NEJLA DEMİRCİ’NİN “KANUN HÜKMÜ” BELGESELİ, ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NDEN ÇIKARILDI!

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda gösterilmesi planlanan Yönetmen Nejla Demirci’nin Kanun Hükmü belgesel filmi, filmdeki bir kişi hakkında yargı süreci olduğu gerekçesiyle Altın Portakal Film Festivali’nde çıkarıldı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu yazılı açıklama yaparak Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen “Kanun Hükmü” filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini saptadıklarını ve yargı süreci bitene kadar filmin festivalden çıkarıldığı aktardı.

Boyacıoğlu, “Bu nedenle yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” ifadelerini kullandı.

“Kanun Hükmünde”, KHK’larla Kamu Görevinden Çıkarılan Doktor Yasemin Ve Öğretmen Engin’in İhraç Sonrası Yaşanan Gelişmeleri Anlatıyor.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan yönetmen Nejla Demirci, “Doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş hakkında kesinleşmiş herhangi bir yargılama süreci söz konusu değilken festival mazeret olarak belgeselin bir karakterinin yargı sürecinde olduğunu iddia ediyor. Belgeselimiz henüz yapım aşamasındayken yapımı yasaklanmış ve bu sebep ile yargıya başvurmuştuk. Nihayetinde AYM eserimi ifade özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdi ve tarafıma tazminat ödenmesine karar verildi. Sinema faaliyetini topluma aktarmak için yola çıkmış bir festivalin 60. yılında doğru olmayan ve dahi doğru olsa bile kendisini ilgilendirmeyen bir yargı süreci işten ayrılma işleminin hukuka aykırılığıyla ilgilidir. 

Belgeselin konusu ise sivil direniş ve mücadele örneğidir. Mahkeme üzerinde belgesel filminin hiçbir baskı etkinliği yokken KHK ile öğretmeni işten çıkaran yönetimin fiili baskısı vardır. Filmi kaldırılma gerekçesi aldatmacadır, mahkemeyi etkileme potansiyeli mevcut iktidarda fazlasıyla vardır, filmler sadece toplumu bilgilendirme amaçlıdır.

“Bu Yaşanan Belgesel Sinemaya Bir Darbedir. Bunun Sorumlusu Antalya Altın Portakal Film Festivali’dir”

Bu yaşanan hukuksuzluk, açık seçik sansürün muhatabı sanat özgürlüğünden yararlanması gereken Türkiye toplumudur. Hukuk, demokrasi isteyen Türkiye toplumu mağdur edilmiştir. Bu yaşanan belgesel sinemaya bir darbedir. Bunun sorumlusu Antalya Altın Portakal Film Festivali’dir” ifadelerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir