Ben Earl ve Ölen Kız

Büyümenin yanındaki ekstra sos bazen hızlıca yetişkin biri oluvermek, bazen büyüdüğünü kabullenememek. Ya dışındasındır çemberin ya da içinde… Sevginin ve hayallerin yeşerdiği topraklarda yerçekimine acının girmeme ihtimali oldukça düşük. “Ben Earl ve Ölen Kız” Jesse Andrew’un romanından uyarlanmış,  keskin duyguları harmanlayıp sunan bir gençlik filmi.

Andrew ayrıca filmin adından da anlaşılacağı üzere üç ana karakterin birbirleriyle etkileşimi ile gelişen olayları ele alan hikayeyi senaryolaştırıyor. Kitaptan uyarlanarak aktarılan filmlerin temel sorunu, karakterlerin derinliğini ve bağını kitapta yer aldığı şekilde yansıtabilecekleri bir geniş alana sahip olamayışları.

Teknik anlamda bu kusuru gidermek için ince dokunuşlara ihtiyaç duyulması kaçınılmaz olabiliyor. “Ben Earl ve Ölen Kız”  için de aynı şeyi söylemek mümkün. Filmin merkezinde yer alan Greg’in değişimini başarıyla aktaran film kısa flashbacklerle diğer karakterler ile olan  ilişkilerini de derinleştirmeye çalışıyor.

Greg (Thomass Mann), okulda iletişim kurduğu tüm gurupları, aklının köşesinde bir şeylerle özdeşleştirmiştir. Görünmez bir kalkan gibi taşıdığı yeteneği ile herkesle sohbet edebilecek birkaç espriye ve yedekte tuttuğu klişe cümleye sahip, kendi dünyasında oldukça mutlu olan, en yakın arkadaşı Earl ile kimseye izletmedikleri kısa filmler yazan çeken ve oynayan hatta dahi derecesinde dekorlar yaratan sıradışı biridir. Kendisi gibi sıradışı biri olan babasından edindiği film izleme alışkanlığı ile birlikte daha küçük yaşlarda klasik filmleri izlemeye başlar.

İş ortağı Earl ile birlikte kült filmleri kendi üslupları ile kısa ve eğlenceli parodilere dönüştürüp, arşivlemektedirler. Stanley Kubrick’in “A Clockwork Orange” filminin Sockwork Orange  versiyonu, John Schlesinger’in “Midnight Cowboy” filminin 2:48 P.M. Cowboy olarak isimlendirilen yeniden yapımı ve  Nicolas Roeg’in “Don’t Look Now” filminin Because a Creepy-Ass Dwarf Is About to Kill You!!! Damn. olarak isimlendirdikleri versiyonu bunlardan sadece birkaçı.

Earl (RJ Cycler) gerçek dost tanımının sözlükteki karşılığı gibi. Greg’in tanımıyla anaokulundan beri birbirlerini tanıyan ikili film yapımı işlerinde ortak ve hayatta sıkı dostlardır. Okulda boş zamanlarının çoğunu tarih öğretmenlerinin odasında film izleyerek geçiren ikili yeni bir dost daha edinir.

Greg, annesinin ısrarları ile kan kanseri teşhisi konulmuş, aynı liseye gittikleri “Ölen kız” Rachel (Olivia Cookie) ile vakit geçirmeye başlar. İkili arasındaki isteksizce başlayan buluşmalar Earl’ün de dahil olduğu sıkı bir arkadaşlığa dönüşür ve olaylar gelişir.

American Horror story dizisinin yönetmenliğini de yapmış olan Alfonso Gomez-Rejon tarafından çekilen “Ben Earl ve Ölen Kız” 2015 Sundance Film Festivali’nden jüri büyük ödülü ve seyirci ödülü ile dönmüştür. Esas oğlan esas kız havasıyla ilerliyormuş gibi bir hisse kapılmanızı sağlarken bir anda atmosferi değiştirip birkaç espri ile ortamı dağıtan filmde hüzün ve mizah arasındaki geçiş yerinde kullanılarak, izleyiciye rahatsız etmeyecek şekilde aktarılıyor.

“Ben Earl ve Ölen Kız” keyifli, hüzünlü, çemberin ortasında bir gençlik filmi.

Diğer Yazılar: Emre Yılmaz
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir