Tarihe Damga Vurmuş Liderlerin Hayatlarını Anlatan Filmler

Dünya tarihine baktığımızda siyaset için yola çıkanların amaçları birbirine benzer. Politika üretir,  üretilmiş politikaları yürütür ve devletin çıkarları için elinden gelen her şeyi yapar. İnandıkları değerleri sonuna kadar savunma, samimi ve yürekten konuşma, güvenilirlik ve adalet onların en büyük özellikleridir.

Bir ülkenin geleceğini kurabilmek için yola çıkan iyi siyasetçiler gibi ülkesini felaketlere sürükleyen kötü siyasetçiler de vardır. Askeri darbeler, derin devlet oyunları, kendi imparatorluğunu kurmak ve kimi savaşlara girmek onlar için zor değildir.

Politik filmler şüphesiz sinema sektörünün en önemli kolu. Ülke siyasetine damga vuran skandallar, askeri darbeler, derin devlet ve savaşlar bu türdeki filmlerin beslendiği kaynaklar.

Biz ise, bu listemizde, politik filmlerin alt kategorisi olan devlet adamlarının ve siyasetçilerin hayatlarını konu alan biyografi filmlerini inceledik.

Dünya tarihine yön veren liderlerin hayatlarına yakından bakmaya hazır mısınız?

1-Cumhuriyet /1998

Cumhuriyet FikriSinema

Cumhuriyeti, demokrasiyi ve modern bir devlet olmayı ondan öğrendik. Ulu Önder, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını işleyen filmler ile başlıyoruz.  Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu ve cumhuriyet sonrası yapılan devrimleri anlatan filmimiz, Rutkay Aziz’in başarılı performansı ile göz kamaştırıyor. Atamızı anlatan diğer filmlerden Veda ve Mustafa filmleri izleyicilere göz kırpıyor. Dolunay Soysert ve Sinan Tuzcu’nun başrollerinde oynadığı Veda filmi Atamızı anlatan başarılı filmlerden. Can Dündar’ın yönetmen koltuğunda olduğu Mustafa (2008) filmi, Atatürk’ün hayatını sade bir şekilde bizlere sunuyor.

2-JFK (1991)

JFK FikriSinema

 ‘’Düşmanlarınızı affedin ama asla isimlerini unutmayın’’

22 Kasım 1963. Amerika Birleşik Devletinin 35. başkanı John Fitzgerald Kennedy suikast sonucu yaşamanı yitirir. Kennedy’nin tartışmalı suikasti ardında birçok sanık ve komplo teorileri bırakır.

Amerikan Başkanı Kennedy’nin tartışmalı suikastinden sonra Oliver Stone’dan Amerika’daki adalet mekanizmasına ağır bir eleştiri. Kennedy suikastinin anatomisini cesur bir şekilde bizlere aktaran film, oyuncu kadrosu ile göz kamaştırıyor.

3-Nixon (1995)

Nixon FikriSinema

Oliver Stone’un başarılı yönetimi ve Anthony Hopkins’in olağanüstü performansıyla politik filmleri sevenlerin kaçırmayacağı bir yapım. Amerika’nın 37. başkanı olan Richard M. Nixon’ın hayatını bizlere sunan film, Nixon’ın başkanlık hayatını, skandallarını ve politikalarını gözler önüne seriyor. 60’lar Amerikası’nın bunalımlı ve karanlık dönemine ışık tutan yapıt, sıradışı kurgusuyla ayrı bir yere sahip.

4-The Last Emperor / Son İmparator (1987)

The Last Emperor FikriSinema

Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci’den başarılı bir biyografi filmi. 9 Oscar ödülü olan film, Çin Hanedanı Puyi’nin yaşam öyküsünü bizlere sunuyor. 2 yaşında tahta çıkan imparator Puyi üzerinden 60 yıl süren trajik bir hayat hikayesi karşımızda. Çin tarihine ışık tutan film, etkileyici görselliği ve anlatım tarzı ile ön plana çıkıyor.

5-Michael Collins/Özgürlüğün Bedeli (1996)

Michael Collins FikriSinema

Ulusal kurtuluşun kalbindeyiz. Egemen İngilizlere karşı verilen destansı bir mücadele. İrlanda Bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarından, İrlandalı devlet adamı Michael Collins’in hayatını bizlere sunan film dönemin atmosferini bizlere en iyi şekilde yansıtıyor. Collins’in mücadelesinin heyecanlı, hareketli işlenmesi filmi diğer biyografi filmlerinden ayrı kılmakla beraber aksiyon ve savaş sahneleri ile izleyiciyi bir an bile olsun koltuğundan kaldırmıyor.

6-The Iron Lady / Demir Lady (2011)

The Iron Lady FikriSinema

Bir döneme damgasını vurmuş Brintanyalı siyasetçi Margaret Hilda Thatcher’in hayat hikayesinin anlatıldığı film Merly Streep’in olağanüstü performansı ile öne çıkıyor. Thatcher’in aldığı kararları, yaşadığı sorunları ve muhaliflerin tepkilerini bizlere anlatan film erkekler dünyasında tek başına kalmış bir kadının hayat hikayesini en iyi şekilde işlemiş.

7-Lincoln (2012)

Lincoln FikriSinema

Zaman yolculuğumuz kaldığımız yerden devam ediyor. 1861-1865 yıllarında Amerika’nın kuzeyinde yaşanan iç savaşı işleyen film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’un son dönemlerine ışık tutuyor. Filmde Lincoln ve kabinesi arasındaki fikir ayrılıklarını yakından göreceksiniz. Lincoln’un döneminde köleliğin kaldırılması ve devam sürecini işleyen film, diyalogları ile ön planda.

8-Last King of Scotland /İskoçya’nın Son Kralı (2006)

Last King of Scotland FikriSinema

1971-1979 yılları arasında devlet başkanlığı yapmış Ugandalı asker Idi Amin Dada Oumee’nin hayat hikayesi karşımızda. İskoçya’lı Nicholas Carrigan’ın gözünden Ugandalı diktatör Idi Amin’in anlatıldığı harika bir biyografi filmi. Bir diktatörün ve halk düşmanının gerçek yüzünü deşifre eden film, Uganda’nın bir dönem çalkantılı siyasetine ışık tutuyor.

  ‘’Burası Afrika. Şiddete şiddet ile cevap vermezsen ölürsün’’

 

9-W:Beyaz Saray (2008)

W. FikriSinema

Yine yönetmen koltuğunda Oliver Stone’un olduğu film, Amerika’nın yakın dönem siyasetini işliyor. Birleşik Devletler’in eski başkanı George W. Bush’un hayat hikayesinden kesintiler karşımızda. Bush’un nasıl bir başkan olduğunu merak edenler istediklerini fazlasıyla alacaklar. Amerikan başkanlarının aslında bir kukla olduğunu ve Amerikan’ın politikalarını ti’ye alan film, biyografi filmleri sevenlerin kaçırmayacağı cinsten.

10-Der Untergang /Çöküş (2004)

Der Untergang FikriSinema

Kızıl ordunun Berlin’i kuşatması tüm hızı ile devam etmektedir. Yenilgiyi bir türlü kabul edemeyen ve düşmana teslim olmak istemeyen Hitler, Berlin’deki sığınağında generalleri ile birlikte bulunmaktadır. Nazi Almanyası’nın sonu yaklaşmaktadır fakat Hitler pes etmemekte kararlıdır. Nazi Almanyası führeri Adolf Hitlerin son günlerini anlatan, uluslararası birçok festivallerde ödül almış harika bir biyografi filmi. Sokaklardaki kanlı çatışmalar, Berlin’i savunmaya çalışan gönüllü askerler ve Adolf Hitler’in bazı yol arkadaşlarının gitmesi bazılarının onu bırakmaması başarılı bir şekilde anlatılmaktadır. Özellikle Bruno Granz’ın muhteşem oyunculuğu ayakta alkışlanması gereken bir konu.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
On Altıncı Raund
“Şimdi bütün suçlular ceketleri ve kravatlarıyla Özgürce martinilerini içip güneşin doğuşunu izliyorlar...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir