ASLI ÖZGE’NİN YENİ FİLMİ ‘FARUK’ DÜNYA PRÖMİYERİNİ YAPTIĞI BERLİN’NDE ‘FIPRESCI’ ÖDÜLÜNÜ KAZANDI!

74. Berlin Film Festivali’nin Panorama Bölümü’nde yaptığı dünya prömiyerinin ardından seyirci ve sinema yazarları tarafından büyük beğeni toplayan Aslı Özge’nin yeni filmi ‘Faruk’ Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından verilen FIPRESCI ödülünü kazandı.

Türkiye’den festivale katılan tek uzun metrajlı film olan ‘Faruk’ tüm gösterimlerinde seyircinin büyük beğenisini toplarken, sinema yazarlarından da tam not aldı. Panorama seçkisine katılan filmler arasından Joyce Yang, Ron Fogel Barbara Lorey de Lacharriere’den oluşan FIPRESCI jürisi tarafından ‘Faruk’a verilen ödülün gerekçesi şöyle açıklandı:

“Son derece derinlikli bir film olan Faruk, bir baba ve kızının evlerine ve ilişkilerine dair zamanla değişen bakış açılarını özgün ve incelikle tasvir ederek ve yaşlanma sürecinde hala ayakta kalan canlılık ve sevinçleri somutlaştırarak klişelere meydan okuyor. Yaşlanma ve soylulaştırma gibi küresel temaları kişisel bir hikaye aracılığıyla derinlemesine ve otantik bir şekilde işleyerek, sanatsal mükemmeliyet ve toplumsal iç görü elde etmeyi başarıyor. Bu etkileyici ve güçlü filmiyle övgüyü hak ediyor.”

FARUK by Aslı Özge Berlinale Panorama 74. Berlinale 2024 – 17.02.2024 Haus der Berliner Festspiele

Beşinci filmi ‘Faruk’ ile başarılı bir çıkış yaptığı ilk filmi ‘Köprüdekiler’in izinden giden Aslı Özge, gerçek mekânlarda çekilen, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen yeni filminde, sadece kentsel dönüşümün etkilerini değil, aynı zamanda bir baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına benzersiz ve samimi bir bakış sunuyor.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin yapımcılığını EEE Films, FC IstanbulParallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk ÖzgeFikret Özge, Derya ErkenciGönül GezerAlibey GünerNurdan ÇakmakBegüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu’nun rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen yapıyor.

‘Faruk’ Berlin Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinin ardından 2024’ün ilkbaharında Türkiye’de sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Diğer Yazılar: FikriSinema
BAŞKA SİNEMA MART AYI FİLMLERİ
Başka Sinema, Mart ayında merakla beklenen yerli ve yabancı filmlerin yanı sıra...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir