Örümcek Adam: Eve Dönüş

Marvel ve Avengers dendiğinde olmazsa olmaz bazı karakterler var. Ancak Marvel, kendi işimi kendim halleder filmleri de kendim çekerim demeden önce karakterleri dağıttığından bazılarını sinema evrenine dahil edemedi. Bunlar içinde de iki karakterin yokluğunu çok aradı. Birisi Wolverine, diğeri de Örümcek Adam. İlerde şartlar değişir ve yeni Wolverine’le ilgili bir çalışma olur mu henüz bilmiyorum ama incelikle oluşturulan bu evrene Hugh Jackman’ın karizmasına karizma kattığı Wolverine’i katmayı başaramadılar ne yazık ki. Dolayısıyla Avengers filmleri hiçbir zaman tamamlanmış olmayacak benim için. Ancak Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde az da olsa Örümcek Adam’ı görmek sanki çocukken bakkala gittiğinde “hangi çikolatayı istiyorsun, hadi söyle” diye nadiren gelen o mükemmel sorunun verdiği mutluluğa benzer bir mutluluk kattı. Avengers’a katılan Örümcek Adam’la ilgili tek soru işareti ise daha önce sinemada iki kere başlayan Örümcek Adam serisinin yeni bir oyuncuyla yeniden başlamasıydı. Acaba (benim için imkansız ama) yeter artık yine mi Örümcek Adam yeniden başlıyor diyen seyirci olur muydu? Ancak yeni Örümcek Adam serisinin ilk filmi bu zamana kadar çekilen seriler içinde (eksikleri olmasına rağmen) en iyi film.

Avengers üzerinden uzun bir giriş yapıp filmi çok seven Örümcek Adam hayranlarının büyük ihtimalle “ne eksiğinden bahsediyor” soruları sormasına neden olduğumun farkındayım. O zaman hemen filmden bahsetmeye başlayayım. Öncelikle Örümcek Adam’ın lise öğrencisi olduğu bu kez hatırlanmış ve yaşı daha uygun bir oyuncu yani Tom Holland (21) seçilmiş durumda. Tobey Maguire (27) ve Andrew Garfield (29) her ne kadar genç gösterseler de bir liseli değillerdi. Ayrıca “Spidey”nin en önemli özelliği olan her durumda mizah yapma yeteneği ilk seride neredeyse hiç kullanılmamış, ikinci seride ise bu özelliği biraz daha ön plana çıkartılmıştı. Örümcek Adam: Eve Dönüş’te ise nihayet espri dozu çok iyi ayarlanmış bir karakter yaratılmış. Filmle ilgili söylenebilecek en güzel şey ise Peter Parker’ın hikayesini en baştan anlatmayla vakit kaybetmemiş olmaları. İlk iki seride Peter Parker’ın Örümcek Adam’a nasıl dönüştüğü, karakterlerin tanıtımı gibi filmin süresini uzatacak ama aynı zamanda filmin esas hikayesini de mecburen kısaltacak bölümler vardı. Özellikle ikinci seride Peter’ın ailesinin başına gelenleri anlama süreci filmleri ağırlaştırmıştı. Yeni filmde ise artık üçüncü kez başlayan bir seri olması ve Peter Parker’ın başına gelenleri Örümcek Adam’ı izlemek için sinemaya gelmiş her izleyicinin bildiği varsayımıyla bu detaylara girilmemiş. Böyle olunca seri olarak çekilen filmlerin ilkinin başına gelen “çok iyi değil ama başlangıç olduğu için böyle, sonraki film daha iyi olur” klişesi ortadan kalkmış. Yani daha derli toplu ve çizgi roman tadında ilerleyen, böylece izleyiciye daha çok keyif veren bir film ortaya çıkmış. Robert Downey Jr. ile bütünleşen Tony Stark ve Demir Adam’ın de ön plana çıkmadan yani Örümcek Adam’dan rol çalmadan filme dahil olması bir yandan da bu filmin Avengers ile bağlantısını hatırlatmış. Fragmanlarda ve afişlerde sanki bir Örümcek Adam filmi değil de Demir Adam ile ortak filmmiş gibi bir algı oluşsa da Demir Adam tadında bir konuk oyuncu olarak kalmış.

Filmin bana göre en önemli eksiği (mantıklı bir sebebi yok), ki ikinci seriyi birinci serinin arkasında bırakan sebeplerden biri, bir Örümcek Adam filminde olmazsa olmaz olarak gördüğüm Mary Jane Watson yani nam-ı diğer MJ’in kızıl saçlarını savurarak ortalarda dolaşmamasıydı. Birinci serinin ilk filminde Peter kendisini bildiğinden beri aşık olduğu kız olarak tanıtır MJ’i. Filmin bir diğer eksiği ya da göze batan tarafı ise Örümcek Adam’ın kostümü. Maddi anlamda zorluk yaşayan Peter’ın kendi yaptığı kostümle Örümcek Adam olduğunu biliriz. Bu kadar “Demir Adam” teknolojisiyle donatılmış bir kostüm Örümcek Adam’ı, mahallemizin dost canlısı kahramanı olmaktan uzaklaştırabilirdi. Neyse ki senaryo ve sempatikliğiyle Holland buna izin vermemiş.

Örümcek Adam’ı seven herkesin zaten sinemada izleyeceği bir film olan Örümcek Adam: Eve Dönüş, seriyi ve kahramanı bilmeyen ve sevmeyenler için de eğlenceli bir yapım. Önyargılarınızı yıkmak için bu film iyi bir başlangıç.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir