11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ’NİN BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Uluslararası Antakya Film Festivali tanıtım toplantısı 5 Ekim 2023 Perşembe günü Feshane Artİstanbul’da yapıldı. Festival koordinatörü Atakan Metin’in açılış konuşmasının ardından, festival başkanı Mehmet Oflazoğlu konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.

Metin “İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaad ediyor”

‘Antakya Varsa Ben de Varım’ mottosuyla yapılacak festivalin hangi şartlarda gerçekleştirileceğini aktaran festival koordinatörü Atakan Metin “Festivale gelmek isteyenler öncelikle alıştıkları günlük konforlarını unutmalılar. Empatiyi yerinde yapmak için çok iyi bir fırsat. Uzaktan destek, iyi niyet gösterisi hepsi makul ancak durumu yerinde görmek isteyenler, emin olun çok farklı dönecekler kendi rutinlerine. Film festivali standartlarını elden geldiğince gerçekleştirmeye gayret ediyoruz ancak bu yıla özel Antakya’ya sanatla, sinemayla şifa olmaya çalışacağız. İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaad ediyor” dedi.

Oflazoğlu: “Film gösterimleri konteyner kentlerde ve çadır yerleşkelerinde”

Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu yaptığı konuşmada film gösterimleri ve etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi: “Filmlerimiz Koç Konteyner Kent Amfi Sahne, Koç Konteyner Kent Kongre Salonu, Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, Zübeyde Hanım Konteyner Kent / Samandağ, Tmmob Sosyal Etkinlikler Çadırı İskenderun da gerçekleştirilecek. 

Etkinlikler: “Zeynep Öykü Arp Konseri ve Uçaneller Kukla Tiyatrosu”

Açılış töreni ve Ödül töreni Koç Konteyner Kent, Uçaneller Kukla Tiyatrosu Koç Konteyner Kent, Zeynep Öykü Arp Konseri Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, “Senaryoda ‘Tip ve Karakter’ Atölyesi / Dr. Ersin Aycan (İnönü Üniversitesi radyo, televizyon ve sinema bölümü) Koç Konteyner Kent’, Teoman Kumbaracıbaşı Konseri Koç Konteyner Kent’ de yapılacaktır. 

Festivalde bir ilk: “Sektörel Buluşmalar”

Festivalin 11’nci yılında ilk defa sektörel buluşmalar yapılacağını kaydeden Oflazoğlu ayrıntıları şöyle aktardı. “15 Ekim Pazar günü gerçekleşecek sektörel günlerimizi Prof Dr Emin Önder hocamızın sayesinde başlatıyoruz. ‘Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek’ Etkinliği alt teması ile gerçekleşecek günümüzde izleyicilerimizi Koç Konteyner Kent’e bekliyoruz.”

Sektörel Buluşmalar

“Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek” Etkinliği

Koç Konteyner Kent

13.00 Panel: “Vicdan Bazen Sızlar”

Oturum Başkanı: Prof Dr M. Emin Önder

Benlik ve üstbenlik arasında vicdan azabı/Dr. İshak Sayğılı

Saldırganlık ve vicdan/Dr Arzu Erkan

Ahlak ve vicdan/Dr Hira Selma Kalkan

Edebiyat ve vicdan/Yaşar Akdemir

Sinema ve vicdan/Dr Begüm Sayğılı

15.00 Söyleşi: “Bir role vicdanla yaklaşmak”

Nurhan Özenen

Tilbe Saran

17.00 Film Gösterimi “12”

Yönetmen Nikita Mihalkov 2007

18.00 Film Değerlendirmesi “Vicdan Etkilenir mi?”

Oturum Başkanı: Dr Caner Fidaner

Dr. Serpil Yandı Vargel

Burcu Kurtiş

Günol Tonbul

Nilay Erdönmez

21.00 Konser

Ece O. Şirin

Oflazoğlu: “Türk sinemasının Dünya sinemasıyla aynı kulvarda”

Antakya Film Festivali olarak Türk sinemasının Dünya sinemasıyla aynı kulvarda olduğuna inandığımız için listeleri birleştirme kararı aldık diyen Mehmet Oflazoğlu film kategorilerini ve sayılarını şöyle açıkladı:

Kategoriler:

Uzun Metraj Film – 15 film

Belgesel Film – 20 film

Belgesel Kısa Film – 15 film

Kısa Kurmaca Film – 22 film

Öğrenci Kısa Kurmaca Film – 9 film

Animasyon Kısa Film – 5 film

Deneysel Kısa Film – 5 film

Onur Ödülleri ‘Orhonsay’ ve ‘Taş’a

Festival bu yıl ‘Onur Ödülü’nü; Türk Sineması’na verdiği katkı, kadın oyunculuğunda alışılagelmişin dışında gösterdiği tavizsiz ve cesur duruşundan dolayı Meral Orhonsay’a vermeyi kararlaştırdı. ‘Sinema Emek Ödülü’ ise; gerçekleştirdiği belgesel niteliği taşıyan kaynak kitaplarıyla sinemaya kattığı eserlerden ötürü Vadullah Taş’a sunulacak. ‘Onur ve Emek Ödülleri’ festival açılış günü olan 13 Ekim günü sahiplerine takdim edilecek.

Jüriler belli oldu “Uzun Metraj Filmler jüri başkanı yönetmen Murat Şeker”

Bu yıl festivalin uzun metraj bölümünün jüri başkanlığını yönetmen Murat Şeker yapacak. Değerlendirmesi yapacak diğer üyeler ise şöyle:

Uzun Metraj 

Didem Balçın 

Ceylan Özgün Özçelik 

Maryna Er Gorbach

Kida Khodr Ramadan

Terry Chor 

Laura Lehmus

Valerie Bert

Kamran   Rasoolzadeh

Kısa Metraj 

Ali Tanrıverdi  

Tim Seyfi   

Lila Gürmen  

Eldiar Madakim

Fesih Alpagu

Belgesel    

Hayriye Savaşçıoğlu 

Atsuko Suetomi 

Kadir Kaymakçı  

Adzhibaev Ibadylla

Farhan Umedaly

Yeşilçam Jurisi

Mehmet Güleryüz
Burhan Gün
Çiğdem Vitrinel

Antakya 11. Uluslararası Film Festivalinin finalistleri açıklandı!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm işbirliği ile 13 – 19 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Antakya 11. Uluslararası Film Festivali” Hatay – Antakya’da gerçekleşecek. Festivalin finalistleri ön jüri üyeleri; Yapımcı Adnan Çokadar, Yönetmen Bengisu Erkaya, Berkay Göçer, Yönetmen – Akademisyen Burak Türten, Yönetmen Ceren Şahan, Sinema Yazarı Çağatay Akarca, Yönetmen Deniz Sarıbal, Yönetmen Ferda Gürcan, Yönetmen – Akademisyen Gökçe Kaan Demirkıran, Görüntü Yönetmeni Gürel Kutlular, Yönetmen İrem Siyahgöz, Yönetmen İsmail Eser, Yönetmen İzzet Aslan, Yapımcı Levent Cengizhan, Yönetmen Mehtap Özgül, Yönetmen – Akademisyen Murat Aytaş, Yönetmen Nazmi Gülnar, Yönetmen – Akademisyen Said Tuğcu, Sinema Yazarı Seda Üsübütün, Akademisyen Sibel Tekin tarafından belirlendi. Seçici kurulda, Yönetmen Armağan Pekkaya ve Sinema Yazarı Bilgehan Aras yer aldı.

Uzun metraj, kısa film ve belgesel film kategorilerinde yapılacak değerlendirme sonrası Altındefne ödülleri, 19 Ekim’deki kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

TÜM FİLMLER LİSTESİ

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ – UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI 

11TH INTERNATIONAL ANTAKYA FIL FESTIVAL – FEATURE FILM COMPETITION

  • Aga / Narrative Feature / Mevlüt Taşcı / 01:40:00 / Turkey
  • Around the Same Table / Narrative Feature / Zeynep Üstünipek / 01:24:09 / Turkey
  • Ariel: Back to Buenos Aires / Narrative Feature / Alison Fairweather Murray / 01:42:00 / Argentina
  • A Three Storey Comedy / Narrative Feature / Sandra Mitrovic / 01:40:40 / Serbia
  • Dito / Narrative Feature / Takashi Yuki / 01:57:40 / Japan
  • Eflâtun / Cüneyt Karakuş / 01:43:00 / Turkey
  • Gelincik Kırmızı / Özlem Özel / 01:40:00 / Turkey
  • Grandson / Narrative Feature / Timur Garafutdinov / 01:19:00 / Russian
  • Intensive Care / Narrative Feature / Pyotr Todorovskiy / 01:43:00 / Russian
  • Kasha / Narrative Feature / Alexander Amirov / 01:30:00 / Russian
  • Push Puase / Narrative Feature / Ryoma Kosasa / 01:26:12 / Japan
  • Sahari / Narrative Feature / Moulay Taieb Bouhanana / 01:59:00 / Morocco
  • Tebessüm / Sezgin Cengiz- Şiyar Gedik / 01:31:00 / Turkey
  • Torn Seas / Narrative Feature / Richard Boisvert / 01:18:27 / Canada
  • Who We Wanted To Be / Narrative Feature / Özgür Anıl / 01:21:45 / Austria

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ – BELGESEL FİLM YARIŞMASI 

11TH INTERNATIONAL ANTAKYA FILM FESTIVAL – DOCUMENTARY FEATURE FILM COMPETITION

  • Aar / Documentary Feature / Kuzma Vostrikov / 01:00:00 / United States
  • Bir Köstebeğin Yaşamı / Documentary Feature / Alihan Erbaş / 43:23:00 / Turkey
  • Emma / Documentary Feature / Merve Kuş Mataracı / 00:46:00 / Turkey
  • Finding Courage / Documentary Feature / Kay Rubacek / 01:20:47 / United States
  • Hatice / Documentary Feature / Murat Erün / 01:19:00 / Turkey
  • Ice World / Documentary Feature / Binying Qi / 01:15:40 / United States
  • Kaf Kaf / Documentary Feature / Metin Dağ / 01:01:00 / Turkey
  • Göçebe / Documentary Feature / Selim Alan / 01:00:00 / Turkey
  • Lost in the Darkness / Documentary Feature / Can Diker / 00:37:00 / Turkey
  • Most Beautiful Stranger / Documentary Feature / Yakup Uygun, Ersin Karahaliloğlu / 01:13:00 / Turkey
  • Northern Forests / Documentary Feature / Julia Lazarus / 01:24:22 / Germany
  • Paramparça / Documentary Feature / Orhan ve Nurdan Tekeoğlu / 01:02:00 / Turkey
  • From the Mediterranean to the Aegean / Documentary Feature / Uğurcan Taylan Adıyaman / 01:14:00 / Turkey
  • The Adventures of Saul Bellow / Documentary Feature / Asaf Galay / 01:25:45 / Israel
  • The Tomato Heroes / Documentary Feature / Özgür Şahbaz / 01:18:04 / Turkey
  • Tunisian / Documentary Feature / Moncef Barbouch / 01:10:00 / Tunisia
  • Under The Sky of Damascus / Documentary Feature / Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh / 01:28:00 / Denmark
  • Why I’m Not a Basketball Player / Documentary Feature / Alon Weinstock / 01:49:25 / Israel
  • 17 Days of November / Documentary Feature / Valenti Figueres Jorge / 02:04:46 / Spain
  • 1920 – What If? / Documentary Feature / Marcell Meruk / 01:52:35 / Hungary

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ – KISA KURMACA FİLM YARIŞMASI 

11TH INTERNATIONAL ANTAKYA FILM FESTIVAL – NARRATIVE SHORT FEATURE FILM COMPETITION

  • A Different Kind Of Mourn – Farklı Bir Yas / Narrative Short Feature / Beril Tan / 00:12:37 / Turkey 
  • Croissant – Kruvasan / Narrative Sort Feature / Aziz Alaca / 00:17:45 / Turkey 
  • Curl / Narrative Short Feature / Helen Silvander / 00:07:22 / Sweden 
  • Everlasting Flames / Narrative Short Feature / Wenjie Guan / 00:39:56 / China 
  • Fatih le Conquérant – Avrupa Fatihi / Narrative Short Feature / Onur Yağız / 00:15:00 / Turkey 
  • First Breath İlk Nefes / Narrative Short Feature / Emrah Karakurum / 00:19:51 / Turkey 
  • Ida / Narrative Short Feature / Irina Voronova / 00:24:33 / Russian 
  • In Search of Dad One Night – Gece Babamızı Ararken / Narrative Short Feature / Alkım Özmen / 00:19:55 / Turkey  
  • Istanbul İstanbul / Narrative Short Feature / Demir Özcan / 00:19:14 / Turkey 
  • In the Pines / Narrative Short Feature / Dugan Bridges / 00:18:00 / United States 
  • Karıncanın Ayak İzleri / Narrative Short Feature / Ümit Güç / 00:16:00 / Turkey 
  • Kirpi / Narrative Short Feature / M.Sezer Bildiren / 00:15:54 / Turkey 
  • Lessons of Music / Narrative Short Feature / Kristina Zybenkova / 00:25:00 / Russian 
  • Mate / Narrative Short Feature / George-Alex Nagle / 00:33:08 / Australia 
  • Paper flower Begonvil / Narrative Short Feature / Said Sakıp Demir / 0:17:00 / Turkey 
  • Red Pen / Narrative Short Feature / Abdou el Mesnaoui / 00:15:00 / Morocco 
  • Solitaire / Narrative Short Feature / Tessa Tan / 00:17:17 / Singapore 
  • The Banishment Aforoz / Narrative Short Feature / Yilmaz Özdil / 00:20:00 / Turkey 
  • The Flight of Banog / Narrative Short Feature / Elvert Bañares / 00:09:08 / Philippines 
  • The Cold / Narrative Short Feature / Adar Baran Deger / 00:14:58 / Turkey 
  • The Goldfish / Narrative Short Feature / Yuliia Orlenko / 00:23:59 / Ukraine 
  • The Gulf Körfez / Narrative Short Feature / Kumru Karataş / 00:17:03 / Turkey

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ – ÖĞRENCİ KISA KURMACA FİLM YARIŞMASI 

11TH INTERNATIONAL ANTAKYA FILM FESTIVAL – STUDENT NARRATIVE SHORT FILM COMPETITION

  • The Artichoke Season / Student Short / Orna Rottenberg / 00:09:00 / Israel 
  • Sary Omir / Student Short / Rustem Dastanuly / 00:20:00 / Kazakhstan 
  • Solidified Stairs / Student Short / Xiao Liu / 00:29:53 / China 
  • Oblivion / Student Short / Dmitry Alekseev / 00:06:42 / Russian 
  • Herstory / Student Short / Tomasz Stuleblak / 00:28:42 / Poland 
  • Something’s Wrong / Student Short / Polina Khalenko / 00:22:48 / Kazakhstan 
  • Sanya / Student Short / Sergey Arsin / 00:14:00 / Russian 
  • Please, turn it around / Student Short / Rustam Slaschinin / 00:29:00 / Russian 
  • Apnoia / Student Short / Vanessa Payri / 00:15:00 / Canada

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ – ANİMASYON KISA FİLM YARIŞMASI 

11TH INTERNATIONAL ANTAKYA FILM FESTIVAL – ANIMATION SHORT FILM COMPETITION

  • Paracosm / Animation Short / Doga Karaalp / 00:08:11 / Turkey 
  • Remembering Nearfield / Animation Short / Sean Alexander Carney / 00:09:06 / United Kingdom 
  • Masha and the Bear. Think outside the box / Animation Short / Vladislav Bayramgulov / 00:07:47 / Russian 
  • The Maze / Animation Short / Selçuk Ören / 00:04:18 / Turkey 
  • The Last Tree / Animation Short / Zülfü Gül / 00:01:50 / Turkey

11. ULUSLARARASI ANTAKYA FİLM FESTİVALİ – DENEYSEL KISA FİLM YARIŞMASI 

11TH INTERNATIONAL ANTAKYA FILM FESTIVAL – EXPERIMENTAL SHORT FILM COMPETITION

  • I Was There / Experimental Short / Chi Jang Yin / 00:14:09 / United States 
  • Paint On Paint # 1-8 / Experimental Short / Vasco Diogo / 00:28:43 / Portugal 
  • Gaia / Experimental Short / Olga Sokolova / 00:09:29 / Russian 
  • The Troxler Effect / Experimental Short / Daryl Sparkes / 00:09:32 / Australia 
  • Bye Bye Lullaby / Experimental Short / Sonali Gulati, Rohan Gulati / 00:04:42 / United States
Diğer Yazılar: FikriSinema
56. SİYAD ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU, “KURU OTLAR ÜSTÜNE” 9 ÖDÜLLE GECENİN KAZANANI
Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) bu yıl 56’ncısını düzenlediği SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu....
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir