Bear Story

88. Akademi Ödülleri’nin en iyi kısa animasyonu seçilen Şili yapımı ‘Bear Story’ izlemesi keyifli ama dramatik bir hikaye. Filmle ilgili bilgileri okumadan önce izleyince bana düşündürttüğü ana hikaye, bir ayı ailesinin babalarının zorla sirke götürülüp çalıştırılmasıyla dağılan hayatları idi. Vahşi hayattan zorla toplanıp sirklere götürülüp kafeslere kapatılan hayvanları düşünmüştüm aslında. Bence az da olsa bu mesajı da vermekle birlikte filmin asıl anlatmak istediği siyasi başka bir hikaye mevcut. Bear Story’nin Şili’li yönetmeni Gabriel Osorio Vargas’ın büyük babası 1973 – 1990 yılları arasında ülkeyi diktatörlükle yönetmiş General Augusto Pinochet rejimi yüzünden, 70’li yıllarda hapse düşmüş, ardından ülkesinden sürülmek durumunda kalmış ve uzun yıllar İngiltere’de yaşamış.

Pinochet dönemi çok sayıda insan hakları ihlallerinin yaşandığı bir dönem olarak kabul ediliyor. 1973’te ABD-CIA destekli bir darbeyle dönemin hükümetini devirerek başa geliyor. Bir diktatörden bekleyebileceğimiz çoğu şeyi yapmış aslında Pinochet. Başa gelir gelmez diğer tüm siyasi partilerin etkinliğini durdurmuş. Siyasi suçlu adı altında birçok insanı öldürmüş, binlerce insan kaybolmuş, hapishanelerde işkenceler yapılmış, nice aileler dağılmış. Ülkelerin geçmişlerinde aynı acıların ve tecrübelerin bulunması ne kadar garip öyle değil mi? Farklı coğrafyalarda yaşıyor olsak da insanlık aynı dürtülerden besleniyor sanırım, aynı hırsları, aynı açgözlülükleri paylaşıyor.

Özetlemek gerekirse 2014 yapımı kısa film ‘Bear Story’ önemli ölçüde yönetmen Vargas’ın büyükbabasının hayat hikayesinden esinlenilerek kurgulanmış. Şilililer için izler izlemez ülkenin eski kötü dönemlerini hatırlatacak bir yapım. Filmin sonunda aklımızda bazı sorular kalıyor. Örneğin ana karakter baba ayının ailesine ne oldu? Pinochet rejimi döneminde kaybolan, nerelerde ve nasıl oldukları bilinmeyecek insanlara gönderme yapmış olabilir yönetmen Vargas. Yönetmenin ana karakteri bir ayı olarak seçmesinin sebebi, küçükken hatırladığı iri yarı, heybetli bir büyükbaba figürü.

Yönetmen Vargas 3D animasyonda uzmanlaşmış bir isim. Punkrobot adlı animasyon şirketini kurmuş. ‘Bear Story’nin hazırlık aşaması 2 yıl sürmüş ancak tamamıyla bitmesi 5 yıl kadar uzun bir surece yayılmış. Evet, 10-11 dakika izlediğimiz bir hikayenin arkasında 5 yıllık bir süreç var.

Filmin 50’nin üzerinde ulusal ve uluslararası ödülü var. Unutmadan: bu yönetmenin ilk kısa film çalışması.

Mutlaka izleyin!

Diğer Yazılar: Yelda Azer
MÜZEDE BİR GECE: LAHİTTEKİ SIR
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi o gece önemli konuklar ağırlamaktadır ve Larry Daley...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir