Akıl Hastanesinde Geçen Filmler

Akıl hastaneleri, akıl hastalığı ve özellikle şizofreni temalı filmler sinemada oldukça yer bulmuş ve biz sinemaseverlere özgün yapıtlar sunmuştur. Özellikle akıl hastalığı, hem yönetmenlerin hem de oyuncuların ilgi gösterdiği bir tür. Oyunculara kendi yeteneklerini gösterme fırsatı tanısa da bu tür karakterleri oynamak bir hayli zordur. Sinema tarihine göz attığımızda, A Beatiful Mind(2001), Donnie Darko(2001), Spider(2002), Misery(1990) gibi oyunculukları ile ön plana çıkan akıl hastası filmleri bizlere göz kırpıyor.

Biz ise korku ve gerilim filmlerine yataklık edebilecek en uygun mekanlardan birisi olan akıl hastanesinde geçen filmleri listeledik. Bu alt türde genellikle, psikolog-hasta ilişkisi, zihinsel sıkıntısı olan karakterlerin öyküsü ve az da olsa terk edilmiş mekanda geçen filmler ana temayı oluşturuyor.

1-One Flew Over The Cuckcoo’s Nest /1975

One Flew Over the Cuckoo's Nest Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Randle P. Murphy tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavırları cezaevi otoritesinin dikkatini çeker ve onu teşhis için Eyalet Akıl Hastanesi’ne yollarlar ve orada kalmasını isterler. Artık yeni mekanı tımarhanedir. Randle’ın arkadaşları ile olan ilişkileri bir anda dikkatlerin onun üzerine çekilmesini sağlar.

2-Shutter Island /2010

Shutter Island Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Teddy Daniels ve ortağı Chuck, Rachel Solonda adlı akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine dört duvarı elektrikli teller ile çevrilmiş, tehlikeli akıl hastanesi olan Ashcliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için giderler. Özünde basit görünen bu görevde Teddy adeta bir labirentin içinde kaybolur. Çok tehlikeli delilerin arasında görev yapan Teddy, gerçeklerin yanılgıdan ibaret olduğunu anlayınca kendi yolculuğuna çıkar.

3-Session 9 /2001

Session 9 Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Film, 1800’lü yıllarda terk edilmiş bir akıl hastanesi olan Danvers State Hospital’ın restorasyonu için görev alan 5 kişinin başından geçen tuhaf hikayeyi konu alıyor. Binayı 1 haftada onarmak şartı ile teslim alan Gordon ve ekibinin yaşadığı olaylar tüyler ürpertici atmosfer ile karşımıza çıkıyor.

4-The Ward /2010

The Ward Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

1966 yılının baharında geçen hikayenin kahramanı Kristen, kendinden geçmiş bir halde geçmişinin karanlık bir noktası olan evini yakar. Yakalandıktan sonra bir akıl hastanesine kapatılır. Bir süre sonra bazı şeylerin ters gittiğini anlar. Hastane personelinin ve hastaların davranışları üzerine kaçmayı aklına koyar. Geceleri hastane karanlık ve kasvetliyken, Kristen koridorlarda garip ve korkunç sesler duyar.

5-Twelve Monkeys /1995

Twelve Monkeys Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Birbirinden güzel müzikleri ile izleyicileri etkisi altına alan film, sisteme yönelik derin analizleri ile ön plana çıkıyor. İnsanoğlunun yarattığı kaos ve şiddet üzerine eleştirel bir yaklaşım. Dünyada insanoğlunun yok olmasına yetecek olan bir virüs 5 milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Virüsün yok olmasını engellemeye çalışan insanlar bir zaman makinesi yaparlar. James Cole ilk test sürüşü için gönüllü kişidir. James kendini 7 yıl geride bir akıl hastanesinde bulur.

6-Shock Corridor /1963

Shock Corridor Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Gazeteci Johnny Barret akıl hastanesinde işlenen bir cinayeti çözmek ve Pulitzer Ödülü’nü almak için tehlikeli bir işe girer. Yapılacak en kurnazca hareket deli numarası yaparak akıl hastanesine girmektir. Johnny hastaneye sızar ve hastalar ile iletişime girer. Fakat ortada içinden çıkılması garip bir olay vardır. Yavaş yavaş kendisinde de delilik belirtileri başlamıştır.

7-Girl, Interrupted /1999

Girl Interrupted Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Aşırı miktarda aspirin ve votka alan Susanna intihara teşebbüs etmesinin ardından hastaneye yatırılır. Sınırda kişilik bozukluğu teşhisi konulan genç kızın hastanede geçirdiği 18 ay bir hapisten ziyade hastalar ile yaşadığı ilişki ile kendisini keşfetme süreci halini alır.

8-Gothika / 2004

Gothika Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Miranda Grey ruhsal durumları yerinde olmayan hastaların incelendiği bir klinikte görev yapan psikologdur. Bir gün Miranda, bir kazanın ardından yargılanmak üzere o klinikte hasta pozisyonuna düşer. Öldürmekle suçlandığı kocasına dair hiçbir şey hatırlamaz. Masumiyetini tekrardan kanıtlamaya ve hafızasını geri kazanmaya çalışan kadın, ikici bir ruh tarafından kıskaca alınır.

9-The Jacket /2005

The Jacket Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Jack Starks, Körfez Savaşı sırasında başına ciddi bir yara almıştır. Kimsesi olmadığı için bu krizleri daha ağır yaşayan Jack, hafıza kaybının yaşandığı zor anlarda ne yapacağı konusunda kararsızdır. Bu nedenle doğduğu yer olan Vermont’a gitmeye karar verir. Otostopla yoluna devam eden Jack, arabası bozulmuş olan kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Sınırı geçmekte olan bir adam tarafından arabaya alınırlar. Biraz sonra polis kontrolüne denk gelirler. Gelgitler ile dolu olan Jack’in hafızasındaki son görüntüler bunlar olarak kalır. Jack gözünü açtığında akıl hastanesindedir.

10-Awakenings / 1990

Awakenings Akıl Hastanesi Filmleri FikriSinema

Nörolog Malcolm Sayer yeni çalışmaya başladığı hastanede daha önce görmediği tarzda hasta grubu ile karşılaşır. Uzun zamandır bilinci olmayan ve hareketsiz görünen hastaları tedavi eder. L-Dopa adlı ilacın hastalara derman olacağını düşünen Doktor Sayer, şansını denemek ister. Hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Vietnam Savaşı Filmleri
30 Nisan 1975’te Kuzey Vietnam birlikleri Saygon‘daki Bağımsızlık Sarayı‘na girerek (Sonradan biri...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir