Düşler Ülkesi – Biyografi Dosyası

Biri hariç bütün çocuklar büyüdü. Düşler ülkesini görebilecek kadar şanslı olanlar, inançlarını kaybetmeyip yüreklerinde sıkıca saklamayı başarabilenlerdi.

Peter Pan, çocukların ve yüreklerinde henüz ışığı sönmemiş, inanmaya devam eden yetişkin ruhların kahramanı. Sir James Matthew Barrie, “Peter Pan ya da Büyümeyen Çocuk” adı ile 1904’te sahnelemeye başladığı oyununu 1911 yılında “Peter Pan ve Wendy” adı ile romanlaştırdı.

Son filmlerinden “Dünya Savaşı Z” ve “Quantum of Solace” ile bilinen yönetmen Marc Foster’ın 2004 yılında çekmiş olduğu Düşler Ülkesi, büyümeyi reddeden bir yetişkinin, Peter Pan karakterini bizlere sunan, İskoç roman ve oyun yazarı Sir James Matthew Barrie’in hayatını konu alıyor.

Peter Pan’in oluşum süreci ve ilham kaynağı hakkında fikir veren filmin merkezinde, Barrie’nin (Johnny Depp) eşini kaybetmiş Sylvia Llewelyn Davies (Kate Winslet) ve dört oğlu  George, John, Peter ve Micheal ile tanışarak kariyerinin en önemli eserini meydana getirmesine yol açan arkadaşlık var.

Başarısız birkaç oyundan sonra tekrar yazmaya koyulan James Barrie, Davies ailesi ile tanıştıktan sonra  onların bir parçası haline gelir. Düşler ülkesi fikrini inanarak ayakta tutan yazar, çocuklar ve bayan Sylvia Llewelyn Davies ile daha fazla vakit geçirerek eserini oluştururken bir yandan da onlara kendi tabiri ile “arkadaşlık borcunu” yerine getirmektedir.

Film Barrie’yi bir “aile dostu” olarak empoze etmeye çalışmak gibi bir iddaa taşımıyor. Yazarın çocuklara ve dul bir kadın olan Bayan Davies’e sadakatle derinden hissettiği sevgiyi cinselliği ele almadan anlatmayı tercih eden filmde Barrie’nin Bayan Sylvia Llewelyn Davies’e karşı bir şeyler hissedip hissetmediği de havada bırakılıyor.

Tıpkı gerçekte Sir James Matthew Barrie’nin karısından ayrıldıktan sonra  aile ile olan yakınlığının devam etmesine karşın Sylvia Llewelyn Davies ile evlenmemiş olması gibi.

Filmde oyunun sahne aldığı ilk gösterimde, yazarın çocuklara karşı olan sevgisinin ve cömertliğinin haklı olarak altı çizilmek istenilmiş çünkü J. M. Barrie, oyun ve kitabın tüm haklarını 1929 yılında bir çocuk hastanesi olan Great Ormond Street Hospital’a devrederek gerçek hayatta da çocuklara destek olmaya devam etmiştir.

Düşler Ülkesi, şimdi Peter Pan’in neden büyümek istemediğini daha iyi anlayan biz yetişkinlerin, yazar J.M. Barrie’nin gölgesiz haline bakabilecekleri güzel bir film. İçinizdeki çocuğun asla büyümemesi dileği ile.

‘Zamanın tiktakları peşimizde’

Diğer Yazılar: Emre Yılmaz
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir