EVRENSEL BİLİM KURGU VE FANTASTİK FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

Yaratıcılığın bilim ve sanatla buluştuğu Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’’nde Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü, Erdem Tepegöz’ün “Gölgeler İçinde” filmine verildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları ve Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’’nde ödüller, AKM Yeşilçam Sineması’nda yapılan kapanış töreniyle sahiplerini buldu.

“Ulusal Uzun Metraj Yarışması” ve “Uluslararası Uzun Metraj Yarışması” ödüllerinin yanı sıra “En İyi Görsel Efekt ve Tasarım Ödülü”, “En İyi Ses Efekti ve Tasarım Ödülü”, “En İyi Senaryo Ödülü” ile “Ulusal Fantastik Bilim Kurgu Sinemaya Katkı Ödülü” sahiplerine takdim edildi.

Ulusal Uzun Metraj Ödülü “Gölgeler İçinde” Filminin!

Senaryo, müzik, görüntü yönetimi, kurgu, karakter gelişimi kapsamlarında da fantastik, fütüristik öğeleri ustalıkla kullanan çok özel ve ilham verici filmlerin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nın kazananı Erdem Tepegöz’ün Gölgeler İçinde filmi oldu. Kazanan filme 25 bin TL para ödülü verildi.

Uluslararası Uzun Metraj Ödülü “Archive” Filmine!

Festival kapsamında dünya sinemasının seçkin yapımlarının, Türkiye prömiyerlerinin yapıldığı Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nın kazananı belli oldu. Jüri başkanlığını Sanal Yapım Danışmanı (VP Supervisor) Altan Sebüktekin ’in üstlendiği yarışmanın kazananı Gavin Rothery’in Archive filmi olurken; film 25 bin TL para ödülünün de sahibi oldu.

En İyi Senaryo Ödülü Murat Mıhçıoğlu’na Takdim Edildi

Türkiye’de alanında ilk olma özelliğini taşıyan festival, “Ulusal Senaryo Yarışması’yla da bilim kurgu ve fantastik türündeki en yaratıcı hikâyeleri, beyaz perdenin sınırsız imkânlarıyla buluşturdu. Jüri başkanlığını, Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) Başkanı Barış Müstecaplıoğlu’nun üstlendiği yarışmanın birincisi Zehra Yaman filminin senaristi Murat Mıhçıoğlu olurken, Mıhçıoğlu’na 10 Bin TL para ödülü ile uçuş deneyimi hediye edildi.

En İyi Görsel Efekt ve Tasarım Ödülü’nün Kazananı “Vesper” Oldu!

Gençlerin yaratıcı dünyasından yararlanmak; Metaverse, VR, AR ve yeni nesil 3 boyutlu teknolojilerin kullanımına katkı sunmak ve bu alanın geniş imkânlarını sinemaseverlerle paylaşmayı amaçlayan En İyi Görsel Efekt ve Tasarım Ödülü’nün takdimi, Festival Yönetmeni Atilla Erkmen tarafından yapıldı. En İyi Görsel Efekt ve Tasarım Ödülü’nünkazananı festivalin destekçilerinden olan Atlas Space’den Gürkan Akşin tarafından açıklanırken; kazanan film Kristina Buozyte, Bruno Samper’in Vesper oldu. Ödülü kazanan filme ise 25 bin TL değerindebilgisayar verildi.

En İyi Ses Efekti ve Tasarım Ödülü Iguana Tokyo’nun!

Jüri başkanlığını Bulutsuzluk Özlemigrubu kurucusu olan ve Türkiye’ye rock müzik kültürünü aşılayan, 1980’li yıllarda yaptığı tiyatro müziği ile Altın Portakal Ödülü kazanan, oyunculuk geçmişine sahip Türk mimar ve müzisyen Nejat Yavaşoğulları’nın üstlendiği, beyaz perdeye yansıyan ses sanatını ve teknolojisini değerlendirildiği “Ses Efekti ve Tasarımı” yarışmasının kazanını ise Kaan Müjdeci’nin Iguana Tokyo filmi oldu. Filme ayrıca Kıbrıs’ta 25 bin TL değerinde tatil hediye edildi.

Ulusal Fantastik Bilim Kurgu Sinemaya Katkı Ödülü Özkan Uğur’a!

Bilim kurgu ve fantastik alanında emek vermiş isimleri ön plana çıkarmayı ve yeni oluşumlara zemin hazırlamayı amaçlayan festivalde Ulusal Fantastik Bilim Kurgu Sinemaya Katkı Ödülü, geçtiğimiz temmuz ayında hayatını kaybeden müzik dünyasının usta ismi Özkan Uğur’a verildi.

Müzik hayatına 1970 yılında birçok ünlü ismin de zaman zaman yer aldığı Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başlayan ve 1984 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile müzik piyasasına ilk albümleriyle adım atan Özkan Uğur, 1996 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrollerini paylaştığı Eşkıya filminde rol aldı. Sırasıyla İkinci Bahar, Yeter Anne, Alacakaranlık, Cennet Mahallesi dizilerinde rol alan Uğur, Komser Şekspir, G.O.R.A, A.R.O.G, Yahşi Batı Pek Yakında, Kara Komik Filmler’de de rol alarak kendini beyazperde gösterdi.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir