İLK KEZ DÜZENLENEN ULUSLARARASI MİTOLOJİ FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

İzmir’de 21-22-23 Aralık 2023 tarihlerinde Uluslararası Mitoloji Film Festivali günleri yaşandı. TÜMAV Vakfı’nın öncü olduğu direktörlüğünü ise yazar Gülşah Elikbank’ın yaptığı, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteklediği festival ilk kez gerçekleşti.

Alanında ilk özelliği taşıyan tematik bir festival olan Uluslararası Mitoloji Film Festivali insanlığın ortak hikayesi olan mitoloji ile tüm sanat dallarına dokunan ve özellikle gençleri hedefleyen bir yapıda.

FESTİVALİN AMACI TÜRK MİTOLOJİSİ’NİN ZENGİNLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEKTİ
Festivalin amacını, özellikle Türk Mitoloji’sinin, hikaye anlatma geleneğinin zenginliğine dikkat çekmek ve bu alandaki sinema üretimlerini arttırmak olarak açıklayan Festival Direktörü Gülşah Elikbank, festival ilk olarak bu yıl gerçekleştiği halde yoğun ilgi ve destek gördüklerini, bu durumun da festivali daha genişletmek için kendilerine heyecan verdiğinin altını çizdi.

Festivalde 21 Aralık Perşembe günü Yaşar Üniversitesi’nde Mitolojide Güzellik ve İyilik kavramlarını Doç. Dr. Yasemin Polat anlatırken ardından ‘Güzel ve Çirkin’ filmi izlendi. 22 Aralık Cuma günü ise Doç. Dr. Pınar Fedakar ve yazar Gülşah Elikbank, Türk Mitolojisi başlığında, Doç. Dr. Seçkin Sarpkaya ise “Sinema ve Dizilerde Mitoloji” adlı bir panel gerçekleştirdi ve panel büyük bir kalabalık tarafından izlendi. Panellerin ardından ‘Yerdeniz Öyküleri’ filmi gösterildi.

Karabağlar Belediyesi Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde ise festival kapsamında 22 ve 23 Aralık tarihlerinde gün boyu film gösterimleri sürdü ve tüm gösterimler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşti.

ÖDÜL TÖRENİ 23 ARALIK’TA GERÇEKLEŞTİ
23 Aralık Cumartesi Karabağlar Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde, genç yetenek Zeynep Duru Güleç’ten arp dinletisinin ve Prof. Dr. Akın Ersoy’un İzmir Mitolojisi sunumunun eşlik ettiği ödül töreninde Türk Mitolojisinin iki önemli kavramı; ÜLGEN ve MERGEN sahiplerini
buldu.

Mergen ödülünü, yaşayan çınar, ömrünü bilime ve ülkesine adayan Muazzez İlmiye Çığ alırken, Ülgen ödülünü yaptığı filmlerle hikaye anlatma geleneğine, Anadolu efsanelerine atıflarıyla tanınan ünlü yönetmen Ezel Akay aldı. Festival direktörü Gülşah Elikbank, gelecek sene Türk mitolojisi içeren bir senaryoya özel bir ödül vereceklerini ve o senaryonun beyaz perdeye uyarlanması için de öncülük yapacaklarını paylaştı.

Diğer Yazılar: FikriSinema
CRONENBERG SİNEMASI
David Cronenberg kendi türünün en önemli yönetmenlerinden. İlk filmlerinde insan bedeninin dönüşümünü...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir