Sıkıysa Yakala

Henüz 15 yaşındayken anne-babasının yaşadığı problemlerden dolayı evden kaçan Frank Abagnale yaptığı dolandırıcılık ve sahtecilikler sayesinde kısa zamanda çok zengin bir adam oluyor.

Kimi zaman pilot kılığına giriyor, kimi zaman doktor kimi zamanda savcı. Gerçek hayatta tüm bu dolandırıcılıkları 19 yaşını bile doldurmadan yapıyor. Filmin 2002 yapımı olduğunu düşünürsek Leonardo o zamanlar sadece 28 yaşında. Meşhur lakabı “baby face”liği hala devam ediyor. Dolayısıyla Frank’in gençliğini ve toyluğunu yansıtmak pek de zor olmamış onun için. Kılıktan kılığa giriyor Leo film boyunca. Tabi bizler ekran karşısında Frank’in hem nasıl çuvalladığını hem de binbir çeşit karaktere nasıl büründüğünü keyifle izliyoruz. Filmde başka önemli bir karakter daha var: baba Abagnale. Frank aslında babasına o kadar düşkün ki onun kendisiyle gurur duyması için türlü yalanlar üretiyor. Takdir edilmek için gözünün içine bakıyor adeta. Sanırım beni en çok etkileyen kısım Frank’in babası ile olan diyaloglarıydı. Leo yaşamını çeşitli sahteciliklerle sürdüren Frank ile babasının karşısında bambaşka biri olan Frank’i çok güzel yansıtmış. Başarılı ifadeleri ve yerinde mimikleriyle bence Leo her zaman çok iyi bir karakter oyuncusu.

sikiysa-yakala-2-fikrisinema

Sürekli peşinden koşan bir FBI ajanı var, Tom Hanks. Yıllar boyu yaşadıkları bu kaçma kovalamaca çok eğlenceli bir dille aktarılmış sinema perdesine. Bu konuda uzman olması gereken kişi bir FBI ajanıyken, Frank her zaman bir adım önde olabilmeyi başarıyor. Şimdilerde böyle bir durumla karşılaştığımızda zeki adammış ama diye nitelendirebileceğimiz birisi Frank.

Gerçek hayatta evden kaçtıktan sonra bir daha babasını görmemiş Frank. Oysaki filmde babasıyla birkaç kez buluşuyor. Yönetmen Spielberg, Frank’in babasıyla olan diyaloğunu ve sürekli onu mutlu etme çabasını devam ettirmek istemiş. Kendisi de böyle yansıtılmasından oldukça memnun kalmış. Çünkü küçük bir çocuğun hayatındaki aile problemleri, boşanma ve yarattığı etkilerin öneminin vurgulandığını düşünüyor.

Frank çek sahteciliğinde öyle bir konuma geliyor ki yakalandıktan sonra FBI ona bir teklifte bulunuyor. Bu tür olayları çözmede kendilerine yardım ederse cezasının geri kalanını böyle tamamlayabileceğini söylüyorlar.

Tam da filmi yapılası bir hikaye Frank’in hayatı. En azından gençlik yılları. Yakalandıktan sonra bir süre hapis yatıyor fakat şimdilerde kendi adını taşıyan bir güvenlik şirketi var.

Çekimleri sadece 52 günde biten film oldukça renkli. Bizi 60’lı yılların nostaljik dünyasına başarıyla geri götürüyor.

Diğer Yazılar: Yelda Azer
Diriliş
1800’lü yıllarda ABD’de geçen film, kürk avcılığı yaparak hayatını sürdüren Hugh Glass’ın...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir