Star Wars The Force Awakens’ın Konusu Ne Olacak

Bugüne kadar yayınlanan son trailerler ışığında herkes yeni filmin konusu hakkında tahminler yürütmeye devam etmekte.

Bunların birçoğu teorilerden, varsayımlardan oluşuyor olsa da artık filmin gösterimine saatler kala benim de dahil olduğum tüm hayranların heyecanı artıyor. Serinin kronolojik olarak ilk üçlemesi 2005 yılında Lucasfilm ve Twentieth Century Fox tarafından hazırlanan  “Revenge of the Sith” filmi ile son buldu. 2012 yılında Disney’in Lucasfilm’i satın almasıyla beraber yeni bir Star Wars filminin çekilmesi gündeme geldi ve bu fikir tüm dünyada efsaneye gönül vermiş hayranları heyecanlandırdı.

Yeni filmin konusu ne olacak? Kimler oynayacak?  Akılda bu sorular dolaşıp durdu hep. Yeni film efsanenin kaymağını yemek isteyen görsel olarak harika ama içerik olarak vasat bir filmden öteye geçemeyecek mi yoksa? A long time ago in a galaxy far, far away… yazısını uzunca bir süre görmek isteyeceğimiz bir filme mi dönüşecek? Yayınlanan trailerlar ve bilinen karakterler üzerinden hikayenin hem belli parçalarının hem de öngörü olarak tahmin yürütmeye çalıştığımız kısımlarının bir derlemesini sizlere sunmak istedik.

Kronolojik olarak serinin 6. ve son filminde asi birlikleri ile Galaktik İmparatorluk güçleri arasındaki Endor savaşında; asi birlikleri zafer kazanmış, Death Star II yok edilmiş ve Darth Vader ile Darth Sidious ölmüştür. Star Wars The Force Awakens filmi Endor savaşından tam 30 yıl sonrasını konu alıyor. Galaktik imparatorluğun prensiplerinden esinlenmiş First Order adı altındaki askeri ve politik organizasyon direnişçilere karşı mücadeleye devam etmekte ve galaksinin kontrolünü ele geçirmeyi hedeflemektedir.

General Hux FikriSinema

First Order oluşumu aynı galaktik imparatorluk oluşumuna benzer bir yapı göstermekte. Bir buz gezegeninde yer alan Starkiller üssünün komutası General Hux (Domhnall Gleeson) tarafından idare edilmektedir. Ex machine filmini izleyenlerin yakından tanıdığı Domhnall Gleeson, askerlerine silah  yetenekleri ve eğitim metodlarında tam güven duyan bir karakter olan General Hux’u canlandırıyor.

Yeni karanlık güçlerin tarafında bir Stormtrooper olarak karşımıza çıkan Finn (John Boyega), kendi deyimi ile tek bir şeyi gerçekleştirmek için yetiştirilmiş ama mücadele edecek hiçbir şeyi de kalmamıştır. Finn’in trailerlardan anladığımız üzere karanlık tarafın ordusunda bir stormtrooper olarak yer aldığı ve içinde bulunduğu First Order’ın galaksi üzerindeki planlarını ve öğretisini benimsemediği izlenimi doğuyor.

Finn Blood Helmet FikriSinema

Obi Wan Kenobi “Bölüm IV A New Hope” filminde Han Solo’ya Tie Fighterlar’ın kısa menzilli olmaları dolayısı ile bir hareket üssüne ihtiyaçları olduklarını vurgular. Trailerda Star destroyerden kaçarken vurulan bir Tie Fighter’ın Jakku gezegenine düştüğü sahnelerden anlaşılacağı üzere Finn Jakku gezegenine iniş yapmak zorunda kalıyor. Jakku gezegeni kanunsuzlara hırsızlara ve hurda toplayıcılarına ev sahipliği yapan, Tatoine benzer bir çöl gezegeni. Finn burada bir diğer önemli karakter Rey ile tanışacak ve bir şekilde ikisinin beraber hareket etmesine yol açacak ortak bir olay örgüsünde kaderleri birleşecek gibi gözüküyor.

Finn Jakku FikriSinema

Sith’in İntakamı filminde Anakin Skywalker ile Obi Wan Kenobi’nin son dövüşünü hatırlarsanız, Obi Wan Kenobi Anakin’i yendikten sonra ışın kılıcını almış yıllar sonra “Bölüm IV A New Hope” filminde saklamış olduğu aynı ışın kılıcını Anakin’in oğlu Luke Skywalker’a geri vermiştir.

“Bölüm V The Empire Strikes Back” filminde Luke Skywalker, Darth Vader ile olan mücadelesinde hem kolunu hem de ışın kılıcını kaybeder. Luke Serinin kronolojik olarak son filminde kendi yaptığı yeşil ışın kılıcı ile boy göstermiş, kaybolan diğer kılıcın akıbeti ise bilinmemektedir.

Force Awekens filminde gördüğümüz ışın kılıcının Luke Skywalker’ın kaybetmiş olduğu Anakin’e ait ışın kılıcına çok benziyor.

Trailerde ışın kılıcının bir kadına uzatıldığı sahnede (Anakin Skywalker ve Luke Skywalker’ın kullanmış olduğu mavi ışın kılıcına çok benzeyen) insana benzemeyen bir varlığın kılıcı teslim ettiğini görüyoruz. Serinin daha önceki filmlerinde olduğu gibi tamamen bilgisayar ortamında oluşturulmuş bir karakter olarak açıklanan korsan kadın Maz Kanata’nın kılıcı elinde bulundurduğu tahmin ediliyor.

Maz Kanata Işın Kılıcı FikriSinema

12 Yıllık Esaret filminden hatırladığımız Oscar ödüllü Lupita Nyong’o’nun canlandırdığı Maz Kanata karakterinin kalesinde karakterlerimiz Finn, Han Solo ve Rey ile bir araya gelecek gibi.

Maz Castle Finn Han Rey FikriSinema

Ayrıca Finn’in Kylo Ren ile karşılaştığı sahneden ve yeni yayınlanan tv spotlarındaki elinde mavi bir ışın kılıcı ile boy gösterdiği görüntülerden yola çıkarak, yeni Jedi’ın, eski bir stormtrooper olan ve asilerle birlikte karanlık taraf ile mücadele eden Finn olduğunu söylemek mümkün.

Peki yeni Jedi’ın ustası kim? Kuvvetli bir ihtimal Luke Skywalker bu noktada devreye giriyor olacak.

Finn Forrest FikriSinema

Prenses Leia, Han Solo ve Luke Skywalker üçlüsü bu filmde rol aldığı gibi yeni hikayede de öne çıkan üç kahraman var. Finn (John Boyega), Rey (Daisy Ridley) ve Asi güçlerin de bir X wing pilotu olarak gördüğümüz Poe (Oscar Isaac). Serinin önceki filmlerinde yer alan üç kilit karakterin benzeri bir ilişki bu yeni üçlü arasında da benzer ama faklı yönlerden olacak gibi. Ayrıca eski dostlarımız C-3PO ve R2-D2 da bu filmde bizleri bekliyor olacaklar.

Karanlık tarafın daha güçlü ve daha acımasız  kuvvetler ile akılda kalacak karakterler oluşturduğu bu güç dengesinde, öne çıkan karanlık tarafın temsilcilerinden biri de diğer Stormtrooper’lardan farklı olarak parlak ama benzer bir zırh giyen Yüzbaşı Phasma (Gwendoline Christie). First Order’a hizmet eden gümüş zırhlı bir kadın savaşçı.

Yüzbaşı Phasma FikriSinema

Sithlerin gücün karanlık tarafında çok etkili karakterlerle geri döndüğünü söylemek mümkün gibi gözüküyor. Efsanenin yeni kötü adamı Kylo Ren karakteri ve kendine has özel bir güç birliğinin yanı sıra trailerlarda gördüğümüz etkileyici kırmızı renkli ışın kılıcı ile Darth Vader’ın yokluğunu aratmayacak gibi.

Kylo Ren FikriSinema

Kylo Ren’in Darth Vader ile bir bağının olup olmadığı belirsiz fakat Darth Vader’ın başlığına bakarak kurduğu “Önümüzde hiçbir şey duramayacak, başlattığın şeyi sona erdireceğim” cümlesinden, ona olan bağlılığı ve Darth Vader ile Darth Sidious’un Death Star hesaplaşmasının kaldığı yerden devam edeceğini söylemek mümkün.

Darth Vader Helmet Kylo Ren FikriSinema

Tamamen bilgisayar ortamında oluşturulmuş ama henüz hiçbir görseli bulunmayan bir diğer karakter ise ilk trailerda da sesini duyduğumuz, Güçte bir uyanış olduğunu dile getiren Snoke (Andy Sarkis). Sith düzeninde daima bir usta ve  bir çırağın yer aldığı düşünülünce Kylo Ren’in efendisinin Snoke olması kaçınılmaz. Yüzüklerin Efendisi serisinde Gollum karakterini canlandıran Andy Sarkis trafından hayat bulacak olan Snoke karakteri muhtemelen Darth Sidious karakterine benzer ama etkileyici bir sith olarak karşımıza çıkacak. 17 Aralık Perşembe günü her şeyi öğrenmiş olacağız o güne kadar güç sizinle olsun.

Diğer Yazılar: Emre Yılmaz
Düşler Ülkesi – Biyografi Dosyası
Biri hariç bütün çocuklar büyüdü. Düşler ülkesini görebilecek kadar şanslı olanlar, inançlarını...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir