ONE FALSE MOVE

REDDEDİŞLER VE KABULLENMELER ARASINDA GİDİP GELENLER

ONE FALSE MOVE

Günümüzde iz bırakan ve iz bırakmaya devam eden önemli televizyon dizilerinin yönetmeni olarak tanıdığımız Carl Franklin’in 1992’de çektiği One False Move’u yeni keşfettim ve hayli sevdim. 90’larda yükselişe geçen neo-noir’in en iyi örneklerinden olan film kesinlikle gizli bir hazine olarak görülebilecek bir polisiye dramı. Bu yazımızda siz okuyucularımıza One False Move filminin analizini yapacağız. Şimdiden iyi okumalar.

KONUSU:

Kayda değer uyuşturucu soygunlarından sonra yola koyulan üç soyguncu ve onlarla Arkansas’ta yolları kesişecek kasaba şerifi Dale Dixon’un yer yer westerne, drama ve aksiyona göz kırpan hikayesi.

Yazının buradan sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir.

ANALİZ

Filmin incelikli senaryosuyla göz doldurduğunu düşünüyorum. Özellikle finale doğru eklenen minik süsler hikayeyi her yönden güçlendiriyor. Karakter yazımları da oldukça başarılı. Soyguncular Ray Malcolm, Pluto ve Fantasia. Ray yer yer patlayan fevri karakteri, gözü karalılığıyla oldukça ürkütücü. Pluto özellikle bıçaklara olan merakıyla bilinen, sinsi, sessiz ancak şiddete gelindiği zaman sadist yollarla cinayet işleyen bir psikopat. Fantasia ise çocukluğundan ergenliğine ve gençliğine kadar kullanılmış, Amerikan banliyölerinde, varoşlarında yer edinmeye çalışan maceracı bir genç kadın.

Onların peşindeki kasaba şerifi Dale Dixon ise filmin ana hatlarının kurulmasını sağlayan bir hikayeye sahip. Geçmişte Fantasia ile ilişkisi olmuş ancak doğan çocuğu reddetmiş, kendi ailesini kurmuş, gürünürde mutlu ama içten içe Los Angeles’ta polis olmanın hayallerini kuran, potansiyeliyle kendisini ispat etmek isteyen bir polis. LAPD’den olayı takip için Arkansas’a gönderilen dedektifler Dud Cole & McFeely ise kozmopolit şehirden kasaba taşrasına gelince ortama yabancılaşan, yer yer egoları, kibirleriyle işi ciddiye almayıp içten içe Dale’i ezen ikili.

Filmin kurgusuna geldiğimizde orada Carola Kravetz’in başarılı işini görüyoruz. Film paralel olarak çok başarılı biçimde ilerliyor. Malcolm, Pluto ve Fantasia soygun ve cinayetlerini Los Angeles’da işleyip Arkansas’a doğru yola koyuluyorlar. Buradan itibaren Los Angeles polisi ile Dale Dixon ortaklaşa çalışmaya başlıyor. Dixon, soyguncular Arkansas’a yaklaştıkça heyecanlanıyor elbette çünkü bu hayatının fırsatı. Ancak içlerinden birinin Fantasia olduğunu anlayınca işler değişiyor. Eski hayatının sertliği, pişmanlık ve kırgınlıklarını hatırlıyor Dixon. Aslında onun da tertemiz olmadığını öğreniyoruz böylece. Kullanıp bir tarafa attığı genç Fantasia’nın sakladığı çocuğunun babası olarak Dixon bu karşılaşmayla yine reddedişe ve inkara başvuruyor.

Ancak soyguncular geldiğinde işler karışıyor ve verilen kayıplar, akıtılan kanlar bir kabullenişin ve evlat sevgisinin önünü açıyor bizlere. One False Move, belli yerlerinde çalmaya başlayan mızıka eşliğinde neo-noir ile westernin ince buluşmasıyla birlikte bizlere güçlü bir film sunuyor. Oyunculuklarda birkaç yıl önce kaybettiğimiz Bill Paxton, Billy Bob Thornton, Cynda Williams ve Michael Beach göz dolduruyorlar. Özellikle Bob Thornton’un senaryoyu da yazmış olması filmin bir başka artısı olarak yazılabilir.

Diğer Yazılar: Deniz Kuş
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir