ASLI ÖZGE’NİN YENİ FİLMİ “FARUK” DÜNYA PRÖMİYERİNİ 74. BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE YAPACAK!

Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’, dünya prömiyerini 74. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirecek. Bu sene 15- 25 Şubat tarihlerinde yapılacak festivalde ‘Faruk’ Panorama Bölümü’nde gösterilecek.

Filmleriyle ulusal ve uluslararası pek çok festivalden ödüller kazanan yönetmen Aslı Özge’nin yeni uzun metrajlı filmi ‘Faruk’74. Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’ne kabul edildi.

Aslı Özge’nin Almanya’da çektiği bir önceki filmi ‘Kara Kutu’Münih Film Festivali’nde Yeni Alman Sineması Bölümü’nün açılış filmi olurken, son olarak Ekim ayında düzenlenen Roma Film Festivali‘nden En İyi Senaryo Ödülü’nü almıştı.

Beşinci filmi ‘Faruk’ ile başarılı bir çıkış yaptığı ilk filmi ‘Köprüdekiler’in izinden giden Özge, yine gerçeklik ile kurgu arasındaki çizginin izini sürüyor. Filmde, 90 yaşlarındaki Faruk’un yaşadığı apartman kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacaktır. Kızı bu yıkım üzerine bir film yapmaya karar verince Faruk filmin ana karakteri haline gelir. Faruk, yıkım sürecini geciktirmek umuduyla bina yönetimi toplantılarına katılırken, gerçeklik ve kurgu yavaş yavaş iç içe geçer ve ikisi arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar.

Aslı Özge’nin gerçek mekânlarda çekilen, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen yeni filmi, sadece kentsel dönüşümün etkilerini değil, aynı zamanda bir baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına benzersiz ve samimi bir bakış sunuyor.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını FC IstanbulEEE Films, Parallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk ÖzgeDerya ErkenciGönül GezerAlibey GünerNurdan ÇakmakBegüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu’nun rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen yapıyor.

Filmin Berlin’deki dünya prömiyerinin ardından 2024’te Türkiye’de sinemaseverlerle buluşması planlanıyor.

ASLI ÖZGE HAKKINDA:

Aslı Özge İstanbul’da doğdu. 2000 yılından beri Berlin ve İstanbul’da yaşıyor. İlk uzun metrajlı filmi Köprüdekiler, prömiyerini 2009 yılında Locarno ve Toronto Film Festivalleri’nde yaptı ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazandı. Özge’nin yazıp yönettiği Hayatboyu (2013) ve Almanca çektiği Ansızın (2016) filmleri, prömiyerlerini Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’nde yaptı; Ansızın filmi Avrupa Sinemaları Özel Mansiyonu ve FIPRESCI Ödüllerini kazandı. Almanya’da çektiği Kara Kutu (2023) adlı filmi Münih Film Festivali’nde Yeni Alman Sineması Bölümü’nün açılışını yaptı ve Roma Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı. Son filmi Faruk (2024) dünya prömiyerini 74.Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü‘nde yapacak.

Diğer Yazılar: FikriSinema
CAN DOSTUM REPLİKLER
O mükemmel değil. Sen de mükemmel değilsin. Asıl soru birbiriniz için mükemmel...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir