27. UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ’NİN AFİŞİ BELLİ OLDU

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan ve 9-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne geri sayım başladı.

Ankaralı sinemaseverlerle 27. kez buluşmaya hazırlanan festivalin afişi ise festival takipçileri ile paylaşılmaya hazır. 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin afişi; karikatürist, çizer, editör ve hak savunucusu Aslı Alpar’ın imzasını taşıyor.

Kadın sinemacıların emeğini görünür kılmak adına 26 yıldır düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27. yılında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl 9-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festival, Türkiye’de ve dünyada direnen, ilham veren ve dayanışma gösteren kadınların hikâyelerini Ankara seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Festivalin bu yılki teması ise “Daha Fazlası, Daha Azı Değil: Sen Uçuşu Hatırla” olarak belirlenmişti. Kült Kavaklıdere’de film seçkisini sunacak olan festivalin programı yakın zamanda açıklanacak.


Festivalin 27. yıl afişi ise festival takipçileri ile paylaşılmaya hazır. Karikatürist, çizer, editör ve hak savunucusu Aslı Alpar’ın imzasını taşıyan 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin afişini, karikatürist Emre Yılmaz tasarladı. Festival afişi hakkında Aslı Alpar, şunları söyledi: “Yirmi yedi yıldır başkentte düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl afiş çizimini yapmak gurur verici. Afişin çizimini ben yaptım ancak tasarımını sevgili meslektaşım Emre Yılmaz üstlendi. Onunla çalışmak da ayrıca keyifli. Gelelim çalışmayı yaparken aklımdan geçenlere… İstanbul Sözleşmesi hukuksuz şekilde kaldırılmışken, cinsiyetçi politikalar ve fikirler iktidar eliyle beslenirken; kadınlar, LGBTİ+’lar mücadeleye devam ediyor. Çizimin ilhamı doğrudan bu mücadeleden. Yoksulluk, savaş politikaları bugün cinsiyetçilik ve LGBTİ+ düşmanlığıyla iç içe. Barıştan, paylaşımdan, eşitlikten yana bir yolda, bizden öncekilerin mücadelesinin yol göstericiliğiyle devam ediyoruz. Bunu çizmek istedim.”

Aslı Alpar kimdir?
1987 doğumlu olan Aslı Alpar; 2006’dan bu yana sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünya için
karikatür çiziyor. 2008’de Maliye, 2018’de Kadın Çalışmaları mezunu. 2015’ten bu yana Kafa
Dergisi’nde çiziyor. Bugüne dek pek çok dergi ve kitapta illüstrasyon ve karikatürleri
yayımlandı, kişisel ve topluluk sergilerinde yer aldı. Emine Hanım’ın Roman’ı isimli çizgi
romanı Kara Karga’dan 2020’de çıktı.

Diğer Yazılar: FikriSinema
87. OSCAR ÖDÜLLERİ
22 Şubat pazar gecesi televizyonlarının ya da bilgisayarlarının başına geçip töreni izleyenler...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir