YALNIZ OLMAYACAKSIN

Naomi Rapace

Dünya prömiyerini Ocak 2022 Sundance Film Festivali’nde yapan You Won’t Be Alone, deneyimli bir kısa film yönetmeni olan Goran Stolevski’nin yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmidir. Stolevski, anavatanı Makedonya’daki folklor ve efsanelere dayandırdığı ilk çalışmasında, büyüleyici bir arthouse korkuya imza atıyor. Bu dokunaklı masal, zulmün acısına karşılık, sevgiyi, bir olmayı ve yaşamın yeniden keşfedilebilirliğine dair umudu içinde barındırıyor.

YOU WON’T BE ALONE: “Ve Yine de…”

19. yüzyıl Makedonya’sında bir anne, taze kan aramak için kasabaya gelmiş “Kurt Yiyen” olarak bilinen Maria adında bir cadı (Anamaria Marinca) ile pazarlık yaparak kızının hayatı için yalvarır. Anne, cadıya 16 yaşına geldiğinde kızını vadeder. Maria bunu kabul eder ama ayrılmadan önce kızın sesini alır. Anne yaptığı anlaşmadan kurtulma umuduyla bebeğini tenha bir mağarada saklamaya karar verir.

YAZININ BUNDAN SONRASI SPOILER İÇERİR.

Nevena (Sara Klimoska) annesinin ziyaretleri dışında, 16 yıl boyunca her şeyden uzak bir şekilde mağaraya hapsolarak yaşamak zorunda kalmıştır. Nevena’nın 16. doğum gününde kartal kılığında gelen Maria, annesini öldürüp onun şeklini alarak Nevena’yı mağaradan çıkarır. İlk kez, rüzgarla, güneşle, ağaçlarla temas eden Nevena, bu yeni gördüğü dünyaya merak ve aşkla dokunur. Ancak Maria, Nevena’nın göğsünü siyah pençeleriyle yırtarak onu da kendisi gibi şekil değiştiren bir cadıya dönüştürür. Kafasındaki birkaç tutam beyaz saç ve çektiği acıların bedenini kaplamış ürpertici izleriyle Maria artık Nevena’nın cadı-annesidir. Cadı-anne Maria’nın ataerkilliğe kurban gitmiş yaşamı ızdırap ve öfkeyle dolu olduğundan, Nevena’nın yaşamla bağlantı kurma isteği ve arayışları onu rahatsız eder. Bir cadı olarak kendisiyle aynı kaderi paylaşacağını tekrarlar durur.

Çocuksu ve titrek bir iç sesle anlatılan You Won’t Be Alone, ataerkil düzen ve toplumsal cinsiyet rolleri temelinde şekilleniyor gibi görünse de varoluşumuz ve yaşamsal bağlarımız hakkındadır. 16 yıl sonra hayata ilk kez temas eden Nevena’nın farklı bedenlere yaptığı yolculuklar üzerinden, insan olmanın güzelliğini ve yalnızlığını anlatır. Gözlem ve deneyim yoluyla dünyayı öğrenmek isteyen Nevana’nın birbirini izleyen dönüşümleri sorgulayıcıdır. Genç bir anneden (Noomi Rapace) bir erkeğe (Carloto Cotta), bir köpeğe ve en son bir kıza dönüşür. Dönüştüğü bu son bedende büyüyerek yetişkinliği (Alice Englert) deneyimler. Kadınlar ve erkekler arasındaki dinamikleri ve ataerkil bir toplumda beraber yaşamanın zorluklarını tecrübe eder. Nevena, bir erkeğin şeklini aldığında, toplumsal değerlerin sadece kadınları değil erkekleri de incittiğini anlar. Ama aynı zamanda sevgiyi, neşeyi, insanlar arasındaki anlayışın sıcaklığını duyumsar. İnsan olmanın manasını ve yaşamın acıttığı kadar ısıttığını da keşfeder.   

You Won’t Be Alone, farklı nedenlerle kabul görülmeyerek dışlanmış, dünyaya farklı duygularla bağlanmak isteyen iki kadının hikayesidir. Bu iki farklı ruhun birlikteliği, tıpkı zevk-acı, aşk-nefret, doğum-ölüm, su-ateş gibi beraber var olan düalitenin bir tezahürüdür. Nevena, Maria’nın kaybettiği umuda tutunmayı seçerek, filmin, yaşamı hissettiren, onaylayan ve iyileştirici yaklaşımını belirler.

You Won’t Be Alone, melankolik ve şiirsel anlatımıyla tüm duyularımıza hükmediyor. Acıya, mutluluğa ve varoluşa yeniden dokunmamızı ve hayatı yeniden keşfetmemizi sağlıyor. Filminde, Terrence Malick’in etkisinin olduğunu ancak en bilinçli etkiyi Virginia Woolf’tan aldığını söyleyen Goran Stolevski, filme büyüleyici olduğu kadar düşündürücü bir ton veriyor. Anlatının kendini tekrar eden ve gevşek bazı kısa anları, benzersiz atmosferinin içinde kolayca eriyor. Ancak bu akış, ana akım korku izleyicileri için zorlayıcı görünüyor. Yönetmen Goran Stolevski bu özgün yolculuğu, olağanüstü oyunculuklar, güçlü puslu görsellerle inşa ederken, kullandığı korku unsurları ve kanlı görüntüler, filmin meditatif dokusuna karışarak ekranı terörize etmiyor. Besteci Mark Bradshaw’ın hipnotik bir atmosfer yaratan müziği, filmin kendi tınısını ve ritmini yakalayarak filmle birlikte var oluyor. Ürkütücü güzellikteki You Won’t Be Alone, 2022 yılının en derin, duygu yüklü ve yaratıcı korku filmlerinden biri olarak ruhunuzdan ve aklınızdan asla çıkmayacak.

Diğer Yazılar: Arzu Şeran
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir