oluşturmaktır. Dedektif John Prudhomme ve dedektif Hollinworth bu birbirini izleyen seri cinayetlerin önüne geçmek zorundadır. Katilin niyetini anlamak ve atacağı adımları önceden anlamak zorundadırlar.

5-Zodiac / 2006

Zodiac Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

San Francisco. Bir seri katil, şifreler ve mektuplar ile polisin kafasını iyice karıştırmaktadır. Peşinde dedektifler, muhabirler ve onu yakalamaya ant içmiş dört kişi vardır. Hiçbir zaman yakalanamamış bir adamın dinmeyen öfkesi.

6-The Bone Collector /1999

The Bone Collector Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

New York, Manhattan. Sapık bir katil suç mahallinde kendisini ele verecek kanıtları büyük bir ustalıkla bırakmaktadır. Bu dengesiz ve sapık ruhlu katilin bıraktıkları izleri çözebilecek olan tek dedektif olan Lincoln Rhyme başına gelen kötü bir saldırı sonucu yaralanır ve vücudun büyük bir kısmı felç olur. Ülkenin en önemli kriminiloglarından biri de olan dedektif Rhyme, bu davayı çözmek için yardıma ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyduğu yardım bir sokak polisi olan Amelia Donaghy tarafından sağlanır.

7-Red Dragon / 2002

Red Dragon Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

Will Graham işinde çok yorulmuş ve emekliye ayrılmış FBI ajanıdır. Patronu tarafından bir seri cinayet vakasını çözmek için yeniden göreve çağrılır. Kurbanlarının vücudunda kendine has bir diş izi bırakan ve gerçek adı Francis Dollarhyde olan bu caninin lakabı kızıl ejderha’dır. Sıradaki hedefi ise Reba adlı genç bir kızdır. Dedektif Graham, gerek duyarsa eski bir düşmanın desteğini yani Hannibal Lecter’ın desteğini alarak suçluyu yakalamaya kararlıdır.

8-Dirty Harry/1971

Dirty Harry Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

Dirty Harry lakaplı Harry Callahan, San Francisco şehrine korku salan dürbünlü tüfekli seri katilin peşine düşer. Bu kovalamacada Harry, bütün hukuk kurallarını hiçe sayarak kendi kurallarını koyarak katili yakalama niyetindedir. Bir çatı tetikçisi ile Harry arasında kovalamaca başlar.

9-Sleepy Hollow /2000

Sleepy Hollow Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

1799 yılında Sleepy Hollow köyünde kanlı cinayet vakaları yaşanmaktadır. Küçük kasabada insanlar esrarengiz bir şekilde öldürülmektedir. New York’dan bu olayı çözmek için Sleepy Hollow köyüne müfettiş Ichabod Crane gelir. Yöre halkı bu cinayeti yıllar önce kafası kesilerek öldürülen süvarinin işlediğine inanır. Crane buna inanmaz ve katilin peşine düşer.

10-Les Rivieres Pourpres / 2000

Les Rivieres Pourpres Polisiye Seri Katil Filmleri FikriSinema

Tecrübeli polis memuru Niemans ile genç yardımcısının korkunç bir şekilde işlenen seri cinayetleri çözme çabası olayların daha da karmaşık bir hal almasına neden olur. Bestseller romancı olan Fransız yazar Jean-Christophe Grange’a ait kitabın aynı adla sinemaya uyarlanan yapımda, görevini uygularken sürekli kural dışı davranan bir polisin hikayesini göreceksiniz.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Denizde Yaşam Mücadelesi Temalı Filmler
Sinema tarihinde hayatta kalma filmleri her zaman geniş yer bulmuştur. Özellikle son...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir