93. OSCAR ÖDÜLLERİ KAZANAN TAHMİNLERİ

25 Nisan Pazar gecesi gerçekleşecek olan 93. Akademi Ödülleri için nihayet sona gelmiş vaziyetteyiz. Uzun zamandır takip ettiğim Oscar Ödülleri için, kimsenin umurunda olmayan ama benim için pek kıymetli olan tahminlerimi yapmasam olmazdı. Uzun uzun her kategori için ayrı başlık açıp bir şeyler karalayarak ne kendi kendime eziyet etmeyi ne de yazıyı okumayı düşünen kıymetli okurun vaktini çalmayı istiyorum. Chloé Zhao, Youn Yuh-jung, Daniel Kaluuya gibi isimler ile sinematografide Nomadland, prodüksiyonda Mank, kostüm ve saç & makyajda Ma Rainey’s Black Bottom, müzik ve animasyonda Soul, seste Sound of Metal ve görsel efektte TENET’in neredeyse kesinlik kazanan olası ödüllerini konuşmanın bir manası olduğunu düşünmüyor, bu nedenle sadece henüz favoriliği netlik kazanmayan birkaç kategori hakkında gevezelik yapmak yeterli olur diye düşünüyorum.

En iyi film dalında bu saatten sonra Nomadland dışında bir filmin kazanma ihtimali çok düşük. Eylül ayından beri favori pozisyonunda olan film, sürekli zirvede kalarak bugüne kadar gelmeyi başardı. 6-7 yıldır en iyi film kategorisinde Altın Küre ve BAFTA ile uyuşamayan Akademi, Nomadland ile nihayet uzlaşı sağlamış olacak. Nomadland’ın bu birleştirici misyonu ayrıca takdire değer. Bu filme illa bir rakip göstereceksek bu rakipler Minari ya da Promising Young Woman olabilir. Artık ne The Trial of the Chicago 7 ne de Mank bu dalda kazanmaya yakın. Nomadland’ın en iyi filmle beraber toplamda kazanacağı 4 ödülü şimdiden helalı hoş olsun.

Kadın oyuncu ödülü için ortalık tam bir kaos. Oscar’ın belirleyicisi olma misyonu yüklenen ödül kurumlarından Oyuncular Birliği’nin (SAG) Viola Davis, Britanya Film Akademisi BAFTA’nın Frances McDormand, Eleştirmenler Birliği’nin Carey Mulligan, Altın Küre’nin ise Andra Day’i tercih ettiğini zaten takip eden biliyor. Her ne kadar McDormand’ın Nomadland’ın varlık sebebi ve filmin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünsem de gerek henüz yakın tarihte ikinci Oscar’ını kazanmış olması gerekse de abartıdan uzak minimal ve incelikli oyunculuğunun Oscar kazanmak için yeterince gösterişli olmaması onu elememe sebep oluyor. Andra Day’in mükemmel bir oyunculuğu olduğu söylense de filmin sıkıcı bulunması ve yeterince Akademi üyesine ulaşılamaması oyuncuya kan kaybettiriyor. Favorinin Carey Mulligan olduğunu düşünsem de Viola Davis çok güçlü bir rakip. Asıl yarışın bu ikisi arasında geçeceğini düşünüyorum. Davis’in önündeki neredeyse tek engel Andra Day’in aday olması bana kalırsa. Zira iki siyahi aktris arasında bir oy bölünmesi yaşanacağı kesin olduğundan, bu durum Mulligan’ın ekmeğine yağ sürüyor. Zaten gerek agresif kampanyası gerek filme gelen övgüler gerekse de sezonun anlatısına cuk diye oturan güncel meselesi Mulligan’ı favori pozisyonuna itiyor. Mulligan kazanacaktır.

Erkek oyuncuda Chadwick Boseman 2 hafta önceye kadar ödül sezonunu domine edip mutlak favori konumunda idi, ancak aslında bu kadar net favori olmadığını BAFTA’nın Anthony Hopkins, Bağımsız Ruh’un Riz Ahmed’i seçmesinden anlayabiliyoruz. Ben her türlü Boseman’ın kazanacağını düşünsem de Hopkins ödül için sahneye çağrılırsa hiç şaşırmayacağım. Özgün senaryo için ibrenin The Trial of the Chicago 7’dan Promising Young Woman’a dönmüş olması beni aşırı sevindiriyor. Uyarlama senaryoda ise durum daha da belirsiz. Sezonun mutlak favorisi olan Nomadland’ın arkasında bu kadar güçlü bir rüzgar varken, film-yönetmen ödülünü alacak olması ve bu daldaki favori azlığı Nomadland’i öne çıkartıyor. Borat’ın kazanma ihtimali var ancak bu senaryoya pek inanmıyorum. The Father şaşırtabilir. BAFTA’da bu dalda zafer kazanan film, mükemmel senaryosu ile burada da kazanırsa şaşırmamak lazım. Ben güvenli tercihime sırtımı dönmeyi düşünmüyorum.

Kurgu kategorisi de netlik kazanmayan bir diğer dal. Geçmiş yıllara baktığımızda hızlı ve çok kesmeli, filme belli bir tempo kazandıran kurguların öne çıktığını söyleyebiliriz. Bu durum The Trial of the Chicago 7 ve Promising Young Woman’ı akla getiriyor. Kurgucular Birliği, The Trial of the Chicago 7, BAFTA ise Sound of Metal tercihi yaptı. Ben Akademi’nin geçmişine sadık kalacağını, ayrıca belli bir hayran kitlesi olan The Trial of the Chicago 7’ı da eli boş göndermek istemeyeceğini düşünüyorum. Sound of Metal’in ses kurgusundan ziyade ses miksajında zirveye oynadığını, zaten ses kategorisinin de mutlak favorisi olduğunu düşündüğümüzde Trial of the Chicago 7 ödül alacak gibi duruyor.

Son olarak uluslararası film kategorisinde her ne kadar Quo Vadis, Aida? Filmi, sezonun anlatısına çok daha uygun olsa da Another Round’un en iyi yönetmen dalına sızacak kadar popüler ve ana akım bir iş olması, bu ödülü kazanacağının önemli bir göstergesi. Büyük bir sürpriz olacağını zannetmiyorum. Aynı mantıkla, belgeselde de politik yönü ağır basan Time ve Collective’e rağmen herkesin gönlünü çalan My Octopus Teacher’ın daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Bekleyip görelim. Tahminlerim şu şekilde:

FİLM : Nomadland

YÖNETMEN : Chloé Zhao

KADIN OYUNCU : Carey Mulligan

ERKEK OYUNCU : Chadwick Boseman

YARDIMCI KADIN : Youn Yuh-jung

YARDIMCI ERKEK : Daniel Kaluuya

ÖZGÜN SENARYO : Promising Young Woman

UYARLAMA SENARYO : Nomadland

SİNEMATOGRAFİ : Nomadland

KURGU : The Trial of the Chicago 7

PRODÜKSİYON TASARIMI: Mank

KOSTÜM TASARIMI : Ma Rainey’s Black Bottom

MÜZİK : Soul

ŞARKI : Speak Now – One Night in Miami

SES : Sound of Metal

SAÇ VE MAKYAJ : Ma Rainey’s Black Bottom

GÖRSEL EFEKT : Tenet

ULUSLARARASI FİLM : Another Round

ANİMASYON : Soul

BELGESEL : My Octopus Teacher

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir