Kitaplardan Beyazperde’ye Uyarlanan Korku/Gerilim Filmleri

Kitap ve filmler bakış açısı yönünden farklı olmakla beraber, biz sinemaseverler için okuduğumuz satırlardan çıkıp beyazperde ile buluşan hikayelerin yeri her zaman ayrıdır. Yönetmen bizlere kendi bakış açısından, olayları, kişileri ve mekanları anlatır. Kitaplarda ise durum çok daha farklı. Okuduğumuz kitapların her biri bizlere büyülü bir evren sunar. Bazen kendimizi karakterlerin yerine koyarız, bazen ise hayalimizde belirlediğimiz kişileri yaratırız.

Hayal gücünün sınırının olmayan, neredeyse yazdığı tüm kitapları bestseller mertebesine erişmiş, milyonlarca hayranı olan Stephen King’in önderliğinde sizlere korku/gerilim romanlarından sinemaya aktarılmış filmleri listeledik.

1-The Exorcist / Şeytan (1973)

the-exorcist-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap:The Exorcist (1971)

Yazar : William Peter Blatty

Chris MacNeill Amerikalı ünlü bir sinema oyuncusudur. Gün geçtikçe kızı Regan’ın tuhaf hareketler sergilemeye başladığını fark eder. Küçük kız psikolojik rahatsızlıklar göstermeye başlar. Doktorlar beyninde geçici bir hasar olabileceğini söyleseler de tıbbi testlerden sonra küçük kızın hiçbir sorunu olmadığı ortaya çıkar. Regan’ın rahatsızlığı gün geçtikçe artarken, doktorlar anne MacNeill’a şeytan çıkarmayı önerirler. Anne ise aynı zamanda psikiyatr olan Peder Merrin’den yardım ister.

2-The Shining / Cinnet (1980)

the-shining-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap: The Shining (1977)

Yazar: Stephen King

Jack Torrance Colorado dağlarında kış sezonunda kapalı olan Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kış boyunca kapalı olacağı için Jack ve ailesi bu süre boyunca bu mekanda yalnız kalacaklardır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu Danny, otelin içinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletler ile yaşadığını görür.

3-Psycho / Sapık (1960)

psycho-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap : Psycho(1959)

Yazar : Robert Bloch

Marion Crane Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Patronu bir gün Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla erkek arkadaşı Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerini düşünür ve parayı Sam’e ulaştırmak için yola koyulur. Yolda Bates Motel’de konaklar. Otele girer girmez garip şeyler olduğunun farkına varır. Otel sahibi Norman Bates’in kişiliğinde sorunlar olduğunu, annesi ve kuşlara takıntısının olduğunu farkına varan Marion akşam yemeğinden sonra duş almak için odasına çekilir ve olanlar olur.

4-Pet Sematary / Hayvan Mezarlığı (1989)

pet-sematary-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap: Pet Sematary (1983)

Yazar : Stephen King

Pek çok aile için taşınmak yeni bir başlangıçtır. Doktor Creed ve ailesi, taşrada yeni bir eve taşınır. Kasaba lisesinin hekimliğini yapacak olan Creed ve ailesi için her şey ilk başta harikadır. Büyük bir ev, açık hava ve çocuklarının oynayabileceği büyük bir bahçe. Ve büyük bahçenin yanında Hayvan Mezarlığı. Gizemli yerlilerin bulunduğu bu esrarengiz yerde, ailenin en büyük rehberi ölümün kurtuluş olduğuna inanan yaşlı Jud Crandall’dir.

5-The Silence Of The Lambs / Kuzuların Sessizliği (1991)

the-silence-of-the-lamb-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap : The Silence Of The Lambs (1988)

Yazar: Thomas Harris

Clarice Starling akademiyi başarıyla bitirmiş genç bir FBI ajanıdır. Kurbanlarının derisini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, bu sapığa ulaşma amacıyla, başka bir psikopat katil olan ünlü Doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır.

6-Shutter Island / Zindan Adası (2010)

ASHECLIFFE

Kitap : Shutter Island (2003)

Yazar: Dennis Lehane

Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memuru, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli hastaların da tedavi gördüğü Massachussets sahili açıklarındaki Zindan Adası’nda konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için giderler. İki polisin baş döndüren hikayesi zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırları zorlayacaktır.

7-Rosemary’s Baby / Rosemary’nin Bebeği (1968)

rosemarys-baby-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap : Rosemary’s Baby (1967)

Yazar :Ira Levin

Genç bir çift olan Guy ve güzel karısı Rosemary, New York’taki yeni hayatlarına başlamak için kötü şöhretli eski bir binaya taşınırlar. Rosemary yeni yaşantısından tedirgin olmaya başlar. Bu yere alışmalarındaki en büyük yardımcıları olan üst kat komşuları yaşlı Castavet çiftidir. Castavet çiftinin fazlaca misafirperver tavırları Rosemary’i şüpheye sürekler. Kocası tarafından fazla önemsenmeyen  Rosemary’nin gördüğü korkutucu ve tuhaf rüyalar onu derinden sarsar. Rüyasında şeytani varlıklar tarafından tecavüze uğrayan kadın gerçek hayatında da hamile kaldığında komşuların gizemi daha da artacaktır.

8-Angel Heart / Şeytan Çıkmazı (1987)

angel-heart-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap: Angel Heart , Düşen Melek(1978)

Yazar :William Hjortsberg

Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri özel bir dedektif olan Harry Angel’dan bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarından giden dedektif Angel bir takım doğaüstü olaylar ile karşılaşmaya başlar. En kötüsü ise aranan kişiye dair bilgi aldığı herkes katledilmektedir. Polisin suçu üstüne atmasından korkan Angel, her şeye rağmen olayın derinliklerine kadar gider.

9-Dolores Claiborne (1995)

dolores-claiborne-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap : Dolores Claiborne (1992)

Yazar : Stephen King

Dolores Claiborne Amerika’nın Maine Eyaletinde ufak bir kasabada yaşar. 18 yıl önce kocasının esrarengiz ölümünden sorumlu tutulmuş ve gerçekler açığa çıkmadan aklanmıştır. Adanın zengin ama yatalak kadınına bakıcılık yapan Dolores, kadının ölümüyle şimdi kendisini bir kez daha onu yıllar önce mahkum etmeyi başaramamış dedektifin pençesinde bulur. Dolores’in kızının adaya gelmesiyle eski defterler açılmaya başlar. Acaba genç Selena kendisini ilgilendiren aile sırlarını, geçmişteki sır perdelerini aralayabilecek midir?

10-Jaws (1975)

jaws-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap: Jaws(1974)

Yazar :Peter Benchley

Küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası büyük ve obur, beyaz bir köpekbalığı tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Yaşanan birkaç ölüme rağmen konu gün yüzüne çıkarılmaz. Ta ki bir gün küçük bir çocuğun ölümü gerçekleşene kadar. Kârı ve turizmi önde tutan Belediye Başkan da dahil herkes köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır kıta olacaktır.

11-Misery / Ölüm Kitabı (1990)

misery-kitap-uyarlamasi-fikrisinema

Kitap: Misery /Ölüm Kİtabı (1987)

Yazar : Stephen King

Paul Sheldon kolay okunan popüler bir yazardır. Kariyerinin dönüm noktasında olduğunu düşünen Paul, seri maceralarını yazdığı karakteri Misery Chastain’i öldürüp diziyi sonlandırır. Taşra bir yerde karlı bir havada arabası ile ilerlerken kaza yapan Paul yaralı olarak kurtulur. Onu bulup evinde bakmaya başlayan ise onun sadık okurlarından ve sıkı hayranı olan Annie Wilkes’dir. Kurtulduğunu düşünen ancak aşırı fanatiği olan gardiyanı Annie’nin hayatının sonuna kadar onu kişisel tutsağı olarak alıkoyduğunun farkına varan Paul, Annie’ye özel bir Misery macerası daha yazmak zorundadır.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Denizde Yaşam Mücadelesi Temalı Filmler
Sinema tarihinde hayatta kalma filmleri her zaman geniş yer bulmuştur. Özellikle son...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir