Geç Kalan Sevgi

Hiçbir aldatma hikayesi güzel değildir elbette. Ancak birbirine bu kadar yakışan bir çiftin bir araya gelmesini dilemek aşka ihanet değil tam tersi saygı olmalıdır.

Geç Kalan Sevgi adıyla çevrilen 1984 yapımı Falling in Love filmi görünürde mutlu birer evlilikleri olan iki insanın birbirlerini tanıdıktan sonra evliliklerinin de birbirlerinden uzakta geçirdikleri zamanın da değersizliğini anlamalarını anlatır. Her an birbirlerini düşünmeye başladıklarında ne kendilerine ne de diğer insanlara aralarındakinin aşk olduğunu itiraf edemezler. Ancak ne kadar kaçınsalar da hiç beklemedikleri bir anda gelip onları bulan aşktan vazgeçmek kolay olmayacaktır.

Günümüzde romantik film kavramı yerini ya komedi unsurlarının ağır bastığı ve her geçen gün sinema severlerin gözünde değersizleşen romantik komedilere ya da ağır dram içeren hüzünlü hikayelere bırakmış durumda. Romantizm anlamını kaybedip barışa, dostluğa, umuda ve geçmiş güzel günlere özlem duyan insanlara takılan bir sıfat halini aldı diyebiliriz. Her şeyi hızla tüketmeye alışan teknoloji çağı insanları olarak romantizmi de aşkı da hızla tükettiğimizden bu tarz filmler artık ilgimizi çekmiyor olabilir. Birbirimize ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda bir sonraki buluşma için sözleşmek, sevdiğimiz kişinin buluşmaya gelip gelmeyeceğini merak etme heyecanını hissetmek çok uzaklarda kalan ve anlatılamayacak hisler. Ancak o günleri özlüyorsanız ve aşkın en somut halini ekranda izlemeyi özlediyseniz Geç Kalan Sevgi filmi tam size göre. Film boyunca mutlu evliliklerde yaşanan aldatmaların verdiği rahatsız edici hissi içinizde taşırken Frank ve Molly’nin birbirlerine bu denli yakışmalarına kayıtsız kalamayacak ve siz de en az onlar kadar çekingen kalmaya çalıştığınız bu aşkı destekleyeceksiniz.

Robert De Niro ve Meryl Streep gibi iki oyuncunun varlığıyla güçlenen film, bu iki oyuncunun muhteşem uyumu ile elle tutulur bir aşk ortaya koyuyor. İmkansız gibi görünen bu aşk nedeniyle hissedilen çaresizlik ve umutsuzluk bir yandan bu aşk nedeniyle oluşan mutluluk her iki oyuncunun gözlerinden seyirciye ulaşıyor. De Niro da Streep de öyle doğal oynuyorlar ki bu doğallık tüm mimiklerine yansıyor ve ikilinin birbirlerine gerçekten aşık olduklarını hissettiriyor. De Niro’nun 41 Streep’in 35 yaşında oldukları ve etraflarına ışık saçtıkları Geç Kalan Sevgi klasikleşebilecek bir romantik hikaye barındırıyor. Bir ara senaryosu klasik Türk filmlerindeki sevip de kavuşamama hikayelerine benzese de seyirciyi sıkmadan sonlarının ne olacağını merak ettiriyor.

Geç Kalan Sevgi, her hafta vizyona giren ve aynı hızla ortalıktan kaybolan, kayboldukları gibi de unutulan günümüz romantik filmlerine inat hala izlenebilecek bir yapım. Saat 5:45 treninde buluşmak için sözleşen ve geç kaldığında panik yaşayan tüm aşıkların izlemesi gereken film aşka yeniden saygı duymanızı sağlayacaktır.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir