“YURT”A FRANSA’DAN EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ!

Nehir Tuna’nın yazıp yönettiği, yapımcılığını Tanay Abbasoğlu’nun üstlendiği “Yurt”, Fransa’nın Rhône-Alpes bölgesinde düzenlenen Annonay İlk Filmler Festivali’nde En İyi Film seçildi.

“Ortak kararla, benzersiz güzelliğiyle etkileyen bir filme…”

Bu yıl 2-12 Şubat tarihlerinde düzenlenen festivalin jürisi, oyuncu, senarist ve yapımcı Doria Achour, oyuncu ve gazeteci Marine Bohin, senarist Sylvain Cattenoy, oyuncu Sam Karmann ve yapımcı Olivier Peyon’dan oluşuyordu.

10 filmin yer aldığı yarışmada Jüri Büyük Ödülü’nü ortak kararla “Yurt”a verdiğini açıklayan jüri, ödül gerekçesini şu sözlerle duyurdu: “Bazı görüntüler vardır bizimle kalır. Bazı anlarda bazı hikâyeler bizi yakalar ve bize kendimiz olmanın, dünyada olmanın ne demek olduğunu hatırlatırlar. Ortak bir kararı açıklamaktan büyük bir memnuniyet duyuyor ve nadir bir hassasiyetle yapılmış bir filme Büyük Ödül’ü veriyoruz. Zengin biçimi, kadrajları, benzersiz güzelliğiyle bizi etkileyen bir filme… Görselliğinin yanı sıra, samimi yazı dilinin gücünü, evrensel içeriğinden hiç kopmayan politik ve kültürel bağlamında bulabildiğimiz bir filme… Bir tanıklığa ve umut vaat eden etkileyici sinematografik esere… Nehir Tuna’nın ‘Yurt’ filmine veriyoruz.”

İtalya, Fransa ve Fas’tan ödüller


Dünya prömiyerini geçen yıl Venedik Film Festivali ’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapan “Yurt”, burada İtalyan bağımsız film eleştirmenleri tarafından verilen Bisato d’Oro Ödülleri’nde En İyi Senaryo seçilmiş; Ekim ayında Fransa’da düzenlenen Saint-Jean-de-Luz Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü ile SFCC Film Eleştirmenleri Ödülü’nü, İtalya’da düzenlenen Sottodiciotto Film Festival & Campus’te de Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanmıştı. Film ayrıca, Aralık ayında Fas’ta düzenlenen Marakeş Film Festivali ’nde oyuncusu Doğa Karakaş’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmişti.

90’lar Türkiye’sinde Büyüme


“Yurt”, dini yurtta kalan on dört yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’e odaklanıyor. Yakın zamanda dine yönelen babasının beklentilerini karşılamaya çalışan Ahmet’in okul ve yurt arasındaki sıkışmışlığını ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi konu alan film, 90’lı yılların sonu Türkiye’sinin siyasi kutuplaşma atmosferinde geçen bir büyüme hikâyesi anlatıyor.

Doğa Karakaş, Can Bartu Arslan, Ozan Çelik, Tansu Biçer ve Didem Ellialtı’nın oynadığı filmin görüntü yönetmenliğini Florent Herry, kurgusunu Ayris Alptekin, müziklerini de Avi Medina yaptı. TN Yapım ana yapımcılığında ve Red Balloon Film (Almanya) ile Ciné Sud Promotion’ın (Fransa) ortak yapımcılığında çekilen “Yurt”un Fransa dağıtımını Dulac Distribution yaparken, dünya satışını da Pyramide International üstlendi.

Önümüzdeki aylarda Fransa’da sinemalarda gösterime girecek “Yurt”un Türkiye gösterim tarihi yakında belli olacak.

Diğer Yazılar: FikriSinema
ÜMİT ÜNAL, YENİ FİLMİ “EVCİLİK” İÇİN HAZIRLIKLARA BAŞLADI
Senaristliğini ve yönetmenliğini Ümit Ünal’ın üstleneceği “Evcilik” filminin hazırlıkları başladı. Kadrosunda Öykü...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir