Havacılık Meraklılarının İzlemesi Gereken Filmler

Tarih boyunca havacılık sektörü sinemanın hikaye merkezi olmuştur. İlk havacılık filminin 1911’de çekildiği göz önüne alınırsa, sinema sektörü içinde köklü bir tarihe sahip. İngiliz yönetmen Walter R. Booth’un yönettiği 15 dakikalık sessiz filmi The Aerial Anarchist havacılıkla ilgili çekilen ilk film film diyebiliriz. Bu tarihten sonra havacılık sevdalılarının ve uçmaya meraklı herkesin zevk alabileceği filmler günümüze kadar geldi.

Yaşanan gerçek olayların anlatımı ve savaşlardan hikayeler izleyicinin ilgi odağı oldu. Aslında bu türde film sayısı çok olduğundan kendi içinde de kategorilere ayırmamız yanlış olmaz. Savaş filmleri, uçuş ve kaza filmleri, havaalanı filmleri, uçak kaçırılma ve havada panik gibi çeşitli alt kategoriler bulunmakta. Listemizde bu türlerden özgün yapımlar olacak.

Kemerlerinizi bağlayın, kalkışa hazırlanın…

1-Top Gun/1986

Top Gun Havacılık FikriSinema

Top Gun aslında bir ödüldür. Miramar Donanma Hava Üssü’nde bütün herkesin almaya çalıştığı top gun onur ödülünü almak için usta donanma pilotları Pete Mitchell ve Tom Kasansky arasında başa baş bir mücadele vardır. 1986 yılında gişe rekorları kıran film hem oyuncu kadrosu hem bol aksiyonu ve uçuş efektleriyle öne çıkan bir film. İzlenmesi gereken en önemli havacılık filmlerinden bir tanesi.

2-Pearl Harbor/2001

Pearl Harbor Havacılık FikriSinema

I. Dünya Savaşı Avrupa ve Asya’da tüm hızı ile devam ederken binlerce kilometre uzaklıkta savaşın seyrini değiştirecek hamleler yapılıyordu. Japonlar tarafından Amerika’yı kalbinden vuran, derinden etkileyen hamle 7 Aralık 1941 yılında gerçekleştirildi. Yönetmenliğini Michael Bay’ın üstlendiği, dostlukları uzun süredir süren iki arkadaşın savaş sırasındaki hikayesi anlatılıyor.

3-Flyboys/2006

Flyboys Havacılık FikriSinema

I. Dünya savaşında Amerikalı pilotların arkadaşlık, ölüm, aşk ve uçuş başarılarını anlatan duygusal bir film. 1916 yılında Fransa’da bulunan hava üssü Lafayatte Escardille’ye katılan genç Amerikalılar, burada eğitimden geçerler ve sonra havada çarpışmayı öğrenirler. Film boyunca genç pilotların muharebeye katılışları ve yaşamlarından kesintiler karşımızda olacak.

4-Memphis Belle /1990

Memphis Belle Havacılık FikriSinema

B-17 bombardıman uçağının 25. ve son uçuş görevinin öyküsü. Memphis Belle A Story of a Flying Fortress belgeselinden esinlenen film genç ve dinamik kadrosu ile dikkat çekiyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, savaş filmi sevenlerin kaçırmayacağı cinsten.

5-Flight Plan / 2005

Flight Plan Havacılık FikriSinema

Eşinin ölümünün ardından zor günler geçiren Kyle Pratt kızı ile beraber bir yolculuğa çıkar. Uçağın havalanmasından 3 saat sonra kızı bir anda kaybolur. Uçağı altı üstüne getiren ve kızını bulamayan Kyle, uçuş listesinde kızının isminin olmadığını öğrenir. Hafızasını mı kaybetti yoksa düzenli bir komplo ile karşı karşıya mı?

6-Flight / 2012

Flight Havacılık FikriSinema

Başarılı bir pilot olan Whip, yeteneklerini kullanarak uçuş esnasında gerçekleşen felaketten sonra uçağı indirir ve birçok kişinin hayatını kurtarır. Kaptan Pilot kahraman ilan edilse de olayın iç yüzü daha sonra anlaşılmaya başlanır.

7-Red Eye/2005

Red Eye Havacılık FikriSinema

Lisa Reisert uçak yolculuğundan nefret eder. Şansızlık onu Miami’ye olan gece uçuşunda bekler. Havalimanında tanıştığı Jackson ile iki kadeh içki içen Lisa, uçağa bindiğinde aynı uçakta ve yan yana olduklarını görür. Uçak havalandıktan sonra Jackson asıl yüzünü ortaya çıkarır. Tanıdığı adam sandığı adam değildir. Lisa’yı zor bir yolculuk bekler. Ya kurtulacaktır ya da işbirliği yapması gerekmektedir. Çünkü bir şeyler ters giderse Lisa’nın babası bir katil tarafından öldürülecektir.

8-Air Force One/1997

Air Force One Havacılık FikriSinema

Amerikan başkanı Marshall,  ailesi ve üst düzey hükümet görevlileri ile birlikte Rusya gezisinden dönmektedir. Başkan, Rusya seyahatinde hükümetin teröristler ile hiçbir şartta anlaşma yapmayacağını söyler. Dünyanın en güvenli ve korumalı başkanlık uçağı ile evlerine dönerken uçak terörist Korshunov tarafından kaçırılır. Teröristler eğer istediklerini alamazlarsa herkesi öldüreceklerini söylerler. Zamanla yarış başlar.

9-Flight 93 /2006

Flight 93 Havacılık FikriSinema

Amerika topraklarında ve dünya tarihinde şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük ve ses getiren terör saldırısında kaçırılan 93. sefer sayılı uçağın içinde korku ve dehşet dakikaları…

10-Non-Stop / 2014

Non-Stop Havacılık FikriSinema

Havada geçen aksiyon dolu bir macera. Yerden 12.000 metre yükseklikte zamanla yarış. Hava Kuvvetleri’nden emekli asker olan Bill Marks’a yolculuk esnasında bir mesaj gelir ve bir görev verilir. Kısıtlı bir zamanı vardır. Eğer talimatları yerine getirmez ise yolcuların hayatları tehlikededir. 20 dakikada bir uçakta bir yolcuyu öldürmek ile tehdit eden esrarengiz suçlu ve emekli bir asker arasında amansız bir kovalamaca.

Diğer Yazılar: Sinan Şafak
Kıyamete Bir Kala: Küba Füze Krizi
Tüm dünya olarak son zamanlarda gergin bir süreçten geçmekteyiz. Ortadoğu’daki bitmeyen savaş,...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir