Zafere Hücum – Biyografi Dosyası

Rush: Formula 1 Tutkusu

Apollo 13, A Beautiful Mind, Forest/Nixon ve Cinderella Man gibi gerçek yaşam hikayelerinden esinlenerek yapılmış başarılı biyografik filmlerin yönetmeni Ron Howard, Rush filmi ile 1970’li yılların Formula 1 yarışlarına götürüyor bizi. Kamerasını, İngilizlerin altın çocuğu, yakışıklı ve hızlı James Hunt (Chris Hemsworth) ile albenisi Hunt kadar çok olmasa da, en az onun kadar ünlü ve belki de daha enteresan bir kişilik olan Avusturyalı Niki Lauda (Daniel Brühl)’un yaşamlarına, kariyerlerine ve yarışçı kişiliklerine döndürüyor.

Birbirinden tamamen farklı karakterlere ve değerlere sahip bu iki yarışçının ortak tutkusu yarış arabaları ve kazanma hırsıdır. Nefes kesen 1976 Dünya Şampiyonluğu yarışları tüm kariyerleri boyunca birbirini geçmeye çalışmış iki yarışçının arasındaki rekabeti en üst düzeye taşır.

Filmin hem bir spor draması olarak yadsınamaz başarısı, hem biyografik olarak çizdiği kişilik portreleri hem de bu portreleri çizen oyuncuların performansları müthiştir.

Boks sporunu Rocky filmi ile seven seyirci, Formula 1 yarışlarını da Rush izleyince sevecektir.

İki Formula 1 ikonu James Hunt ve Niki Lauda’nın hayatlarına bakmak ve de müthiş bir spor draması izlemek için Rush doğru seçim.

Bu yazı Paralel Sinema yazarlarından İnci Tulpar tarafından özel olarak yazılmıştır.

Diğer Yazılar: FikriSinema
KAZIM KOYUNCU’YA DOĞUMGÜNÜ HEDİYESİ
Engin Hepileri‘nin Kazım Koyuncu‘yu canlandıracağı “Yağmur-Kıyamet Çiçeği” filmi Kazım Koyuncu’nun doğumgünü olan...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir