BAŞKA SİNEMA MART AYI FİLMLERİ

Başka Sinema, Mart ayında merakla beklenen yerli ve yabancı filmlerin yanı sıra sinema klasiklerinden de bir seçki sunuyor. 

Daha önce Yeni Düzen/New Order ve Günbatımı/Sundown filmleriyle Başka Sinema seyircisiyle buluşan Michel Franco’nun prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan; başrollerini En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödüllü oyuncu Jessica Chastain ve Peter Sarsgaard’in paylaştığı yeni filmi “Hatır/Memory” 8 Mart’ta vizyonda olacak. Peter Sarsgaard (Saul) filmdeki güçlü performansı ile 2023 Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Volpi Cup Ödülü’ne layık görülmüştür.  

15 Mart’ta ise Reha Erdem’in yazıp yönettiği, yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Ciliv’in üstlendiği “Neandria” seyirciyle buluşacak. Dünya prömiyerini geçtiğimiz Ekim ayında 39. Varşova Film Festivali’nde yapan ve Türkiye’nin ekolojik sürdürülebilir yapımlarından biri olan Neandria usta oyuncuları ve yeni keşifleri bir araya getiriyor. Filmde, Deniz İlhan, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora gibi isimler rol alıyor. 

Loving Vincent’in yönetmenleri Hugh Welchman ve Dorota Kobiela’nın yeni filmi “Köylüler/The Peasants 20 Mart’ta vizyonda! Bu yıl Polonya’nın Oscar adayı olan film dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yaptı. Bir köylü kızı olan Jagna’nın oğlu Antek’e olan sevgisine rağmen kendisinden çok daha yaşlı ve varlıklı bir çiftçi olan Maciej ile evlenmeye zorlanmasının trajik hikayesini konu alan Köylüler 19. ve 20. Yüzyıl Polonya kırsalında geçiyor. Hikayenin dramatik kırılmaları; değişen mevsimlere, tarlalardaki ağır işlere ve geleneksel bayramlara bağlanıyor.

21. yüzyılın en iyi Güney Kore filmlerinden, en unutulmaz kült yapımlarından biri olan, Park Chan-Wook imzalı, İntikam Üçlemesinin ikinci filmi “Oldboy” tam yirmi yıl sonra yine vizyonda! 29 Mart’ta yeniden seyirciyle buluşacak film, 2004 Cannes Film Festivali’de dünya prömiyerini yapmış ve Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü. 

BAŞKA ÇARŞAMBA

Başka Çarşamba Mart ayında İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde 6 Mart Ekip Katılımlı Özel Gösterim: Köksüz, 13 Mart Özel Gösterim: Ölümcül Oyunlar/Funny Games, 20 Mart Ön Gösterim: Köylüler/The Peasants ve 27 Mart Özel Gösterim: Köpek Dişi/Dogtooth filmleri ile seyircilerle buluşuyor. 

Haftalık Başka Çarşamba gösterimi olan şehirlerde ise Öğretmenler Odası/Teachers’ Lounge, Hatır/Memory, Neandria ve Köylüler/The Peasants filmleri yer alıyor. 

Diğer Yazılar: FikriSinema
TÜRK SİNEMASININ 100. YILINDA EN İYİ 100 FİLM
Türk Sineması’nın 100. Yılında halk oylaması ile en iyi 100 film belirlendi....
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir