Sezon Günlüğü – Bölüm 2

Sezon Günlüğü’nün ikinci ayağında bugün Oscar’da En İyi Film Kategorisi için güç dengeleri hakkında konuşmaya devam edeceğiz. Son yazımızın üzerinden eleştirmen birlikleri, Bafta, Critics Choice, WGA, DGA, PGA gibi Oscar’ı etkileyebilen pek çok meslek ve eleştirmen grubu geçti ve hatta Altın Küre Ödülleri de sahiplerini buldu. Tüm bunları inceleyerek bugün son durumu değerlendireceğiz.

Belli başlı ödüllerin dağıtılmasıyla artık bazı şeyler kesinlik kazandı. Yarışın dört ana favorisi var ve 23 Ocak’ta Oscar adaylarını gördüğümüzde bu dört filmi görememe ihtimalimiz yok. Biletlerini ayırtan bu filmler: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, The Shape of Water, Lady Bird, Get Out. Listenin kalan yarısının nasıl olacağı hakkında ise bugün konuşacağız.

1- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 • Kasım gibi başlayan ödül sezonunun ilk zamanlarında favori gibi bir duruş sergileyemeyen bir filmdi hiç kuşkusuz. Hatta geçen sene Oscar’a aday olan Hell or High Water ayarında olduğunu düşünüyordum. Fakat film öyle bir çıkış yaptı ki ne olduğunu şaşırdık. Bir anda tüm rakiplerinin önüne geçerek yarışın mutlak favorisi haline geldi.
 • Martin McDonagh’ın filmi yarışın kaderini değiştirebilecek tüm ödüllerde adaylık almayı başardı. Üstelik The Shape of Water’a çelme takıp Altın Küre’yi de kazanması her şeyin rengini değiştirdi.

2- The Shape of Water

 • Oscar yarışının artık kimler arasında geçeceği belli oldu. Three Bilboards ile The Shape of Water yarışı son ana kadar beraber götürecek gibi. Del Toro’nun filmi Altın Küre’de rakibine kaybetse bile Crticis Choice ödüllerinde zafere ulaştı. Altın Küre dahil girdiği her ödülde yönetmenlik kategorisinde de zafere ulaştığını düşünürsek, Oscar’da büyük ödülü alamasa bile yönetmenlik ödülünün en garanti favorisi Del Toro.
 • The Shape of Water için düşündüren tek şey Oyuncular Birliği SAG’a aday olamaması. Ne yazık ki SAG’a aday olamamış bir filmin Oscar’da büyük ödülü kazandığı görülmemiş.

3- Lady Bird

 • Daha önce de söylediğim gibi çok ilginç bir ödül sezonuyla karşı karşıyayız. Önceki yıllarda eleştirmen birlikleri ödüllerinde üstünlük sağlayan bir iki film yarışı mutlak favori olarak götürürdü ama istatistiğe baktığımız zaman Lady Bird bu ödül sezonunda en çok ödülle dönen filmlerden biri olmasına rağmen yarışı önde götürüyor diyemiyoruz.
 • Altın Küre komedi/müzikal dalında büyük ödüle kavuşsa da drama dalındaki rakipleri Oscar için daha ağır basıyor gibi. Sanırım sektör Greta Gerwig’e biraz daha piş öyle gel diyecek.

4- Get Out

 • Mahşerin dördüncü atlısı ise tabii ki Get Out. İlgi azalır, unutulur gider dedik ama hayır, Get Out bu yarışta hiçbir darbe almadan yoluna devam ediyor. Pek çok eleştirmen birliğinden zaferle döndü, meslek gruplarının hepsinden hasarsız çıktı ve yarıştaki yerini koruyor.
 • Peki ne kadar güçlü? Evet en iyi film dalında garanti bir adaylığı var. Hatta yönetmen, senaryo ve erkek oyuncu dalında da boy gösterecek. Fakat bu kategorilerden zaferle ayrılabilecek mi? Orası şüpheli. Zaten Get Out için asıl zafer Oscar’a aday olabilmek.

5- The Post

 • Spielberg’ün son filmi The Post bu yıl hem eleştirmen hem de meslek gruplarından ağır darbeler aldı. Çoğu yerde adı dahi geçmedi ama ben hala yarışın gizli favorilerinden olduğunu düşünüyorum. Ve Oscar’ın En İyi Film kategorisinde bir şekilde yer bulacaktır favori dörtlünün ardından.
 • En azından Yapımcılar Birliği PGA’nın listesine girdiği için bile Oscar listelerine alabiliriz çünkü PGA neredeyse her zaman Oscar’la aynı listeler çıkarabilen bir meslek grubu.

6- Dunkirk

 • Dunkirk erken vizyon tarihine rağmen gücünü korudu ve büyük ihtimalle Oscar listesine girebilecek. Fakat koruduğunu düşündüğüm bu güç Dunkirk’ün sadece aday olmasına yarayacak. Ya da teknik dallarda kazanabileceği zaferlere. Onun dışında büyük ödülü alabilmesine imkan dahi yok.

7- Call me By Your Name

 • Bazen sonunun Carol gibi olacağını düşünsem de Call me By Your Name büyük ihtimal Akademi’nin en iyi film listesine sızabilecek. Bu yıl 8 adayın olacağını düşündüğüm ödül sezonunda CMBYN kadar iyi bir film kalmadı bu listeye girebilecek. Arkasındaki gücü de muhafaza ettiğini düşünecek olursak buradaki yeri hazır gibi.

8- The Big Sick

 • Herkes gözardı ediyor ama The Big Sick ana listeye her türlü girecek gibi. Kaşla göz arasında PGA, SAG, WGA gibi önemli meslek gruplarına aday olmayı başardılar. Politik doğruculuk meyvesini yiyor olacak ki arkalarına aldıkları büyük bir güçle o adaylığı alacaklar gibi.

Aday listesi açıklanmadan evvel bir tahmin listesi daha hazırlayacağız ama şu an için Oscar ana listesi için güç dengeleri şu şekilde:

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

The Shape of Water

Lady Bird

Get Out

The Post

Dunkirk

Call me By Your Name

The Big Sick

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir