STARKILLER

Star Wars evreni içinde, birçok ırk ve gezegenden oluşan devasa bir zenginliği ve birçok detayı barındırıyor. Hal böyle olunca tüm karakterleri ve olayları sindirerek filmlerin içerisinde anlatabilmek mümkün olmadığı için bu evrenin sınırlarını aşıp bizim dünyamızda hayat bulması kaçınılmaz bir son. Çizgi romanlar, bilgilendirici kitaplar ve hikayeler, serinin animasyon dizi versiyonu olan Klon Savaşları gibi yapımlar ve video oyunları gibi destekleyici unsur olarak çıkarılan tüm bu kaynaklar aslında bizlere Star Wars evrenini daha iyi algılayabilmemiz için fikir veriyor.

Bu yazıda, serinin hiçbir filminde yer almayan fakat Star Wars hayranları için önem arz eden karakterlerle organik bir bağı olan, Sith çıraklığından Jedi yoluna uzanan, Galen Marek karakterini inceleyeceğiz.

The Force Unleashed  video oyunu serisinin ana karakteri olan Galen Marek pixellerden oluşan bir video oyun karakteri gibi gözüküyor olsada kronolojik olarak serinin ilk yapımlarında yer alan en önemli karakterlerlerden Darth Vader, Darth Sidious, Usta Yoda gibi Sith ve Jedi Ustaları ile bağı olan, sonradan kurgulanmış önemli bir isim. Ayrıca oyunda kurgulanmış olan hikaye tamamen bu döneme ilişkin olarak tasarlanmış olup filmde kurgulanan ana hikayeyi destekler nitelikte. Darth Vader ve  seride adı geçmeyen Rahm Kota gibi farklı Jedi Ustaları hakkında da önemli bilgiler içeriyor.

Emir 66 ile birlikte Jedi tapınağının içindeki küçük çıraklar da bunu dahil olmak üzere galaksideki tüm jedi’lar tek tek avlanmaya başlanmış, Darth Vader Tüm galaksideki Jedi’lar için büyük bir tehdit haline gelmiştir. Karanlık tarafın güçlenmesi ile birlikte Usta Yoda da dahil hayatta kalan diğer Jedi’lar, galaksinin gücün karanlık tarafından uzak köşelerine göç etmişlerdir.

Annesi ve babası birer Jedi olan Galen Marek, Chewbacca‘nın ırkı olan Wookiee’lerin yaşadığı Kashyyyk gezegeninde doğmuştur. Galen’in babası Kento Marek, ailesinin bu kıyımdan etkilenmemesini arzulasada çok geçmeden Darth Vader ile yüzleşmiş, Işın kılıcı düellosunda mağlup olmuştur. Ölmeden önce, Kento’nun gücünün üstünde daha yoğun bir güç hisseden Vader, Kento’ya ustasının nerede olduğunu sormuştur. Vader, Kento’yu ışınkılıcı ile öldürmek üzereyken, küçük Marek babası ölmeden önce gücün yardımıyla tek hamlede Vader’ın ışınkılıcını elinden alır. Böylelikle Vader Kento’nun ustasının yıllar önce öldüğünü anlar. Çoçukta var olan potansiyeli görür ve onu yetiştirmek üzere Darth Sidious’tan gizliyerek, çırağı olarak yanına alır.

Starkiller adını alan Galen Marek küçükken yaşadığı bu travmayı unutmuş, Vader’ın sadık hizmetkarı haline gelmiştir. Jedi avını sürdürmk eğitimi için bir görev halne gelmiştir. Rahm Kota, Kazdan Paratus, Shaak Ti gibi jedilerle mücadele edip, Kota hariç diğerlerini öldürür.Vader’ın kendisine ihaneti ve Rahm Kota’nın yardımı ile geçmişini hatırlayan Marek gücün aydınlık tarafına geçerek bir Jedi olur ve kurulacak olan Asi Birliğinin doğuşuna yardım ederek hayatını feda eder.

Marek bir video oyun karakteri gibi gözüküyor olsa da, filmin ana hikayesini destekleyen bu yan hikaye içindeki rolü ile bir anda önemli karakterlerden birine de dönüşüyor. Bölüm IV – Yeni Bir Umut filminden hatırladığımız Death Star’a düzenlenen saldırıda kullanılan, Death Star’ın planları Asi Birliği’nin eline Marek sayesinde geçmiştir. Galen Marek’in hayatını feda edip Asi Birliğini oluşturacak tutsakları  kurtarmasıyla birlikte Marek ailesinin sembolü  Asi Birliği’nin ve birliğin en büyük amacı olan cumhuriyetin sembolü olarak kabul edilir. Hepimizin aşina olduğu o sembolün hikayesi de aslında bir anlamda Starkiller’ın hikayesi ile birleşiyor. Güç sizlerle olsun.

Diğer Yazılar: Emre Yılmaz
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir