ONAT KUTLAR DOĞUM GÜNÜNDE SİNEMATEK’TE ANILACAK !

Onat Kutlar, doğum günü 25 Ocak Perşembe günü Önder Esmer’in “Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar” belgesel filmiyle Sinematek/Sinema Evi’nde anılacak.

Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar

Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar belgesel filminden kareler

Yönetmen: Önder Esmer
Senaryo: Önder Esmer
Oyuncular: Mete Akalın, Cevat Çapan, Atilla Dorsay, Burçak Evren, Mustafa Göçmen, Filiz Kutlar, Mazlum Kutlar, Onat Kutlar, Seza Kutlar Aksoy, Ali Özgentürk, Nijat Özön, Adnan Özyalçıner, Ömer Pekmez, Vecdi Sayar, Aydın Sayman, Giovanni Scognamillo, Ahmet Soner, Jak Şalom, Hülya Uçansu, Rekin Teksoy

Türkiye / 2023 / Türkçe / 76’ / Renkli ve Siyah-Beyaz / İngilizce Altyazılı

Onat Kutlar’ın “O aşk, ateş ve anarşi günleri” diyerek tariflediği 1968’in Türkiyesi’nde, sanat sinemasının tanıklığı ve kültürel değişimin mekânı olarak anılan Türk Sinemateki’nin hikâyesi anlatılmaktadır. 

1961 yılında genç yazar Onat Kutlar felsefe okumak için Paris’e gider. Fransız Sinemateki’ne gittikten sonra sinemaya olan tutkusunu keşfeder ve İstanbul’da da bir sinematek kurmaya karar verir. Türk Sinematek Derneği birkaç yıl sonra, 1965’te Onat Kutlar ve bir grup aydın tarafından kurulur. Sinematek beklenenin üzerinde, müthiş bir ilgi görür ve dünyanın dört bir yanından sanat filmleri burada ilk kez gösterilir. Sinematek sadece film göstermekle kalmaz, aynı zamanda entelektüel bir film kültürünün ortaya çıktığı ve yeni nesil sinemacıların, eleştirmenlerin, sinefillerin yetiştiği bir yer haline gelir. Çok geçmeden Sinematek kendini Yeşilçam çevresiyle beklenmedik bir çatışmanın ortasında bulur.

FIAF’a kabul edilerek uluslararası sinematekler ağına katılan Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi, Onat Kutlar’ı doğum günü 25 Ocak Perşembe 20.00’de Önder Esmer’in Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri: Türk Sinemateki ve Onat Kutlar belgesel filmiyle anıyor ve tüm sinemaseverleri bu özel ve ücretsiz gösterime bekliyor.

Diğer Yazılar: FikriSinema
FORREST GUMP REPLİKLER
Annem daima derdi ki, “Hayat bir kutu çikolata gibidir, payına ne düşeceğini...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir