HOLLYWOOD GREVİNDE GEÇİCİ ANLAŞMAYA VARILDI

ABD’de Beyaz Perde Aktörleri Derneği (SAG) ile Amerikan Televizyon, Radyo Sanatçılarının (AFTRA) maaş ve yapay zekaya karşı iş güvencesi talebiyle yaptıkları, 118 gün süren grev, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile yapılan geçici anlaşmayla sona erdi.

Hollywood’un 60 yıldır gördüğü en büyük ve uzun grev sonucu, pek çok film ve televizyon yapımı durmuştu. Greve daha sonra on binlerce Hollywood oyuncusu da katılmış ve daha adil bir kâr paylaşımı talep ettiler.

Senaristler ve oyuncular, ücret konusundaki sorunların yanı sıra yapay zekâ konusunda da endişeliydi. Grevdekiler, yapay zekânın sektördeki kullanımına dair de bazı düzenlemeler talep etti. Şimdi anlaşmanın sendikanın yönetim kurulu ve üyeleri tarafından oylanması gerekiyor. Süreç haftalar sürebilir ancak anlaşmanın kabul edilmesi bekleniyor.

Hollywood’da 118 Gün Süren Tarihi Grev Sona Erdi

Anlaşma ile SAG-AFTRA’nın sendika tarihindeki en büyük kazanımları elde ettiği ifade edildi. SAG-AFTRA sektörde yaklaşık 160 bin kişiyi temsil ediyor.

Değeri 1 milyar doları aşan sözleşmeyle asgari ücretlerin “standartların üzerinde” artacağı, yapay zeka konusunda da ilk kez çok kapsamlı bir anlaşmaya imza atıldığı kaydedilen açıklamada, emeklilik hakları ve sağlık sigortalarının kapsamının da genişletildiği aktarıldı.

Anlaşmaya göre oyuncuların asgari maaşlarına önceki anlaşmaya göre yaklaşık yüzde 8’lik bir artış yapılacak. Çok izlenen yapımlarda rol alan oyuncuların prim ödemelerinde de anlaşma sağlandı. Bu tarihin en geniş kapsamlı ve uzun süreli grevinin ABD ekonomisine maliyetinin 6 milyar dolardan fazla olduğu söyleniyor.

Açıklamada, SAG-AFTRA üyeleri senarist ve oyunculara, grev süresince gösterdikleri özveri ve dayanışma için teşekkür edildi.

Diğer Yazılar: FikriSinema
Filmekimi’nden 14 Film: Niçin Görmelisiniz?
Bir sonbahar hüznünü daha Filmekimi’yle atmaya hazırlanan sinefiller için öneri listesi yapmayan...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir