Sakin Batı

Sakin Batı adı gibi sakin ilerleyen bir western. İngiliz menşeli olmasının da bu sakinlikte etkisi olduğunu belirtmek gerek. Film, Amerikan westernlerinden farklı olarak silahları başrole koymuyor. Hatta Kızılderilileri taraf olarak seçerek alttan alta Amerika’ya “kafa tutuyor”. Öyle ki filmin bence en önemli repliklerinden bir tanesinde de gökyüzünü izleyen Jay şöyle diyor; “Gün gelecek Ay’a giden bir demiryolu yapacağız ve oraya vardığımızda ilk yapacağımız yerlilerini katletmek olacak.”

Başlar başlamaz bu filmin ana unsuru olarak ben de varım diyen müzikleri, kimi zaman abartı olsa da fonda kullanılan renkleriyle oluşturduğu atmosfer sayesinde “İyi bir film izlemek üzereyim” imajı yaratan film, sonunda da yanlış bir algı yaratmadığını kanıtlıyor. Elbette kusursuz denilemeyecek film, bu atmosfer sayesinde pozitif ayrımcılığı hakediyor. Duygusal bir hikayeye, anlamlı repliklere sahip Sakin Batı, kamera kullanımıyla neredeyse her karede tiyatro havası verip, izleyiciyi yeni bir dekorla karşı karşıya bırakıyor.

Başrollerde Kodi Smith-McPhee ve Michael Fassbender’in yer aldığı film bir yandan da bu ikilinin yol macerası olarak değerlendirilip bir yol filmi diye de düşünülebilir. Yol boyunca derinlemesine incelenmeyen birkaç yan karakterle yönetmen bu iki ana karakteri derinleştiriyor. Bu karakterlerden Jay’in amacı Rose’u bulmakken Silas’ın amacının ne olduğunu pek kestiremiyoruz. Ancak Jay’in zoraki yoldaşı olarak kendisini Jay’e kabul ettiriyor. Yönetmenin daha önce iki kısa filminde de birlikte çalıştığı Fassbender’in oyunculuğuyla Maclean’i rahatlattığı kesin. Öte yandan yönetmen diğer oyuncularda da oldukça şanslı. Hem Kodi Smith-McPhee hem de Rose rolünde izlediğimiz Caren Pistorius filme değer katıyorlar.

John Maclean ilk uzun metraj filmi olan Sakin Batı’da kısa film mantığıyla, hikayeyi karmaşıklaştırmadan anlatmak istediğini doğrudan anlatan bir film ortaya çıkartıyor. Aslen müzisyen olan ve sinemada adını ilk olarak yaptığı film müzikleriyle duyuran Maclean Sakin Batı’da da müziklere oldukça önem vermiş ve az önce de belirttiğim gibi filmin ana unsuru haline getirmiş. Süresiyle de izleyiciyi yormayan Sakin Batı’yı izlemeye değer bir yapım olarak önermekten çekinmemek gerek.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
Geçmişin Laneti
Korku sinemasının işi diğer türlere göre oldukça zor. İnce bir çizgide ilerler,...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir