RANDEVU İSTANBUL’DAN 10 FİLM ÖNERİSİ

Yılın sondan bir önceki festivali olan Randevu İstanbul, dolu ve birbirinden cazip filmleri bünyesinde barındıran bir programa sahip. Yıl içerisinde kolay kolay perdede göremeyeceğimiz filmleri 11 farklı bölümde ele alan festival, yıla güzel bir veda sunuyor. Biz de yönetmenleri, oyuncuları, konuları ve topladığı eleştirileriyle dikkat çeken filmlerden oluşan ufak bir öneri listesi hazırladık.

1- ESCOBAR: LOST PARADİSE

“İki Escobar” belgeseliyle sinema dünyasında ses uyandıran Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayat hikayesini merkeze alan “Escobar: Paradise Lost”, festivalin  “Açılış Filmi” olarak gösterilecek. Andrea Di Stefano’nun yönettiği, Benicio Del Toro’nun Pablo Escobar’ı canlandırdığı film, karakterin iyi ve kötü yanlarını perdeye yansıtma amacında. Birçok karaktere esin kaynağı olan Escobar’ın gerçek hayatından uyarlanan bu filme kayıtsız kalmak oldukça güç.

http://randevuistanbul.com/acilis-filmi/

2-  THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE (1974)

Tobe Hooper’ın korku klasiği, 40. yıl şerefine yenilenmiş kopyasıyla, ki restorasyon için Tobe Hooper “Restore edilen filmdeki renkler, netlik muhteşem düzeyde ve detaylar daha önce fark edilmediği kadar anlaşılabilir.” cümlesini kuruyor, festivalin “Pelikül Kabuslar” bölümünde gösterilecek.  Korku külliyatının en önemli eserlerinden “Teksas Katliamı”nı perdede görme şansı, geri çevrilemeyecek kadar cazip duruyor.

http://randevuistanbul.com/2014/11/13/teksas-katliami/

Yenilenmiş versiyonun fragmanı:

3-  SUMMER OF BLOOD

Festivalin “Pembe Kara Komedi” bölümünde gösterilecek olan “Summer of Blood”, hınzır bir korku komedisi izlenimi sunuyor. Hayatı eksiksiz ve sıradan bir şekilde süre giden Eric, karşısına çıkan Gavin’in teklifine verdiği yanıtla yeni bir hayata yelken açar. Vampir filmlerini komediyle buluşturan “Summer of Blood” keyifli bir seyir vaat ediyor.

http://randevuistanbul.com/2014/11/24/kanli-yaz/

4- CLOUDS OF SILS MARIA

“Gala İstanbul” kapsamında gösterilecek olan “Sils Maria”, güçlü kadrosu ve Olivies Assayas ismiyle dikkat çekiyor. Juliette Binoche, Kristen Stewart ve Chloe Grace Moretz’in canlandırdığı karakterler üzerinden kadınlar arasındaki ilişkileri ve kadın olma hallerini ele alan film, kadrosu ve anlatısıyla ön plana çıkmayı başarıyor.

http://randevuistanbul.com/2014/11/24/sils-maria/

5- WHO AM I

“Gala İstanbul” kapsamında gösterilecek bir başka film ise Almanya yapımı “Who Am I”. Yönetmen koltuğunda oturan Baran bo Odar ve dikkat çeken bu enerjik film, sinemada pek sık karşılaşma imkânı bulmadığımız siber-gerilim alt türüne ait. Sırf bu nedenle filmi es geçemedik.

http://randevuistanbul.com/2014/11/24/ben-kimim/

6- EL ARDOR

Cannes’da galası yapılan ve Randevu İstanbul’un “Film Bağımlıları İçin Bağımsız Filmler” bölümü kapsamında gösterilecek olan “El Ardor”,  tekinsiz ve sert bir film olma iddiasıyla karşımıza geliyor. Western filmlerinin klasik temalarını Arjantin’in kitaplara konu olan uçsuz bucaksız yağmur ormanlarına taşıyan film, bünyesinde hem yapımcı hem de oyuncu olarak yer alan Gael Garcia Bernal ile de dikkat çekiyor.

http://randevuistanbul.com/2014/11/23/orman-kanunlari/

http://www.youtube.com/watch?v=wOV9GDGHSfs

7- 10.000 KM

Mesafelerin kısaldığı çağımızda, teknolojinin aşklara olan etkisini anlatan ve modern çağ ilişkilerine yakılan bir ağıt olan “10.000 KM”, festivalin “İlk Randevu” bölümünde gösterilecek. Bizim zamanımızın hikayesi olma iddiasını taşıyan film, South by Southwest Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

http://randevuistanbul.com/2014/11/23/10-000-km/

http://www.youtube.com/watch?v=az3UfqzqjLY

8-  FAR FROM MEN

“Sinema Tarih Yazıyor” bölümünde gösterilecek olan “İnsanlıktan Uzakta”, festivalin en ağır işlerinden. David Oelhoffen’in yönettiği, Viggo Mortensen’in başrolde olduğu filmin müziklerinde ise Nick Cave’in imzası var. Cezayir Savaşı’nı  kaçış öyküsüyle harmanlayan film, doğu- batı üzerinden insan olmaya dair önemli sözler söylemeyi amaçlıyor.

http://randevuistanbul.com/2014/11/24/insanliktan-uzakta/

http://www.youtube.com/watch?v=38YXNj2eM5s

9-  FEKETE LEVES

“After Life” ve “Free Fall” ile festivalin “Macaristan Sineması” bölümünde gösterilecek olan “Kara Çorba”, yanlış sonuçlar doğuran bir soygunun ardından yaşananları anlatan bir kara komedi. Budapeşte sokaklarını perdeye taşıyan film, kara mizah türünün sınırlarını yeniden belirleme iddiasıyla dikkat çekiyor.

http://randevuistanbul.com/2014/11/23/kara-corba/

10-  DESERT DANCER

Kışkırtıcı bir isme sahip “Haklarınız İçin Savaşın” bölümünde gösterilecek olan “Çöl Dansçısı”, yasaklar coğrafyası olan İran’da geçen bir başkaldırış hikayesi anlatıyor. Dans tutkusu üzerinden yasaklara karşı direnişi anlatan film, Richard Raymond’ın ilk uzun metrajı aynı zamanda.

http://randevuistanbul.com/2014/11/23/col-danscisi/

Diğer Yazılar: FikriSinema
CENGİZ BOZKURT VE ŞEBNEM BOZOKLU “MUCİZE AYNALAR” İÇİN BULUŞTU
“Zübük” “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” ve “Gol KralI”ndan sonra yeni bir Aziz Nesin uyarlaması “Mucize Aynalar”...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir