Filmekimi’nden 14 Film: Niçin Görmelisiniz?

Bir sonbahar hüznünü daha Filmekimi’yle atmaya hazırlanan sinefiller için öneri listesi yapmayan kalmadı denmesin diye, 14. yılın şerefine 14 filmlik bir liste hazırladık. Seçenek çok, filmler hakkında yeterince malumat yok diyenlerin kaygılarını kulak vererek hazırladığımız bu “Niçin görmelisiniz?” listesinden yola çıkarak bilet alacak kimsenin varlığından emin olamasak da, yüksek görev bilinciyle, sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.

1-  Baskın – Can Evrenol

Niçin görmelisiniz? : Harika fragmanı, Toronto Film Festivali’nin “Geceyarısı Çılgınlığı” bölümüne kabul edilişi ve Can Evrenol’un ilk evrensel korku yönetmenimiz olma yolundaki ilerleyişi filmi görmek için yeterli sebep.

2-  Dheepan – Jacques Audiard

Niçin görmelisiniz? : Altın Palmiyeli bir filmi kim görmek istemez ki? Altın Palmiye’den banane diyorsanız ekranın sağ üst köşesindeki kırmızı çarpıya basmanız herkes için en hayırlısı olacaktır.

3- Cemetery of Splendour – Apichatpong Weerasethakul

Niçin görmelisiniz? : “Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor” ile Apichatpong Weerasethakul ismini söylemeyi başaranların ikinci aşamaya, ezberden Apichatpong Weerasethakul yazmaya geçmesinin tam zamanı.

4- Youth – Paolo Sorrentino

Niçin görmelisiniz? : “La Grande Bellezza” ile başımıza Fellini kesilen Sorrentino’nun büyük bir balon çıkmasından umudunu kesmeyenlerin ellerini ovuşturup kıs kıs güleceği film bu olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=SN6mB_31uPA

5- Knight of Cups – Terrence Malick

Niçin görmelisiniz? : Ya “Badlands”  gibi bir harika, ya “To the Wonder” gibi rezalet; ortası yok artık Malick sinemasının. Dalgalanan başaklar mı yaman yoksa uçuşan perdeler mi, görmek lazım.

6- Carol – Todd Haynes

Niçin görmelisiniz? : Cannes’da şişirile şişirile doğal sınırlarına ulaşan “Carol”a kayıtsız kalmak mümkün değil, abarttığınıza değdi mi diyebilmek için bile izlenir.

https://www.youtube.com/watch?v=H4z7Px68ywk

7- The Program – Stephen Frears

Niçin görmelisiniz? : “Hayır ya, filmin adı Program” karmaşası yaşanmasın diye listemizde yer verdik bu filme, yoksa Lance Armstrong’un hayatından bize ne?

8- Mustang – Deniz Gamze Ergüven

Niçin görmelisiniz? : Oscar adayımızı belirlerken burun kıvırarak istemezük dediğimiz “Mustang”in Fransa tarafından Oscar adayı olarak gösterilmesi Mahsun Kırmızıgül’ün efsane Oscar çıkışını bile gölgede bıraktı malumunuz; “Mustang”i ödülle sarmaş dolaş halde gördüğümüzde yaşayacağımız tartışmalara ön hazırlık niyetine bile olsa izlemek lazım bu filmi.

9- Irrational Man- Woody Allen

Niçin görmelisiniz? : Her yıla bir film, her filme beş ünlü ortalamasıyla oynayan Woody Allen filmlerini izlemek âdete dönüştü çoktan, filmlerini artık pek sevemesek de bu geleneği sürdürmek lazım.

10- The Lobster – Yorgos Lanthimos

Niçin görmelisiniz? : “Dogtooth” ile hak ettiğinden fazlasını alan yönetmenler kategorisinin üst sıralarına yerleşen Lanthimos’un gerçek yüzünü görmek için en uygun fırsat bu olabilir. Beklentimiz çıkmazsa da iyi bir film izlemiş oluruz, yapacak bir şey yok.

11- Mistress America – Noah Baumbach

Niçin görmelisiniz? : Noah Baumbach’ın ismi bir filmi tek başına izletir diyenlere gelsin sıradaki parçamız…

12- Chronic – Michel Franco

Niçin görmelisiniz? : Bu devirde senaryo yazabilmekten büyük meziyet olmadığından, Cannes’dan en iyi senaryo ödülüyle dönen “Chronic”i kaçırmamak lazım. Tim Roth da cabası.

https://www.youtube.com/watch?v=FOGiDm8nKzU

13- Son of Saul – Laszlo Nemes

Niçin görmelisiniz? : Ödülleri ve eleştirmenlerin beğenisini toplayan “Son of Saul”, yılın flaş filmi olmasına yetecek referanslara sahip. Nazi Almanya’sı, Holokost, Macaristan sineması diye uç uca eklediğimizde yolun sonu Oscar’a bile varabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=29yEBJBEURU

14- Mia Madre – Nanni Moretti

Niçin görmelisiniz? : Herhangi bir Nanni Moretti filmi için heyecan duyuyorsanız Allah müstehakınızı vermiş demektir; size hiçbir hekim, hiçbir ilaç fayda etmez artık, varın izleyin filminizi.

Bu yazı FikriSinema ekibine yeni katılan Brave Sir Robin tarafından kaleme alınmıştır.

Diğer Yazılar: FikriSinema
MUBI MART SEÇKİSİNİN ÖNE ÇIKAN FİLMLERİ
Sofia Coppola’nın merakla beklenen yeni filmi PRISCILLA, Juliette Binoche’un 60. doğum günü...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir