Sinemanın Engel Tanımayan Aşkları

Sinema ve aşk denilince herkesin aklına gelen ilk film farklı olacaktır elbette. Ancak gerçek anlamda engel tanımayan aşklar hangileri diye düşündüğümüzde bizim aklımıza 7 film geldi. Cenneti, gençliğini ya da mal varlığını feda eden bu aşıklar tüm engellere rağmen aşklarını yaşamayı bildiler ve bu aşklar izleyicileri tarafından da hiç unutulmadı.

Aşkın Gücü / What Dreams May Come

What Dreams May Come FikriSinema

Her aşık sonsuz aşktan bahseder, ama kim sevdiği için cenneti terk edip cehenneme gider. Cennetteyken bile eksikliğini duyduğunuz aşk sonsuz aşktır. Richard Matheson’ın kitabından uyarlanan ve Vincent Ward’ın yönetmenliğini yaptığı What Dreams May Come filminde oluşturulan cennet karşısından ayrılmak istemeyeceğiniz bir tablo gibi. Bu cenneti terk edip eşini bulmaya kararlı Chris sinemanın görebileceği en büyük aşıklardan. Chris’i canlandıran Robin Williams’ın varlığının etkisi de elbette yadsınamaz.

Melekler Şehri / City of Angels

City of Angels FikriSinema

Aşkı için cehenneme gitmeyi göze alan Chris kadar, aşkı için melek olmayı terk edip dünyada yaşamayı tercih eden Seth de engel tanımayan aşıklardan. Ölen insanların son nefeslerinde yanlarında olan meleklerden Seth, hastanedeki doktorlardan Maggie’ye aşık olunca melek olmak onun için bir işkence olur artık. İnsan olmak, koklamak, tad almak ve sevdiğine dokunmak ister ve sevdiğine kavuşmak için bunu başarır.

Aşk / Her

Her FikriSinema

Bir bilgisayar programına aşık olmak denilince kimsenin aklına gerçek aşk gelmeyecektir. Peki ya bir insan bir bilgisayar programına aşık olursa ne olur? Soruyu bir adım ileriye taşırsak bilgisayar programı da bir insana aşık olursa? Filmi izlemeyenler için hayal etmek biraz zor. Ancak Spike Jonze’un yarattığı dünyada bu aşk o kadar beklenen ve o kadar olağan ki, birbirlerine aşklarını itiraf ettiklerinde siz de onlar kadar mutlu oluyorsunuz. Bilgisayar programı Samantha’nın aşkı için Thedore’un bir kadınla birlikte olmasını istediği sahne ise oldukça etkileyici. “Biz ayrı dünyaların insanlarıyız” cümlesini ufak bir değişiklikle “biz ayrı dünyaların varlıklarıyız” olarak değiştirdiğimizde cümlenin anlamını tam olarak ifade eden filmde Joaquin Phoenix’in tek kişilik performansının yanı sıra sesiyle Samantha’ya hayat veren Scarlett Johansson da “rol”lerinin hakkını veriyor.

Eşkıya

Eşkıya FikriSinema

Bir adam düşünün ki yıllarca hapis yattıktan sonra köyünden hiç bilmediği İstanbul’a gelip milyonluk şehirde hiçbir ipucu olmadan sevdiği kadını arasın. Bir kadın düşünün ki sevdiği adamı görmediği yıllar boyunca tek kelime etmeden onu beklesin. Eşkıya filminde Baran ile Keje’nin yaşadığı aşk için de engel tanımayan aşk tarifini kullanmak doğru olacaktır. Baran’ın bir gencin hayatını kurtarmak için Keje’yi yanında götürmekten vazgeçmesi ise onun aşkını sorgulamak yerine onun “adam”lığını alkışlamak için bir fırsat. Aşkıysa tartışmaya gerek görülmeyecek kadar büyük bir aşk. Türk sinemasını yeniden ayağa kaldıran Eşkıya filminin unutulmaz aşıkları, onları ayıran engellere aldırmadan gerçek aşkı yaşıyorlar.

Sil Baştan / Eternal Sunshine of Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind FikriSinema

Size acı veren aşkı unutmak için hafızanızdan silmek iyi bir yöntem olmayabilir. Beyninizin her hücresine nüfuz etmiş bir aşkı silmek ileri teknolojiyle bile mümkün olmayabilir. Joel ile Clementine sadece gözle görülür engellere değil beyinlerinin oluşturduğu engellere de karşı çıkan bir aşk yaşıyorlar. Bilinçaltı, beynin en ücra köşeleri demeden hafızalarından birbirleri çıkartılsa da Joel ile Clementine aşklarını derinlerde bir yerlerde hissetmeye devam ediyorlar. Fiziksel olarak birbirlerini tanımasalar da ruhen unutamamaları aşklarının büyüklüğünün kanıtı.

Beni Asla Bırakma / Never Let Me Go

Never Let Me Go FikriSinema

Gün gelip başka insanların yaşamaları için öldürülecekleri belliyken ölüme meydan okurcasına aşık olmak, engeli ölüm olan bir aşka boyun eğmek herkesin kaldırabileceği bir yük değil. Kazuo Ishiguro’nun kitabından uyarlanan Beni Asla Bırakma izleyiciyi derinden etkileyen bir dram. Bunun yanında aynı derinlikte bir aşk hikayesi. Kathy’nin Tommy’e aşkı filmin her karesinde somut bir varlık gibi, yardımcı bir oyuncu gibi beliriyor. Aşklarının en büyük engeli olan ölüme karşı tek dayanakları yine aşkları. Kathy’yi canlandıran Carey Mulligan ve Tommy’i canlandıran Andrew Garfield izleyenlerin gözyaşlarını tutamamalarının en büyük sebebi.

Gülen Gözler

Gülen Gözler FikriSinema

Gülen Gözler filmindeki Vecihi ile Fikret’in aşkı yukarıdaki aşklar kadar büyük engellere sahip mi tartışılır ancak Yaşar Usta’nın “her vermiyorum” deyişinde Vecihi’nin yılmadan tekrar karşısına çıkması ya da Fikret’in intihar etme, evden kaçma yalanlarını uydurması engellere boyun eğmeyen aşklar kategorisine girmesini sağlıyor. Üstelik Yaşar Usta’yı ikna etmek için her şeyi yapan Vecihi’nin Yaşar Usta’yı ikna edemeyince tüm parasını sevdiği kadının ailesinin evini kurtarmak için harcaması da aşkını yüceltiyor. Vecihi her daim uçağıyla hatırlanacaktır elbette ancak söz konusu aşkı olduğunda “Seviyorum, veriyor musun” şarkısıyla.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir