Hans Zimmer’in Adını Sinema Tarihine Kazıyan Müzikler

Film müzikleri önemlidir. Korkuyorsanız daha çok korkutur, ağlıyorsanız daha çok ağlatır, hatta gülüyorsanız daha çok güldürebilir! Öyle etkilidir ki, bazı filmlerin kendisini unutursunuz ama müziklerini asla!

Biz de bir türlü unutamadığımız bu Hans Zimmer performanslarından, (laf aramızda 170 ayrı yapımdan bahsediyoruz) oldukça zorlanarak bir seçki yaptık.

1 – Batman Üçlemesi

Tim Burton ve Joel Schumacher tarafından yapılan Batman uyarlamalarından sonra, Christopher Nolan tarafından yapılan üçlemenin, sinemada Batman için çıtayı yükselttiğini söylemek yanlış olmaz. (Tim Burton’a saygılarımızla). Batman’i uçuran pelerini olabilir ama Nolan’ın Batman üçlemesinin kanatlanmasındaki en önemli etkenlerden birisi de Hans Zimmer tarafından yapılan, “Heroic” ve orkestrası çok güçlü müziklerdi.

https://www.youtube.com/watch?v=7sMf2ETvpuk&index

2 – Karayip Korsanları Serisi

Serinin tüm oyuncuları bir yana, Jack Sparrow rolünde Johnny Depp’in adını gönlümüze platin harflerle kazıdığı o seride; yine tüm aksiyon sahnelerinde tansiyonu yükselten, oyunculuklar ve mizansendeki yaratıcı mizahı da kenara itmeden coşkulu müzikler bestelenebildiğini bize göstermişti büyük usta Zimmer.

3 – Inception (Başlangıç)

Yine bir Nolan filmi, başrolde Di Caprio, kastın geri kalanını saymıyoruz, hala izlemediyseniz koşun! Bu kadar farklı iklimlerde, bu kadar fantastik ve ne zaman ne olacağını kestiremediğiniz bir dünyada, aksiyon, gizem ve gerilimin aynı anda yaşadığı bir filmde, müzikleriyle bir de “acele etmeliyiz” havasını kazandıran, müziklerindeki iniş çıkışlarla sanki zaman kaybının hatlarını çizen Zimmer’ın en başarılı performanslarından birisidir Inception filminin müzikleri.

4 – Lion King (Aslan Kral)

Oscar! Hans Zimmer’ın bu listeye aldığımız ve daha da fazlasıyla alamadığımız, onlarca başarılı filminin arasında, bugün birçoklarımızın hatırlamadığı, bir kuşak için çok önemli olan Aslan Kral filminin müzikleri, sanatçıya heykelciği getiren tek filmdir. Hala izlemediyseniz ve bu da yeterli olmuyorsa merak etmeniz için, gerisine karışmıyoruz.

5 – Interstellar (Yıldızlararası)

Genellikle baslarıyla ve yaylılarıyla bizi bizden alan Zimmer, bu sefer kilise orgunu ele almış ve bu kadar bilimsel bir “dünyayı kurtarma” senaryosuna biraz da “ulvî” bir hava katmış. Görkemli müzikleri kimilerimiz için fazla yüksek sesli gibi gelebilir, ama siz bir de ona sorun. Film sonrası röportajlarının birisinde, “Ben filmlerimi sizin laptoplarınız için yapmıyorum, sinema salonlarında dolby ses sistemleriyle etkili olsunlar diye yapıyorum.” diyerek kalitesini biz zavallı kullara anlatmaya çalışmıştır.

6 – Sherlock Holmes

Ancak Robert Downey Jr. tarafından canlandırılabilecek denli kıpır kıpır, hiper aktifliğin zirvesinde yaşayan bir zekayı anlatırken; bir müzisyen olarak Robert Downey Jr’ın zekasındaki ve oyunculuğundaki kıvraklığının gerisinde kalmıyor ve ona göre hareketli, kıpır kıpır, kıvrak müzikler besteliyor Hans Zimmer.

https://www.youtube.com/watch?v=VA56LbMqyy4

7 – Last Samurai (Son Samuray)

Uzakdoğu üzerine yapılan filmlerin sıra dışı örneklerinden… Samuray’ların dövüş teknikleri üzerine değil de daha çok felsefeleri üzerine odaklanan, insanlığın geri kalanı olarak Tom Cruise’u aramızdan gözlemci seçmişiz de aralarına göndermişiz gibi izlediğimiz filmin müziklerini yapan Hans Zimmer ise, doğu ve batı enstrümanlarını öyle güzel harmanlıyor ki, onun aslında hangi kültürün içinde yetiştiğini anlamak zor.

8 – Winter’s Tale (Kış Masalı)

Başrolde Colin Farrell’ı izlediğimiz, kötü adam rolünde ise şahane bir gülüşle Russell Crowe’un olduğu 2014 yapımı masalsı filmin müzikleri, H. Zimmer imzası taşıyor. Yine yaylıları kullanarak devreye giren sanatçı, filmdeki büyülü öyküyü izleyiciye yaylıların uyumunu kullanarak anlatıyor. Filmi hala izlemediyseniz; bir aşk hikayesinde, kötü güçlerin karşısındaki çaresizlik, son anda yetişen bir çeşit ilahi adalet nasıl olur, Hans Zimmer bunları nasıl besteler, izleyip dinleyiniz.

9 – Rain Man(Yağmur Adam)

Hans Zimmer’ın başarı grafiğinin hiç aşağı inmeyen bir çizgiye sahip olduğu muhakkak. En İyi Flm, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan film, 8 dalda Oscar’a adaydı. Dustin Hoffman’ın otistik bir bireyi şahane bir oyunculukla canlandırdığı, hem sinema tarihinin hem de Zimmer’ın filmografisindeki niş filmlerden birisi olan Rain Man, en çok soundtrack listesinde yer alan Iko Iko şarkısıyla akıllarda yer etmişti.

10 – Gladiator (Gladyatör)

En iyiyi en sona bıraktık. En İyi Oyuncu olarak Russell Crowe ve En İyi Müzik dalında Hans Zimmer’ın Oscar adaylığı, filmin aday gösterildiği 12 daldan yalnızca ikisi. Bu adaylıkların 5’ini de kazanıp götürmüş bir filmden bahsediyoruz. Sinema sanatı adına, tek başına bir festival havası estiren bu filmi, yalnızca Hans Zimmer’ın olağanüstü müzikleri için değil, bir başyapıt olarak ekleyin koleksiyonunuza.

Diğer Yazılar: Halil İbrahim Erdoğan
MULAN
Mulan, aslında adını bir şiirden alan, kökü çok eskiye dayanan  bir Çin...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir