Altın Portakal Heyecanı 26 Ekim’de Başlıyor

Türkiye’nin en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Altın Portakal Film Festivali, 26 Ekim Cumartesi günü başlıyor. Bu yıl “Öze Dönüş” temasıyla yola çıkan ve Altın Portakal adının yanı sıra Ulusal Yarışmalar’ına yeniden kavuşan festivalde 29 ülkeden, 69 yönetmenin, toplam 66 filmi gösterilecek. 26 Ekim’de geleneksel kortej coşkusuyla merhaba diyecek festivalin Açılış Töreni’nde Selma Güneri ve Ahmet Mekin’e Onur Ödülleri verilirken, usta oyuncu Can Kolukısa da Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü alacak. Türkiye’deki en önemli fon ve networking platformu olan Antalya Film Forum, ilki verilecek Cahide Sonku Ödülü ve 150 üniversite öğrencili Altın Portakal Sinema Okulu ile heyecan yaratan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali1 milyon 437 bin 500 TL değerindeki ödülleriyle sinemaya desteğine devam edecek.

Can Kolukısa & Şener Şen – Züğürt Ağa

Uluslararası Yarışma İddialı Geçecek

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın filmleri belli oldu. Japonya’dan İran’a, Brezilya’dan Tunus’a, dünyanın dört bir yanından bir araya gelen 10 filmTürkiye’de ilk kez Antalya’da gösterilecek. “Good Bye Lenin! / Elveda Lenin!” ile dünya çapında üne kavuşan yönetmen Wolfgang Becker’inbaşkanlığında, İzlandalı bağımsız sinemacı Rúnar Rúnarsson, Hollandalı oyuncu Johanna ter Steege, Polonyalı yapımcı Ewa Puszczynska ve Busan Film Festivali’nin yönetmeni Jay Jeon’dan oluşan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi10 film arasından bir filme 65 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü’nü verecek. 

Dünya Sineması – Rare Beasts (Ayrık Otları)

Antalya Film Forum’dan sinemamıza büyük destek

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşecek Antalya Film Forum’un jüri üyeleri belli oldu. Türkiye’den yönetmen ve yapımcıları uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştüren Antalya Film Forum’a bu yıl 160 başvuru gerçekleşti. Ön jüri tarafından seçilen 29 projeKirsten NiehuusRemi Burah, Mustafa KaraFrederic BoyerNicolai Korsgaard, Michele HalberstadtEmmanuel Chicon, İlksen BaşarırThorsten RitterÖmür Atay gibi alanında uzman isimler tarafından değerlendirilecek. Toplam 530 bin TL tutarında para ve yan ödül desteğinin verileceği Antalya Film Forum, bu yıl Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde 28-30 Ekim tarihleri arasında Antalya’da yapılacak.

Diğer Yazılar: FikriSinema
13. FİLMEKİMİ 11-17 EKİM TARİHLERİ ARASINDA İSTANBUL’DA
Filmekimi tarihleri belli oldu. 13. Filmekimi 11-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da! 13....
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir