Mantıksız Adam

Katilin hiç tanımadığı, hayatı boyunca belki yolda bile karşılaşmadığı ama başka insanlara haksızlık ettiğini öğrendiği birisini öldürmeye karar vermesi, kendisinden şüphe edilmeyeceğini dolayısıyla da yakalanmayacağını düşünmesi açısından kusursuz bir cinayet olarak görülebilir. Üstelik bu cinayet sayesinde sarsılamaya başlayan adaleti de sağlayacağını düşünüyorsa yaptığını haklı görmek ve bununla gururlanmak kendisine doğal gelebilir. Peki toplumsal adaleti sağlamak adına kişisel adaleti uygulamak geçerli bir sonuç olur mu?

Mantıksız Adam felsefe profesörü Abe ile öğrencisi Jill’in ilişkileri çerçevesinde adaleti ve hayatı felsefi bakış açısıyla sorgulayan bir film. Abe’in felsefe eğitiminin de kattığı bakış açısıyla oluşturduğu mantığı kullanarak adaleti sağlamaya çalışırken filmin adından da anlayacağınız üzere pek mantıklı davranmadığı, rasyonel olamadığı söylenebilir.

Woody Allen sinemasında cinsel hayattaki dalgalanmaları sıkça görürüz. Bir kişinin (Allen sinemasında bu hep bir erkek olur) farklı psikolojilere girip cinsel hayatının olumsuzdan olumluya ya da tam tersi değişmesi hikayenin bir yerinde yer bulur. Mantıksız Adam’da da hayattan artık bir beklentisi olmayan Abe’in, hayatına anlam kazandıracak, kendince adaleti sağladığı için içsel huzurunu geri getirecek ve hayattan yeniden zevk almasını sağlayacak kırılma anından sonra cinsel hayatı da çöküşten kurtulmuştur.

Jill’in bu hikayedeki önemi, adaleti dengeli bir şekilde dağıtmak için kullandığı terazisi, onu uygularken verilen cezaların keskinliğini göstermek için kullandığı kılıcı ve tarafsızlığının simgesi göz bağıyla adaletin simgesi haline gelen Themis’in, adalet için önemli olduğu kadar olmasa da bu hikayenin adalet tanrıçasıdır.

Woody Allen sevilir ya da sevilmez ancak bir tarzı olduğu muhakkak. Mantıksız Adam filmi de Allen tarzı yapımlardan. Ne var ki hayatınıza ya da sinemaya değer katacak bir film olduğu da iddia edilemez. Mantıksız Adam filmini izlerken sıkılmazsınız, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz ancak film bittikten bir süre sonra bu filmi hatırlayacağınız da şaibeli.

Joaquin Phoenix ve Emma Stone’lu, Woody Allen sinemasının örneklerini tam anlamıyla yanıstan Mantıksız Adam keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yapım ancak ötesi değil. Beklentiyle izlenmedikçe hayal kırıklığı yaratmayacağını söyleyebilirim.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
Star Wars Serisinin İlk 3 Filminde de Rol Almış 6 Karakter
Star Wars serisinin Star Wars: The Force Awakens isimli yedinci filminin son...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir