Sert Ol

Bir önceki yazımda diğer hapishane filmlerinden farklı olduğunu söylediğim Cell 211 hakkında düşüncelerimi yazmıştım.

Sert Ol filmi ise yine hapishane temalı ancak alışageldiğimiz hapishane ciddiyetinden bir hayli uzak komedi filmi. Öncelikle şunu söyleyeyim film hapishanede geçmiyor, zaten filmin konusu da; zengin, pek de sert olmayan bir o kadar da saf ancak borsa işlerinde dahi denilebilecek kapasitede olan James’in (Will Ferrell) dolandırılıp 30 gün içinde hapishaneye düşmesi varsayımı üzerine onu içerideki koşullara hazırlamaya çalışan Darnell’in (Kevin Hart) bu süreçteki çabasını ele alıyor.

Filmin en özet halini az önce belirttim, biraz detaya inmekte fayda var. Aslında çok da bir fayda yok, zira film şöyle boş vaktinizde oturup gerginliğinizi stresinizi atıp, gülebileceğiniz çok da fazla detay düşünmenizi gerektirmeyecek türden bir film. Ama icap eder söylemek; Malum James zengin bir borsa piyasa kurdu, ancak kurt oluşu sadece borsada geçerli, zira kendisi bir o kadar da saf, etrafındaki herkes ve her mutluluk para ile elde edilmiş yapay nitelikteki hususlar. Gün gelir FBI, James’i sahtecilikten tutuklar ve kendisine durumları izah edip aklayabilmesi için 1 aylık ev hapsi verir.  Bu sürede James’in aklına kendini içerde savunması gerektiği gelir, akabinde de kendini, arabasını sürekli yıkattığı Darnell’in yanında bulur. Darnell’in siyahi oluşundan dolayı sahip olduğu önyargı, onun da elbet daha önce içeri düştüğü yönündedir ve James’i içerideki kurallara hazırlayacaktır Darnell.

Film komedi filmi, ancak komedi unsurlarını ince esprilerle, gülerken düşüneceğiniz, düşünürken tekrar güleceğiniz cümlelerle değil direkt pat diye durum komedisi şeklinde izleyiciye aktarıyor. Daha çok mimiklerin ve siyah-beyaz atışmalarının geçtiği, hapishanedeki rutinlerle dalga geçen film gördüğüm kadarıyla amacına ulaşmış gözüküyor. Öyle ki; artık son zamanlarda gülmeye çok ihtiyacımız olduğundan mıdır, yoksa filmin komedi kalitesinin çok yüksek olduğundan mıdır bilinmez ama film beni güldürdü, Allah da onları güldürsün ne diyeyim.

Bu arada, film zaman zaman inceden inceye gündeme, Amerika’daki ayrıma, ırkçılığa göndermeler de yapmıyor değil, ama anlayana tabi.

Bugüne kadar pek çok filmde rol almış başarılı oyuncu Will Ferrell ile bence komedi filmleri için (özellikle mimik ve fiziksel komediye dayalı filmler için) doğmuş olabilecek olan Kevin Hart fiziksel olarak ne kadar zıtsalar da bu filmde güzel bir eküri olmuşlar gibi duruyor.

Film hakkında öyle uzun uzadıya bir şeyler yazmaya gerek yok, dediğim gibi oturup 2 saat zihninizi boşaltıp biraz gülmek istiyorsunuz bu film size çare olabilir.

Filmin yönetmenliğini Siyah Giyen Adamlar 3 ve Madagaskar 2 filmlerinden aşina olduğumuz Etan Cohen yaparken, başrolleri Will Ferrell ve Kevin Hart paylaşıyor.

İyi seyirler dilerim…

Diğer Yazılar: Mustafa Emre Şeyh Ahmet
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir