BİFED 2023 FESTİVALİNDEN YEDİ BELGESEL ÜCRETSİZ OLARAK SİNEMATEK’TE!

Bifed 2023 festivalinden yedi belgesel 27 Ocak Cumartesi ücretsiz olarak Sinematek’te gösterilecek.

27.01.2024 Cumartesi 13.30

Mancorna

Yönetmen:
 Mert GökalpTürkiye, Yunanistan / 2023 / Türkçe, Yunanca / 24 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı“Kalimnos Adası’na ilk ziyaretim büyüleyiciydi, özellikle uzun teknelerin ve Yunan Tirhandillerinin kıçları ve başları. Bu teknelerin içindeki yardımcı hava tankları, pervane koruma kafesleri, dalış taşları, yüzey gözlem aynaları ve diğer sünger ekipmanlar… Tirhandil teknelerini dolaşırken adeta bir sünger müzesinde hayal kuruyordum. Çeşit çeşit süngerler, sünger filosunun köye gelişini duyurmak için limana koşan çocuklar, direklerdeki mürettebat, teknelerin üzerinde poz veren dalgıçlar… 8 yıl sonra Lipsi Adası’nda deniz ürünleri teknesinin açılmasını beklerken Niko, Skevo’ya küfrediyor: ‘Bu istiridyeleri al ve Maria’ya götür.’ Skevo, ağzını açar alaycı bir şekilde bağırır: ‘Nikolas!’ Sonra o günkü avın bulunduğu sepeti kaptığı gibi Niko’yu ‘Vreee Rasputin’, ‘Kerataaa’ diye küfrederken bırakıp kaçıyor. Bu adamları izliyor ve onları nasıl filme çekeceğimi düşünüyordum.”Mert, İstanbul’da yaşayan bir deniz biyoloğu ve sualtı belgeselcisidir. Çeşitli reklam projeleri ve STK tanıtımları için yönetmen, görüntü yönetmeni, fotoğrafçı ve sualtı kameramanı olarak yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır. Mert’in 2012 yılında İnkilap Yayınevi tarafından Akdeniz türlerini konu alan bir kitabı ve İstanbul Belediyesi işbirliği ile İstanbul Deniz Canlıları adıyla bir rehber kitabı yayımlandı. Dört kişisel ve bir ortak fotoğraf sergisi bulunmaktadır. Magma dergisi için serbest yazar ve doğa fotoğrafçısı olarak çalışmaktadır. Ödüllü kısa filmleri İrme ve Mancorna’nın yanı sıra LüferOrfoz – Resifin Efesi ve İstilacılar gibi uzun metraj belgesel projelerini yönetti. Şu anda mercan resiflerinin restorasyonu ve iklim değişikliği üzerine uzun metrajlı bir belgesel üzerinde çalışmakta ve BeinTV için Azmavi adlı bir televizyon belgeseli hazırlamaktadır.


Formaldehyde 

Yönetmen: Oğuz YenenOyuncular: Agop KiremitciogluTürkiye / 2022 / Diyalogsuz / 9 dk. / Siyah Beyaz

Yașlı ve yalnız bir Ermeni balıkçının İstanbul’daki son günleri.1955, Almanya doğumlu Oğuz Yenen, Stuttgart, Ankara, Münih ve İstanbul’da yaşadı. Çeşitli film ve video projelerinde yardımcı kameraman, görüntü yönetmeni ve yönetmen olarak çalıştı. Yıllarca Münchner Kammerspiele Schauburg’un bir parçası oldu. Daha sonra ARRI TV-Münih’te görüntü yönetmeni ve ışıkçı olarak çalıştı. 2000’den beri İstanbul’da yaşıyor ve farklı üniversitelerde video prodüksiyon, kısa film, kamera ve ışık üzerine dersler veriyor; ayrıca lisans tez projesi danışmanlığı yapıyor. Çalışmaları arasında Benim ÇocuğumNegri ile Birlikte İstanbulProtel Binası ve 38° 30° Çiftliği gibi belgeseller bulunmaktadır. 


Unutulmuş Nükleer Kurbanlar (The Forgotten Nuclear Victims)

Yönetmen:
 Suliane FavennecFransa / 2023 / Fransızca / 55 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı1946’dan 1996’ya kadar Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık Pasifik Adaları’na yüzlerce nükleer bomba attı. Bu, yerel halklara büyük bir bedele mal oldu. Her ülke zamana karşı oynuyor ve ilk nesil kurbanların sessizce ortadan kaybolmasını umuyor. Ancak atom beklenenden daha fazla iz bırakıyor. Genetik anomaliler ve patolojiler yeni nesillerde de ortaya çıkıyor, çoğalıyor ve kaderlerini kendi ellerine alıyorlar.Suliane Favennec Sorbonne Üniversitesi’nde çağdaş edebiyat alanında yüksek lisans eğitimi gördü. Kısa zamanda araştırmacı gazetecilik alanına geçiş yaptı. Suliane Le Point, Paris Match ve Le Canard Enchaîné için çalışan genç bir gazeteci olarak yetişti ve ilk imtihanını başarıyla tamamladı. Gazetecilikte benimsediği yöntemle fotoğrafçılık yapmaya başladı ve akıl hocası olarak gördüğü büyük savaş fotoğrafçıları ile çevrelendi. Metropolü ve konfor alanını terk etme ihtiyacı doğunca freelance muhabir ve foto-muhabir olarak çalışmaya başladı. Çalışma alanı olarak Okyanusya ve Güney Pasifik’i seçti. Çeşitli yerel ve ulusal medya organı ile çalışarak bu insanların hikayelerini anlattı ve kamunun dikkatine sundu. Suliane aynı zamanda belgesel festivallerinde de çalıştı, kendisini profesyonellerle çevreledi, birçok gözlem yaptı ve birkaç belgesel için araştırma ve düzeltmeler yaptı.


27.01.2024 Cumartesi 16.00

Aralkum

Yönetmen: Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi 
Senaryo: Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi 
Özbekistan, Almanya / 2022 / Özbekçe / 13 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

Başka bir gezegeni andıran bir çöl manzarası. Yalnız ve paslanmış gemi enkazları. Acımasız fırtınalar sırasında kumu bir arada tutmak için büyüyen bodur çöl çalıları. “Aralkum”, nam-ı diğer Aral Çölü, Aral Denizi’nden geriye kalan son şey olan çıplak deniz yatağı. Farklı sinematik dokuları bir araya getiren Aralkum, kurumuş Aral Denizi’ni yeniden hayal ediyor ve yaşlı bir balıkçının son kez denize açılmasına olanak tanıyor.
Mila Zhluktenko ve Daniel Asadi Faezi, Münih Televizyon ve Film Üniversitesi Belgesel Bölümü’nde okudular. The Absence of ApricotsOpera GlassesAralkum ve Waking Up In Silence gibi çeşitli filmlerde işbirliği yaptılar. Bu filmler Berlinale, Locarno, San Sebastian ve Visions du Réel gibi festivallerde gösterildi. 


Bekleyiş (The Waiting)

Yönetmen:
 Volker SchlechtAlmanya / 2023 / İngilizce / 15 dk. / Renkli / Türkçe AltyazılıKaren Lips bir araştırmacıdır ve kurbağaları gözlemlemek için birkaç yıl boyunca Kosta Rika’da küçük bir kulübede yaşar. Bulut ormanından kısa bir süreliğine ayrılıp geri döndüğünde kurbağalar gitmiştir. Hem de hepsi. Karen onları bulmak için yola koyulur ve korkunç bir gerçekle karşılaşır.Volker Schlecht Berlin’de yaşayan bir ilüstratör, sanatçı ve film yapımcısıdır. Aynı zamanda, Drushba Pankow markasının kurucusudur. Volker, Dessau’daki Hochschule Anhalt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde tasarım temelleri profesörüdür. Ayrıca, prömiyerini Berlinale’de yapan Kaputt (2016) adlı filmi Sundance’te ödül kazandı.


X Trilyon (X Trillion

Yönetmen:
 Eleanor ChurchBirleşik Krallık / 2023 / İngilizce / 69 dk. / Renkli / Türkçe AltyazılıX Trilyon, 14 kadının Kuzey Pasifik Okyanusu boyunca 3000 millik zorlu bir yelken yolculuğunu, dünyanın en ücra yerlerinden birine, aynı zamanda okyanus plastiğinin en yoğun biriktiği yere -Kuzey Pasifik Girdabı veya Büyük Pasifik Çöp Yıḡını’na doğru takip ediyor. Bilim insanlarından ambalaj tasarımcılarına, mühendislerden öğretmenlere, sanatçılara ve daha fazlasına uzanan bir ekip, plastiklerin ve mikro plastiklerin hem doğal dünya hem de insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine son teknoloji araştırmalar yürütüyor ve çağımızın en büyük küresel sorunlarından birine verilen pratik ve duygusal tepkileri keşfediyor. Bu, hayat, sihir ve iyimserlikle yanan bir eylem çağrısıyla dolu bir umut hikâyesi. Eleanor, neredeyse yirmi yıldır toplum, çevre, kadın hakları, insan hakları, göç ve tedarik zincirlerine ışık tutan kısa ve orta metrajlı belgeseller ve fotoğraf hikayeleri hazırlıyor. İlk uzun metrajlı filmi X Trilyon, onu hem bir birey hem de bir film yapımcısı olarak şekillendiren küresel yolculuklarla zenginleşen araştırmacı ve yaratıcı film yapımcılığı geçmişinden ortaya çıkıyor. Başarılı bir BM video yapımcısı ve AOP fotoğrafçısı olan Eleanor, yakın zamanda iki WaterBear Originals için komisyon aldı. Etkileyici çalışmaları The Guardian, Al Jazeera, BBC ve uluslararası yayınlar gibi saygın platformları süsledi. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nda, yüksek profilli BM toplantılarında ve film festivallerinde gösterildi, ödüller kazandı ve resmi seçkilere katıldı. Özellikle, filmleri çevre sorunları ve insan kaçakçılığı konularında politika değişikliklerine yol açarken, hava kalitesi, plastik ve perinatal ruh sağlığı konularında yerel kampanyalara da öncülük etti.


27.01.2024 Cumartesi 18.30

Toplum Sözleşmesini Yırtmak (Breaking Social)

Yönetmen: Fredrik Gertten
Oyuncular: Rutger Bregman, Gerald Bryson, Sarah Chayes
İsveç / 2023 / İsveççe / 92dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

Tüm toplumlar bir toplumsal sözleşme fikrine dayanır. Çalışırız, okuruz, vergi öderiz. Çalışkanlık ve sıkı çalışma ödüllendirilmelidir, ancak durum nadiren böyledir. Film, siyasal yozlaşmanın hâkim olduğu devlet düzenini ve doğal kaynakların metalaştırılma sömürüsünün küresel modelini inceliyor ama aynı zamanda yolda bir umut da buluyor. Sinizm ve umutsuzluğun ötesinde bir yol. 
Fredrik Gertten ödüllü bir İsveçli yönetmen. Push (2019), Jozi Gold (2019), Bikes vs Cars (2015), Big Boys Gone Bananas!* gibi filmleriyle küresel etkiye sahip yerel hikayeleriyle ünlüdür. Big Boys Gone Bananas!* (2011) ve Bananas!* (2009). Aynı zamanda İsveç’in en önde gelen belgesel yapım şirketlerinden biri olan WG Film’in kurucusudur. 

Diğer Yazılar: FikriSinema
ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ 7-13 HAZİRAN’DA ANKARA’DA
Puruli Kültür Sanat tarafından bu yıl on ikincisi düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, 7-13 Haziran tarihleri...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir