KEN LOACH FİLMLERİ ENGELSİZ FİLM FESTİVALİ’NDE

Bu yıl 20-26 Ekim’de Ankara’da, 4-5 Kasım’da Eskişehir’de seyirciyle buluşacak olan 11. Engelsiz Filmler Festivali’nde yeni bir bölüm var: Parmak İzi

Sinema tarihine izini bırakan sinemacıları izleyicileriyle buluşturacak olan bu yeni bölümde ağırlanacak ilk isim, işçi sınıfı sinemasının usta  yönetmeni Ken Loach olacak. Loach’ın Parmak İzi bölümünde gösterilecek 3 filmi şunlar:

 Umudunu Kaybetme (The Old Oak), Kerkenez (Kes) ve Yağan Taşlar (Raining Stones)

Umudunu Kaybetme (The Old Oak): Bu sene Cannes Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde dünya prömiyerini gerçekleştiren Ken Loach’un son filmi, Ankara’daki ilk gösterimini Engelsiz Filmler Festivali’nde yapacak. Bir kasabaya yerleştirilen Suriyeli göçmenlerle kasaba sakinleri arasındaki gerginliğe odaklanan ve adını maden işçilerinin yoğun olarak yaşadığı bir kasabadaki pub’dan alan film aynı zamanda usta yönetmenin verdiği röportajlara göre muhtemelen son filmi.

Kerkenez (Kes): 1969 yapımı olan film, Ken Loach’un sinema dünyasına adını duyurduğu bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Bugün birçok otorite tarafından İngiliz sinema tarihinin en iyi filmleri arasında anılan Kerkenez, okulda ve evde gördüğü baskıdan bunalan 15 yaşındaki Billy’nin Kes adını verdiği bir kerkenez ile kurduğu bağı anlatıyor. Yeni İngiliz Dalgası olarak anılan toplumsal gerçekçi sinemanın en unutulmaz örneklerinden biri olan bu başyapıttan sonra da Loach, kariyeri boyunca aynı duruşu koruyor.

Yağan Taşlar (Raining Stones): İngiltere’nin yoğun bir işsizlik krizi içinde olduğu bir dönemde, geçimlerini sağlamak için her türlü yola başvuran ailelerin hikâyesini anlatan film, ilk komünyon töreni için kızına yeni bir elbise almak isteyen babanın yaşadığı zorluklara odaklanıyor ve Ken Loach filmografisindeki en unutulmaz sosyalist dramalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Seçkide yer alan tüm filmler Türkiye’de ilk kez sesli betimlemeli gösterimlerle seyirciyle buluşacak.

Diğer Yazılar: FikriSinema
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir