BALIK

Sanem Çelik ve Bülent İnal’ın başrollerini paylaştığı, Derviş Zaim’in son filmi Balık, insanoğluna doğa ile olan ilişkisinde yaptığı hatalar için bir anımsatma girişimi.

Göl kenarında bir kasabada eşi Filiz ve kızı Deniz ile yaşayan Kaya, geçimini tüm kasaba gibi balıkçılık yaparak sağlamaktadır. Deniz konuşamamaktadır, aile bu hastalığa tedavi aramak için sürekli hastaneye gidip gelmektedir. Bir süredir devam eden bu durum Kaya ve Filiz’i farklı arayışlara iter. Filiz Deniz’i konuşturmak için rüyalarına ve inançlarına sarılırken, Kaya hayatın acı gerçekleri ile birebir yüzleşmeyi tercih eder ve arayışını doğa ile sonu belli bir kavgaya dönüştürür.

Doğaya verilen zararın eninde sonunda insana döneceğini anlatan film, hiçbir dolaylı anlatıma ihtiyaç duymaksızın bu fikri direkt olarak seyirciye aktarmayı başarıyor. Filmde doğaya işlenen kabahatlerin raddesi arttıkça, doğanın karşı hamlesi de giderek ağırlaşıyor. İnsanın yaşama ve kazanma hırsı ile kaynaklara zarar vermesi ve sonucunda en büyük zararı kendine verdiğini fark etmesi, durumu düzeltmek konusunda giriştiği çaresiz girişimler, küçük kasabada yaşayan küçük bir aile üzerinden ve oldukça net bir senaryo ile anlatılıyor. Sonuç olarak ortaya berrak ve akıcı bir anlatım çıkıyor.

Özellikle çekim yeri konusundaki avantajı sonuna dek kullanan Zaim, doğa-insan ilişkisini anlattığı sahnelerde çok başarılı. Kaya rolünde Bülent İnal çaresiz babayı gayet iyi canlandırırken, Filiz rolündeki Sanem Çelik için aynı şeyi söylemek maalesef mümkün değil. Bence filmde parlayan ve gelecek vaat eden Deniz rolündeki Myroslava Kostyeva Akay ise, çıkardığı oyunculukla ileride adını duymayı çok isteyeceğimiz oyuncular listesine girdi bile.

Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Derviş Zaim, son filmi Balık ile kariyerinin zirvesine çıkmış değil, ancak konusu itibariyle oldukça etkileyici bir iş koymuş ortaya.

Diğer Yazılar: Demet Başpınar
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir