CANNES “BELİRLİ BİR BAKIŞ” JÜRİSİNİN BAŞKANI XAVIER DOLAN

Kanadalı film yapımcısı, oyuncu, senarist ve yönetmen Xavier Dolan, 77. Cannes Film Festivali’nin “Un Certain Regard” (Belirli Bir Bakış) jürisine başkanlık edecek.

Henüz 20 yaşındayken ilk uzun metrajı “I Killed My Mother”ı (Annemi Öldürdüm) yazıp, yöneten, yapımcılığını ve başrolünü üstlenen Xavier Dolan‘ın, bir sonraki filmi “Heartbeats”Un Certain Regard‘da gösterildi. İki yıl sonra Suzanne Clement‘e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren filmi “Laurence Anyways” ile yine Un Certain Regard‘da yer aldı. “Tom at the Farm” ve Cannes’da ilk kez yarışmada gösterilen “Mommy”yi yönetti. 67. Cannes Film Festivali‘nde, Jean-Luc Godard‘ın “Goodbye to Language” filmiyle Jüri Ödülü‘nü paylaşan Dolan, bir sonraki sene 68. Cannes Film Festivali‘nde Coen kardeşlerin başkanlığındaki jüride yer aldı.

“Cannes’a Belirli Bir Bakış Jüri Başkanı Olarak Festivale Dönmekten Büyük Bir Onur ve Mutluluk Duyuyorum” 

Dolan şunları söyledi: “Belirli Bir Bakış jürisinin başkanı olarak Cannes’a dönmekten onur duyuyorum ve çok mutluyum. Kendi filmlerimi yapmaktan öte, yetenekli film yapımcılarının çalışmalarını keşfetmek her zaman hem kişisel hem de profesyonel yaşamımın merkezinde yer aldı. Bana verilen bu sorumlulukta, Belirli Bir Bakış Jürisi üyeleriyle birlikte film sanatının önemli bir yönüne odaklanma fırsatı görüyorum, hikayelerin doğru anlatılması.”

Bu sene 14 – 25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Cannes Film Festivali resmi yarışma jürisine ABD’li film yapımcısı, senarist, yönetmen ve oyuncu Greta Gerwig başkanlık edecek.

77. Cannes Film Festivali’nin resmi seçkisi 11 Nisan’da açıklanacak.

Diğer Yazılar: FikriSinema
13. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ BASINA TANITILDI
13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tanıtım toplantısı 26 Ekim 2023...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir