96. OSCAR ÖDÜL TÖRENİNDE GAZZE İÇİN ATEŞKES ÇAĞRISI: “ÇOCUKLARI ÖLDÜRMEYİ BIRAKIN!”

Bu yıl 96’ncısı düzenlenen Oscar gecesinde ödüller kadar olmasa da Gazze protestoları da ön plana çıktı. Hem töreninin dışında, hem kırmızı halı seramonisinde hem de sahnede Gazze’de yaşanan insanlık suçuna dair tepkiler yer aldı; öyle ki bu protestolar sebebiyle ödül töreni belirlenen saatten daha geç bir vakitte başlayabildi. 

İlk olarak töreninin gerçekleştiği Dolby Theatre önünde toplanan Filistin destekçisi protestocular Gazze’de acil ateşkes için gösteri yaptı. Filistin bayrakları taşıyan bu grup, “Özgür Filistin” ve “Gazze’de hemen ateşkes!” şeklinde sloganlar atarak yaşanan katliama karşı tepkilerini dile getirdi.

Ramy Youssef

“Çocukları Öldürmeyi Bırakın”

Oyuncu Ramy Youssef de kırmızı halıda yapılan röportajlar sırasında kendisine uzatılan mikrofona “Gazze’de acil ve kalıcı ateşkes çağrısında bulunuyoruz. Filistin halkı için barış ve kalıcı adalet için çağrıda bulunuyoruz. Bu aslında evrensel bir mesaj: Çocukları öldürmeyi bırakın. Bu savaşın bir parçası olmayalım.”  dedi. Youssef , aralarında birçok ünlü Hollywood oyuncusunun da olduğu bir platformla Gazze’de ateşkes için çağrı yaptıklarını ve bunun sağlanacağına dair ümitli olduklarını belirtti. Oyuncu, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in ateşkes çağrısına atıfta bulunarak “Bunun zamanı neden şimdi olmasın?” dedi.

Milo Machado-Graner ve Swann Arlaud

Yine kırmızı halı seromonisinde “Anatomy of a Fall”un oyuncularından Milo Machado-Graner ve Swann Arlaud, yakalarında  Filistin bayrağını temsil eden rozetleriyle birlikte yer aldı.

Riz Ahmed – Mark Ruffalo

Daha önce katıldığı törenlerde Gazze’ye dikkat çeken oyuncu Mark Ruffalo, oyuncu Ramy Youssef ve müzisyen Billie Eilish‘in de aralarında bulunduğu bazı Hollywood yıldızları ise salona “Gazze’de ateşkes” talebini sembolize eden kırmızı rozetlerle geldi.  

Finneas O’Connell ve Billie Eilish

İlk ödülünü Cannes’da kazandığı Grand Prix (Büyük Ödül) ile elde ettikten sonra BAFTA’dan üç ödülle dönen “The Zone of Interest”in yönetmeni ve yapımcıları katıldıkları ve söz hakkı buldukları her mecrada Gazze’deki işgali dile getiriyor ve protesto ediyordu. Dün geceki törende “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü kazanan ve ödülünü almak için sahneye çıkan filmin yönetmeni Jonathan Glazer, yaptığı konuşmada Gazze’deki İsrail saldırılarına ve işgale tepki gösterdi.

Jonathan Glazer

Glazer şunları ifade etti:

“Şu an burada (Gazze’deki) bir işgal ile gasp edilen Holokost’u ve Yahudiliklerini reddeden kişiler olarak karşınızda duruyoruz. Bu işgal pek çok masum insan için çatışma getirdi, ister İsrail’deki 7 Ekim kurbanları olsun, isterse halen Gazze’de devam eden saldırılar olsun, hepsi bu insanlıktan çıkarma eylemlerinin kurbanları.”

Diğer Yazılar: FikriSinema
2024 BAFTA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU,  TOPLAM 7 ÖDÜLLE GECENİN KAZANANI “OPPENHEIMER”!
İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödülleri dün gece yapılan törenle...
Devamını Okuyun
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir