SUÇ VE CEZA’DA YENİ GÖREV

Franck Finance-Madureira

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festi̇vali̇ Uzun Metraj Film Program Di̇rektörü Franck Finance-Madureira oldu.

13. Uluslararası Suç ve Ceza Fi̇lm Festi̇vali̇’nin Uzun Metraj Fi̇lm Program Di̇rektörü Franck Finance-Madureira olduğu duyuruldu. Franck Finance-Madureira, festivalin uzun metraj film programı ve jüri yapısını oluşturmak için Festival Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer ve Festival Direktörü Bengi Semerci ile yakın işbirliği içinde çalışacak.

Franck Finance-Madureira Kimdir?

Sinema yazarı ve eleştirmeni olan Franck Finance-Madureira, Paris ve Lizbon’da yaşamaktadır. Fransızca yayınlanan FRENCHMANIA’;nın baş editörüdür, TÊTU dergi ve web sitesi için sinema ve kültür yazıları yazmaktadır. Aynı zamanda 2010 yılında kurucusu olduğu Cannes Film Festivali, QUEER PALM’in başkanlığını sürdürmektedir.

Festival 13’ncü Yılında

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, sanatın ve bilimin çarpıcı dilini kullanarak insan hak ve özgürlükleri bağlamında adalet konusunda toplumsal etki yaratmayı amaçlayan, sosyo-kültürel yaşamın zenginleşmesine çalışan tematik bir festivaldir. İlk kez 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin öncülüğü ile başlayan film festivali dünya sinemasından örneklerle adalet konulu filmleri seyirci ile buluşturarak sinema, hukuk, psikoloji, sosyoloji, siyaset bilimlerinin temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte geniş bilimsel bir tartışma platformu oluşturmuştur. Bilimsel bir platformla sinema dünyasını bir araya getiren tematik film festivali özelliğini koruyan festival, her yıl İstanbul’da akademisyenlerin, sinemacıların ve sinemaseverlerin katılımıyla izleyicinin adalet konusunda düşünmesini, tartışmasını ve gelecek için kararlar almasını teşvik etmektedir. Akademik katılım ile yapılan festival her yıl ele alınan adalet konularında yapılan sunumlardan oluşan bir kitap yayınlayarak, adalet tartışmalarını kalıcı olmasına çalışmaktadır.

Herkes İçin Adalet

Uluslararası yarışmalar, uluslararası akademik program ve film gösterimlerinin yanı sıra, film endüstrisine yönelik hazırladığı VisionIST Endüstri Günleri ile genç sinemacıları desteklemek ve sinema sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için çaba harcamaktadır. Festivalin 13 yıldır sürdürdüğü mottosu “Herkes için Adalet”tir. Festivalin 12. yılında jüri başkanlığını, 2012 yılında Berlinale’de “Just the Wind” filmi ile Gümüş Ayı kazanmış olan Bence Fliegauf’un yaptığı uzun metraj film jürisi, 12. Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj En İyi Film Ödülü’nü Alexandru Belc tarafından yönetilen “Metronom” filmine, jüri özel ödülünü ise Emin Alper’in yönettiği Kurak Günler filmine vermişti.

13. Uluslararası Suç ve Ceza Fi̇lm Festi̇vali̇ 17-23 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Diğer Yazılar: FikriSinema
89. Oscar Adayları Açıklandı
26 Şubat’ta gerçekleşecek olan 89. Akademi Ödülleri töreninde yarışacak adaylar belli oldu. Damien...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir