Büyük Açık

2008 yılında neredeyse tüm dünyayı etkileyen bir ekonomik kriz yaşandı. Büyük Açık bu krizin temelini ve Amerika’da ortaya çıkışını anlatıyor. Krizin çıkacağını önceden fark edebilen birkaç adamın krizi fırsata nasıl çevirdiklerini izliyoruz. Sadece olayları doğru okuyabilen bu birkaç adamın ekonomi çökerken nasıl para kazandıklarına şahit oluyoruz. Sağlam kadrosu, eğlenceli anlatımıyla sonuna kadar keyifle izleyeceğiniz film, eğlenmek isteyenler için ideal ancak mükemmel bir film bekleyenler için hayal kırıklığı olacaktır.

Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell’in yer aldığı Büyük Açık filmi izleyiciye Amerika’daki krizi detaylı bir şekilde anlatıyor. Krizi hem teknik olarak hem de herkesin anlayabileceği bir dilde anlatmaya çabalarken dramdan daha çok komedi unsurlarını ön plana çıkartıyor. İnsanlara ödeyebileceklerinden daha fazla mortgage kredileri verilmesi sonucu ortaya çıkan kriz Büyük Açık filminde kara mizaha dönüştürülüyor.

Krizi çok önceden fark eden Christian Bale’in canlandırdığı Dr. Michael Bury kimsenin ona inanmadığı anlardan itibaren çöküşün geleceğinden emindir. Çünkü kimsenin okumadığı mortgage kredilerinin sözleşmelerini satır satır okumuş ve kredilerin ayarlanabilir faiz oranlarıyla verildiğini fark etmiştir. Onun yuvarladığı kartopu küçük bir çığa dönüştüğünde bu çığı fark eden birkaç insan hayatlarının fırsatını yakaladıklarının farkına varırlar. Sonuçta da kazananlar bu insanlar olurken kaybedenler yine ve yeniden alt ve orta sınıf insanlar olurlar.

Michael Lewis’in kitabından uyarlanan filmin yönetmeni kariyerinde bu filme kadar hep komedi filmleri yer alan Adam McKay. Belki de hikayenin mizah unsurlarını ön plana çıkartmak için özellikle seçilen Adam McKay bunda başarılı da oluyor. İsimleri bile yeterli olan Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling ve Steve Carell’in oyunculukları da kalitelerine yakışır düzeyde olmasına rağmen film içinde barındırdığı ve hemen hemen herkesin nasıl olduğunu merak ettiği gerçek hikaye nedeniyle belgesel havasından kurtulamıyor. Filmi izlerken kendinizi olayların akışına bırakmak yerine neyin neden olduğunu anlamaya ve krizin nedenini çözmeye çalışırken buluyorsanız bu gayet doğal ancak iyi bir film için olması gereken bu değil. Hele işin sonunda krizden en çok etkilenenleri ve sorumlularının aldıkları cezaları(!) gördüğünüzde gerçek hayata tamamen dönmüş oluyorsunuz.

Akademi’nin En İyi Film Adayları arasında yer bulan Büyük Açık’ın adaylığı barındırdığı isimler hatrına olabilir fakat ödülü alamayacağı muhakkak. Eğer bir sürprize imza atarsa da bunun neyin hatrına olduğunu ayrıca tartışmak gerekir.

Diğer Yazılar: Ahmet B.
Oscar’ı Hakedip Alamayan Filmler Bölüm 1 – 6 Yıl 8 Film
Oscar ödül töreni için artık sayılı günler kaldı. Her zaman tartışmaya açık...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir