Kafa Karışıklığına Yol Açan Filmler

İzleyicinin zihnine sürekli sorular sordurtan, bulmaca misali bilinçaltımızda oyunlar oynayan filmler sinema tarihine baktığımızda oldukça fazla yer bulmuştur. Bu türün en önemli özelliği film bittikten sonra her izleyicinin kafasında farklı yorumlar olması. Belirli bir netlik olmaması ve herkesin farklı anlaması bu filmleri ayrı kılıyor. Bu karışıklık bazı filmlerde az olmakla beraber bazı filmlerde had safhadadır.

David Lynch, Darren Aranofsky, David Cronenberg ve Christopher Nolan bu türde güzel yapıtlar sunan yönetmenler olarak ön planda. Özellikle David Lynch bu karanlık dünyanın duayeni olarak karşımıza çıkıyor.

Listemizde özellikle çözülmesi zor filmlere ağırlık verdik. Karmaşıklığın ön planda olduğu, beynimizi gıdıklayan en farklı 10 film karşınızda olacak.

1-Lost Highway / 1997

Lost Highway Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

“Karanlık denizler derin uçurumlar, hiçbir yere varamayan yollar, zihinsel kısır döngüler”

Gerek konusu gerek karmaşıklığı ile zihin bulandıran bu film sinema tarihinde önemli bir yere sahip. Filmdeki mekanların basıklığı ve ürkütücü fon sesleri izleyiciyi derinden etkiliyor. Başarılı bir müzisyen olan Fred, karısı Renee’nin kendisini aldattığı paranoyası ile zor günler geçirir. Bir gün evinin dışından çekilmiş garip görüntülerin olduğu bir kaset alır. Bundan sonra gerçekleşen olaylar Fred’in kişilik bölünmesine kadar gidecektir.

2-Last Year at Marienbad / 1961

Last Year at Marienbad Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

Kimliği belirsiz bir adam kimliği belirsiz bir kadına seslenir

“Geçtiğimiz yıl Marienband’da tanışmadık mı?”.

Biri tanıştıklarını biri tanışmadıklarını iddia ediyor. Zaman, mekan ve olay örgüsü olmayan bir film düşünün? Sinema ile edebiyatın etkileşimi ile ortaya çıkan, Alain Resnais’den çözülmesi zor bir film.

3-Naked Lunch /1991

Naked Lunch Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

“Tüm rasyonel fikirler yok edilmelidir”

Garip hareketler, garip eşyalar ve garip yaratıklar. Çok farklı bir atmosfer, ilginç bir sinema deneyimi. Özgün bir senaryo, izlemesi epey zor bir film.

4-Pi / 1998

Pi Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

Sayıların oluşturduğu paranoya. Delilik ve dahilik arasında ince bir çizgide gezinen matematikçi Maximillian Cohen, sorunlu bir kişiliktir ve anksiyete bozukluğu vardır. Tabiatın sayısal olarak bir kodlama sistemine sahip olduğuna inanır fakat hala çözememiştir. Vardığı sonuç ise onu daha büyük kaoslara sürükleyecektir. Bunu herkesten saklamalıdır. Sayıların esiri olmuş bir adamın dünyasına girmeye hazır mısınız?

5-İdentity / 2003

Identity Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

Çoklu kişilik bozukluğunu irdeleyen psikolojik gerilim filmi. Şiddetli bir fırtına sonucunda bir motele sığınan ve birbirini tanımayan sırlarla dolu on insan. Güçlü oyunculuklar ve sağlam senaryo. Sonunda izleyiciyi şaşırtan ve ters köşeye yatıran bir film.

6-Memento /2000

Memento Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

Şaşırtıcı, etkileyici ve iz bırakan bir başyapıt. Nolan’dan dahice ve orijinal bir senaryo. Kurgusuyla, senaryosuyla, anlatımıyla çok farklı bir film. Beyin fırtınasına hazır mısınız?

7-Mulholland Dr. /2001

Mulholland Drive Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

Adım adım rüyaya doğru. David Lynch’den izleyicilerine 2 buçuk saatlik beyin jimnastiği. Naomi Watts’ın oyunculuğu ile ön plana çıkan, konu itibari ile zor ve ilgi çekici bir film. Düşünmeyi, bilinmezliği ve en önemlisi gizemi seven herkesi etkileyecek bir yapıt.

8-Persona / 1966

Persona Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

Kasvetli atmosferi ile ön plana çıkan, derin psikolojik analizler gerektiren bir film. Kendinden sonraki dönemlere kılavuzluk eden film, Ingmar Bergman’ın kendi felsefesini filme aktarması ile kült bir film halini alıyor. Çok sıradışı ve ezberbozan bir film.

9-Shutter Island /2010

Shutter Island Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

İki polis memuru, Rachel Solando adlı akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine akıl hastalarının tedavi gördüğü Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmaya gider. Burada karşılaştıkları esrarengiz olaylar ve iki polisin baş döndüren hikayesi. Tahmin edilmeye çalışılıp tahmin edilemeyen bir son.

10-Donnie Darko /2001

Donnie Darko Kafa Karıştıran Filmler FikriSinema

16 yaşında bir genç olan Donnie Darko, gerçek olmayan görüntüler görmeye başlar. Sürekli çevresi ile sorun yaşayan ve okul ile uyum sorunu olan Donnie, tavşan kostümlü esrarengiz misafirinin izinden gider. Bilimkurgu, dram, psikolojik ve gizem. Esrarengiz bir filme hazır olun.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Gizli Tarikatları Anlatan Filmler
Belirledikleri amaçlara ulaşmak için uzun yıllar önce kurulan ve günümüzde hala varlıklarının...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir