İNANÇ VE SADAKAT: OBI-WAN KENOBI

Klasik üçlemede Alec Guinness’in canlandırdığı Ben Kenobi, Güç’ün düşmesiyle paralel, artık temsilcisi kalmadığı düşünülen Jedi Şövalyelerinin son iki mensubundan biri olarak Tatooine’de inzivaya çekilmiş haldeyken karşımıza çıkar. Prenses Leia’nın ulaştırmaya çalıştığı planların yarattığı dalgalanmayla Luke Skywalker ile tanışan Kenobi, Güç’ün uyanışında kritik bir rol üstlendiği gibi, ikinci üçlemenin temeli kabul edilebilecek Anakin’in Dart Vader’a dönüş hikayesini biz izleyicilere aktararak iki seri arasında önemli bir çapa işlevi görür aynı zamanda.

Kritik önemine rağmen karakter sayısındaki fazlalık ve olay örgüsünde karmaşıklık nedeniyle yeterli alanı bulamayan Kenobi’nin karakterini ve yaşadığı trajediyi içselleştirmek biraz zordur; hikaye akışının lineer olmaması nedeniyle klasik üçleme boyunca Kenobi biraz ‘’boşlukta’’ kalır, Alec Guinness’in çabalarına rağmen eylemlerinin ve söylemlerinin altı bir türlü dolmaz. Fakat bu durum ikinci üçlemeyle birlikte bir anda değişir, en az klasik üçleme kadar kalabalık kadroya ve girift yapıya sahip bu seride Obi-Wan Kenobi’ye yeterli ve gerekli alan açıldığından ilk üçlemede sıkıntılı duran her şey yerli yerine oturur; Skywalker ailesinin hikayesine kan bağı olmadan dahil olan Obi-Wan’ın Anakin ile arasındaki hoca-öğrenci ilişkisinin abi-kardeş ilişkisine evrilmesine şahit olduktan sonra Anakin’in Darth Vader’a dönüşünün Obi-Wan Kenobi’de yarattığı tahribatı anlamlandırabilmemiz kolaylaştığı gibi, Obi-Wan’ın Ben’e dönüşümünü, inzivasını ve yaşadığı yıkımı da daha kolay idrak edebiliyoruz.

Obi-Wan Kenobi (Ewen McGregor)

Bunların yanında Obi-Wan seri boyunca ‘’inancı’’ ve ‘’sadakati’’ simgeler; ustası Qui-Gon Jinn’e, padawanı Anakin’e ya da Güç’e karşı bitmeyen bir inancı ve sadakati vardır, hangi durumda olursa olsun bir an bile ne kendi sadakatini sorgular ne de umutsuzluğa kapılır. En yetenekli Jedi olmadığı kesindir Obi-Wan’ın, onu bu denli Güç’e karışacak kadar iyi yapan sadece bu özellikleri ve sahip olduğu erdemdir. Güç; gönlünü Han Solo, Darth Vader ya da Mace Windu yerine sadakatin ve inancın peşinde koşan Obi-Wan’a kaptıranlarla olsun!

Diğer Yazılar: Tanju Baran
Ara Pası 2
Efendim bu haftadan itibaren vizyondaki filmlere dair sayıklamalarımızı Ara Pası‘na taşıyoruz. Gösterimde...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir