92. OSCAR ÖDÜLLERİ KAZANAN TAHMİNLERİ

FİLM:

1917
Ford v Ferrari
Jojo Rabbit
Joker
Little Woman
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
The Irishman
Little Women ve Ford v Ferrarinin kontenjan doldurma adına aday edildiği biliyoruz. Biri ses ve kurgu dallarında iddialı, diğeri kostüm tasarımı ve belki uyarlama senaryo dalında iş yapabilir. Bu kategoride hiçbir iddiaları yok.
Marriage Story ve The Irishmanin ortak talihsizlikleriNetflix yapımı olmaları. Ödül sezonunun başında favori pozisyonundaydılar. Gelinen aşamada Marriage Story sadece yardımcı kadın oyuncu ödülü alacak, The Irishman ise birkaç dalda hala iddiasını korusa da muhtemelen sıfır çekecek. Bu iki başyapıtın bulunduğu bir seçkide 1917 ve Once Upon a Time in Hollywoodgibi sığ ve içi boş filmlerin baş tacı edilmesi gerçekten inanılır gibi değil.
Joker, geçen yıl Black Pantherın açtığı yolda ilerledi ve 11 adaylıkla en fazla adaylık alan film oldu. Filmin süper kahraman filmleri için bir kilometre taşı oluşu ve türebambaşka bir soluk getirişi yanında ilerde tür için büyük bir referans olacağı da açık. Erkek oyuncu ve müzik ödülleri neredeyse garanti. Umarım bir-iki ödül daha toplar ama zor. Bu dal için iddiası yok.
Jojo Rabbit Torontodan seyirci ödülü ile iddialı geldi. Ama her konuda mizah yapılmazcılara takıldı. Amerikalı eleştirmenlerce topa tutuldu ve bu bir miktaretkili oldu. Aksi takdirde şu an en iyi filme çok rahat oynuyor olurdu. Gecede uyarlama senaryo dalında büyük bir iddiası var. Kostüm ve kurguda sürpriz yapma ihtimali de mevcut. Ancak bu kategoride zafere çok uzak.
Once Upon a Time in Hollywood yan hikaye olarak Hollywood için önemli bir figür olan Sharon Tatei kutsuyor ve oyunculukta tıkanan ve tekrar yükselişe geçen faşist ana karakteri finalde Sharon Tatein yanında konumlandırarak muhafazakar, cumhuriyetçi ve beyaz milliyetçileri etkilemeyi başarıyor. Cinsiyetçi nitelemelerive Hippi kültürünü topyekün hedef tahtasına oturtması rahatsızlık verici. Gelinen aşamada üç büyük favoriden birine dönüştü. Altın Küre (Komedi&Müzikal) ve Critics Choice ödüllerinde zaferler kazandı. Bu kategoride ciddi bir şansı var.
Parasite, geçen yıl Romanın olduğu pozisyonunda. Hatta ondan daha iddialı. Eleştirmen Birlikleri ödüllerini açık ara önde kapattı. Birçok meslek birliği ödülünü de kucakladı. Oyuncular Birliği, Yazarlar Birliği, Kurgucular Birliği ve Prodüksiyon Tasarımı Birliklerindezafere ulaştı. Yanı sıra BAFTAda özgün senaryo ödülü aldı. Sektör filmi çok sevdi. Ritmik ve yormayan temposu tam da ana akım izleyicisinin ağzına layık. Tek handika dilinin İngilizce olmaması. Yabancı bir filmin burada olmasından rahatsız milliyetçi lobi, filmi iyi bulsa da burada ağırlanması konusunda hoşnutsuz. Film en büyük iki favoriden biri ve 1917 ile ciddi bir çekişme yaşayacaktır.
1917 muhtemelen yılın kazananı olur. Doğal olarak filmin içinde bir şeyler arayan eleştirmenler, umduklarını bulamayınca filme pek yüz vermediler ama sektör bu içi boş ama çok iyi ambalajlanmış filmi kutsadıkça kutsadı. Yapımcılar Birliği, Yönetmenler Birliği, BAFTA ve Altın Küre (Drama) ödüllerinde mutlu sona ulaştı. Film ve yönetmen dalının yanı sıra, sinematografi, ses ve görsel efekt kategorilerinde de favori pozisyonunda. 46 arası ödül kazanması kuvvetle muhtemel.
Oscar ödüllerinde kazananlar, preferential ballot sistemi ile belirleniyor. Bu sistemde nefret edeni en az, genele hitap eden, sevmeyenin bile hakkını verdiği filmler çok daha avantajlı pozisyona giriyor. Bu sisteme en uygun film, kağıt üstünde Parasite gibi duruyor. Ancak Akademinin üye yapısı düşünüldüğünde, Parasite gibi yabancı dile sahip bir filmi hazmedemeyen ciddi bir grubun var olduğu da bir gerçek.
BAFTA ve Oscar son 5 yılda hep farklı filmlere gitti. Bu yıl da istatistik devam eder mi, bekleyip göreceğiz. Öteyandan Yapımcılar Birliği ve Oscar ödülleri son 10 yılda 8 kez aynı adreslere gitti.
Bu yıl adaylar belirlenirken, şansı bulunan birçok uluslararası aday adayı, adaylık alamadı. Ve son yılların en Amerikan Oscar aday listesi ortaya çıktı. Bu durum beraberinde tekrar #OscarSoWhite tartışmalarını başlattı. Bu durum, kararsızları ve hakkaniyete inanan üyeleri Parasitea kaydırabilir. Sonuçta Akademinin bu tür eleştirileri ciddiye alıp ani reaksiyonlar gösterdiğine birçok kez tanık olduk.
Akademi, tarih boyunca meselesi olan filmleri beğendi ama gösterişli, şaşalı, büyük bütçeli, iyi çekilmiş bir filmbulduklarında meseleyi unuttuğu oldu. Ancak özellikle Oscar ile diğer ödül grupları arasındaki fikir ayrılığının belirgin olarak hissedildiği son 5 yıla baktığımızda;güncel bir sosyoekonomik veya sosyo-politik meselesi bulunan, mevcut dünya düzenine kayıtsız kalamayan, derdi olan, kanayan bir mesajım var diyen görece küçük bütçeli filmler hep ödüle uzandı. Son beş yıldapolitik iklime paralel olarak üye yapısında bir değişim yaşanan Akademi, kuşkusuz daha duyarlı.
Bu veriler ışığında, 1. Dünya Savaşında geçen bir kahramanlık ve irade öyküsü mü (1917); toplumdagittikçe artan ve etkisini hissettiren sosyo-ekonomik sınıf farklılığı ve sınıfların mücadelesi, gelir eşitsizliği gibi konulara kafa yoran film mi (Parasite) kazanır? Benim cevabım, ciddi bir güncel meselesi olan Parasite.İstatistiklere bakıldığında cevabımız 1917, ancak ben istatistikleri bir kenara bırakıp hissettiğimiişaretleyeceğim. En fazla yanılırım!

KAZANIR: Parasite

KAZANABİLİR: 1917

 

YÖNETMEN:

Bong Joon Ho
Martin Scorsese
Quentin Tarantino
Sam Mendes
Todd Phillips

Film ödülünü kim kazanırsa kazansın, yönetmenlik ödülü 2.kez Sam Mendese gidecek gibi görünüyor. 2014 yılında Inarritu, uzun plan sekansları başarılı kurgu hileleri ile tek plan sekans gibi çektiği Birdman ile yönetmen Oscarını almıştı. Benzer yönetmenlik denemesi ile 1. nya Savaşını konu alan 1917nin de, teknik meziyetleri Birdman kadar olamasa da başarılı bir iş ortaya koyduğu açık. Sam Mendese küçük bir ihtimal de olsa çelme takma olasılığı bulunan tek yönetmen ise Bong Joon Ho. Bong, eleştirmen birliklerinden bolca yönetmenlik ödülü alsa da sıra meslek birliklerine geldiğinde Sam Mendes dışında kimsenin esamisi okunmadı. Bu içi boş ama mükemmel ambalajlanmış filme yönetmenödülü hayırlı olsun.

KAZANIR: Sam Mendes (1917)

KAZANABİLİR: Bong Joon Ho (Parasite)

 

KADIN OYUNCU:

Charlize Theron
Cynthia Erivo
Renée Zellweger
Saoirse Ronan
Scarlett Johansson

Hollywoodun önemli figürlerinden Judy Garlandın bağımlılıkları, yalnızlıkları, yanlış ilişkileri, melankolik ruh hali Judy adlı kötü bir filmle yansıtılmaya çalışılmışsa da başarılamamış ancak Zellwegerin rolünün hakkını verdiğisöylenebilir. Akademinin sevdiği, aradığı oyunculuk tam anlamıyla bu. Aday olan diğer isimlerden Johanssonu daha başarılı bulsam da ödülün sahibi belli.

KAZANIR: Renée Zellweger

KAZANABİLİR: Scarlett Johansson

 

ERKEK OYUNCU:

Adam Driver
Antonio Banderas
Joaquin Phoenix
Jonathan Pryce
Leonardo DiCaprio

Phoenix Driver arasında daha uzun süreceğini düşündüğüm çekişme pek uzun sürmedi. Eleştirmen birliklerine Driver ambargo koysa da Altın Küre ödülleri ile başlayan sektör ödüllerinde işin rengi değişti ve ibre Phoenixe doğru kaydı. Açıkçası ikisi de dışa dönük, abartılı oyunculuk sergilemiş ancak -biraz da Phoenixin sırası geldiği için kendisininbaşarılı performansı kaçırmak istemediler. Phoenix şu an yeryüzünün en başarılı oyuncularından biri, ödülü de son derece hak ediyor.

KAZANIR: Joaquin Phoenix

KAZANABİLİR: Adam Driver

 

YARDIMCI KADIN:

Florence Pugh
Kathy Bates
Laura Dern
Margot Robbie
Scarlett Johansson

Marriage Story ödül sezonunun başlarındaki konumunukoruyabilseydi, şu an Laura Dern ile sahneye filmin diğer iki oyuncusu da çıkabilirdi. Ancak gelinen noktada Dern ile yetinilecek. Bu yıl dört oyunculuk ödülü konusunda sektörde konsensüs oluştuğundan söyleyecek çok bir şey kalmıyor. Küçük bir ihtimal de olsa Scarlett Johanssonun adını anmak gerek. Kadın oyuncu kategorisinde kendisine oy vermeyenler, bu dalda hakkaniyet sağlanması için yüzlerini ona dönebilir. Ancak Dern o kadar favori ki, bu saatten sonra başka bir senaryonun gerçekleşme ihtimali yok gibi.

KAZANIR: Laura Dern

KAZANABİLİR: Scarlett Johansson

 

YARDIMCI ERKEK:

Al Pacino
Anthony Hopkins
Brad Pitt
Joe Pesci
Tom Hanks

Harika kariyerine dönüp baktığımızda, bu zamana kadar Brad Pittin ödüllendirilmemesi gerçekten inanılır gibi değil. Tarantinonun son oyuncağı Once Upon a Time in Hollywoodda oyunculuğu ile değil de karizması ile ödülü alacağı kesin.

KAZANIR: Brad Pitt

KAZANABİLİR: Joe Pesci

 

ÖZGÜN SENARYO:

1917
Knives Out
Marriage Story
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

1917nin burada adaylık alması tamamen absürt komedibence. Knives Out da kontenjan doldurma düşüncesiyle yer alabilmiş. Bir ay öncesine kadar Marriage Story mutlak favori iken, Altın Küre ödüllerinden sonra filmin iddiası gün geçtikçe azaldı. Şu an yarış tamamen Parasite ile Once Upon a Time in Hollywood arasında geçmekte. Parasite birçok meslek birliği tarafından tereddütsüz bir şekilde kucaklandı. Obirliklerden biri WGA (Yazarlar Birliği). Film, bunun üstüne bir de BAFTAdan (Britanya Film Akademisi) özgün senaryo ödülü almayı başardı. Öte yandan en büyük rakibi Once Upon a Time in Hollywood ise, Altın Küre ve Critics Choiceödüllerinde mutlu sona ulaştı. Hangisi mutlu sona ulaşırsorusuna benim cevabım Parasite. Çünkü senaryosu daha akılda kalıcı ve daha vurucu. Rakibi gibi hantal değil.

KAZANIR: Parasite

KAZANABİLİR: Once Upon a Time in Hollywood

 

UYARLAMA SENARYO:

Jojo Rabbit
Joker
Little Women
The Irishman
The Two Popes

10 adaylık alan The Irishmanin sıfır çekme ihtimalinin bu kadar yüksek olması akıl alır gibi değil. Aday tüm filmler içerisindeki en kaliteli filmlerden biri olmasına rağmen, ödül anlamında bu kadar az değer görmesi çok acı. The Two Popes Akademinin tam aradığı bir senaryo aslında ama film neyse ki yokları oynuyor. Jokerin seveni kadar nefret edeni olması ve ya tartışmalı okumalara açık olması fikri, buradaki şansını zora soktu. The Irishmanin zor ve tahammül gerektiren senaryosu, Hollywood sinema sektörü için çok fazla. Bu da işini zorlaştırıyor. Little Women favorilerden biri olsa da son günlerde özellikle Akademinin oylama sürecinde Jojo Rabbitin yükselişe geçerek WGA ve BAFTAdan ödül alması dengeleri değiştirebilir. Ayrıca ritimli bir şekilde yormadan izleten Jojo Rabbit tam Akademinin ağzına layık. Ayrıca film eleştirmenlerce topa tutulsa da sektör filme tam destek verdi. Little Women Jojo Rabbit çarpışmasından Jojo Rabbitin sağ çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

KAZANIR: Jojo Rabbit

KAZANABİLİR: Little Women

 

SİNEMATOGRAFİ:

1917
Joker
Once Upon a Time in Hollywood
The Irishman
The Lighthouse

Yönetmen ödülü Sam Mendese gidiyorsa, sinematografiödülünün Roger Deakinstan başkasına gitmesini düşünmek absürt olur. Yıllarca ödül alma konusunda ağzını açıp başkalarının teşekkür konuşmasını dinleyen Deakinsın ikinci Oscarı hayırlı olsun.

KAZANIR: 1917

KAZANABİLİR: The Irishman

 

KURGU:

Ford v Ferrari
Jojo Rabbit
Joker
Parasite
The Irishman

Bir zamanlar kurgu adaylığı alamayan bir filmin film ödülünü alması imkansızdı. Hatta çoğu zaman en iyi film ödülünü alan film kurgu ödülünü de alıyordu. Oysa bu yıl en büyük favori olan 1917nin kurgu adaylığı bile yok. Aynı tekniği uygulayanBirdman da kurgu adaylığı alamadan zafere ulaşmıştı.BAFTAda Parasiteın yokluğunda Ford v Ferrari ödüle rahat ulaştı ancak ACEde (Kurgucular Birliği) zafer Parasiteın oldu. Yarışın da bu ikisi arasında geçmesi bekleniyor açıkçası. Ancak bunun olası bir sürprize gebe bir kategori olduğunu da söylemekte fayda var. O sürprizi yapabilecek film de Jojo Rabbitten başkası değil. Joker düzgün ama düz, The Irishman ise uzun ve yorucu kurgusu ile ödüle uzak bana kalırsa.

KAZANIR: Parasite

KAZANABİLİR: Ford v Ferrari

 

 

PRODÜKSİYON TASARIMI:

1917
Jojo Rabbit
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
The Irishman

Once Upon a Time in Hollywood ADG (Prodüksiyon Tasarımı Birliği) ödüllerinde zorlu rakiplerini yendi, CriticsChoice ödüllerinde ise mutlu sona ulaşarak favori pozisyonuna dönüştü. Gel gelelim 1917nin BAFTA zaferi kafa karıştırmıyor değil. Ancak set tasarımlarına bakıldığında Tarantinonun son oyuncağının neredeyse en iyi yanı setleri idi. Gerçek anlamda kendinizi o dönemin Hollywoodunda hissetmemeniz işten bile değil. 1917nin dış mekan çekimlerinin yoğunluğu, izleyicinin set işçiliğini görmesini az da olsa engellediği için film rakibinin bir adım gerisinde kalıyor. Aman efendim, sonuçta faşist beyaz Amerikalı ilemuhafazakar beyaz İngilizin çekişmesini göreceğiz. Sürpriz yapma olasılığı olan ise Parasiteın kurduğu harika evren elbette.

KAZANIR: Once Upon a Time in Hollywood

KAZANABİLİR: 1917

 

KOSTÜM TASARIMI:

Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood
The Irishman

Bir kostümlü drama olan Little Women elbette favori. Filmin karanlık atmosferi, izleyicinin kostümlerdeki detayları görmesine engel olabilir. Tek handikabı bu. BAFTAda zafere ulaşması filmin elindeki en büyük koz. Nazi Almanyası üniforma kostümleri de gayet iyiydi. Sektörün filme olan sevgisi burada epey artabilir. Pittin sarı tişörtü ve DiCaprionun deri ceketi kazanmasın lütfen! Ayrıca ne Jokerin ne de The Irishmanin ceketleri ilgimi çekiyor açıkçası.

KAZANIR: Little Women

KAZANABİLİR: Jojo Rabbit

 

MÜZİK:

1917
Joker
Little Women
Marriage Story
Star Wars: The Rise of Skywalker

Müziğin filmdeki atmosferin oluşturulmasında başrol oynadığı ve etkisinin belirgin bir şekilde hissedildiği iki film var karşımızda: Joker ve 1917. Joker zaten her yerden ödül alarak favoriliğini netleştirdi. Sürpriz yaşanması çok düşük bir ihtimal. Bir kadın müzisyenin sahneye çıkması ayrıca sevindirici bir durum. Filmi izlediğim günden bu yana, müziklerini açıp hayran hayran dinlemediğim akşam yok. Aşığıyız. Veee Hildur ablanın askerleriyiz!

KAZANIR: Joker

KAZANABİLİR: 1917

 

ŞARKI:

(I’m Gonna) Love Me Again (Rocketman)
I Can’t Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4)
I’am Standing With You (Breakthrough)
Into the Unknown (Frozen II)
Stand Up (Harriet)

(I’m Gonna) Love Me Again zamanla iyice favori pozisyonuna yerleşti ve koltuğu kimseye devredeceğini zannetmiyorum. Geçmiş yıllardaki Shallow, City of Stars, Glory, Skyfall gibi net favori mi emin değilim. Çünkü güçlü bir tehdit hala savılabilmiş değil. Kim mi? Elbette Stand Up!

KAZANIR: (I’m Gonna)Love Me Again

KAZANABİLİR: Stand Up

 

SES KURGUSU:

1917
Ford v Ferrari
Joker
Once Upon a Time in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

Ses kategorilerinin ödül geçmişlerine bakıldığında genelde aynı filmin iki ödülü de aldığını ve bu filmin genelde büyüktçeli savaş filmleri veya müziğin yoğun kullanıldığı filmler olduğunu görürüz. 1917nin etki gücü de düşünüldüğünde Ford v Ferrarinin öne çıkacağını düşünmüyorum.

KAZANIR: 1917

KAZANABİLİR: Ford v Ferrari

 

SES MİKSAJI:

1917
Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
Once Upon a Time in Hollywood

Niye sesin iki kategorisi var? İşsiz misiniz be!

KAZANIR: 1917

KAZANABİLİR: Ford v Ferrari

 

SAÇ VE MAKYAJ:

1917
Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil

Bombshell zaten bütün saç ve makyaj ödüllerini aldığı için başka bir filmi ön plana çıkarıp dikkat çekmenin bir anlamı yok. İki yıl önceki Darkest Hour kadar favori neredeyse. Sürpriz yapabilecek film elbette ki Joker.

KAZANIR: Bombshell

KAZANABİLİR: Joker

 

GÖRSEL EFEKT:

1917
Avengers: Endgame
Star Wars: The Rise of Skywalker
The Irishman
The Lion King

92. Akademi Ödüllerinin en kestirilmesi güç kategorisi bubence. Akademinin bu dalda dahi fantastik filmlere pek yüz vermediğini, adaylar arasında en iyi film ödülüne oynayan birinin bulunması halinde o filmin avantajlı konuma geldiğini biliyoruz. Bu nedenle 1917 ismi öne çıkıyor. The Irishmane diğer 9 dalda yüz verilmeyip filmin bu dalda değerlendirilmek istenmesi düşüncesi ürkütücü ve iğrenç. Umarım böyle bir senaryo gerçekleşmez. The Lion King çöplüğünün görsel şamatasını alternatif kazanan olarak yazıp kaybolayım en iyisi. Acayip sinirlendim.

KAZANIR: 1917

KAZANABİLİR: The Lion King

 

ULUSLARARASI FİLM:

Corpus Christi
Honeyland
Les Misérables
Pain and Glory
Parasite

Parasitein bu ödülü alacağı neredeyse Cannes Film Festivalinin düzenlendiği mayıs ayından beri belliydi. 2018de Roma, 2015te Son of Saul, 2014te Ida, 2013te The Great Beauty, 2012de Amour, 2011de A Separationınmutlak favorilikleri nasıl aylar öncesinden belli olduysa, bu yıl da aynı manzara ile karşı karşıyayız. En İyi Film dalının ana favorilerinden bir kere, ne konuşuyorsam!

KAZANIR: Parasite

KAZANABİLİR: Pain and Glory

 

ANİMASYON:

How to Train Your Dragon
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Son 10 yılın en çekişmeli animasyon yarışı yaşanıyor. Sebebi de her kafadan bir ses çıkması. Toy Story 4 Critics Choice ve PGAda, Missing Link Altın Kürede, Klaus ise BAFTA ve Annie ödüllerinde zafere ulaştılar. Ancak özellikle Klausun son zamanlardaki yükselişi göz yaşartıcı cinsten! BAFTAödüllerinin Oscar oylama sürecinde dağıtıldığını ve Klausun öne çıktığını söylemek mümkün. Dolayısıyla Missing Linkten daha fazla sürpriz yapma ihtimali var. Ben Toy Storyden vazgeçeceklerini zannetmiyorum.

KAZANIR: Toy Story 4

KAZANABİLİR: Klaus

 

BELGESEL:

American Factory
For Sama
Honeyland
The Cave
The Edge of Democracy

American Factory, For Sama ve Honeyland arasında geçmesi beklenen yarışta kimin kazanacağı muamma. American Factory Cinema Eye ödülünü; For Sama ise BAFTA ve IDAödüllerini kaptı. Honeyland ise hem belgesel hem de uluslararası film adaylığı alarak çok sevildiğini gösterdi. American Factorynin arkasında Obama çiftinin yapım şirketi var bir kere. Daha önce Amerikada üretim yapan bir camfabrikanın ekonomik kriz nedeniyle kapanması üzerine, yıllar sonra Çin menşeli bir şirketin fabrikayı tekrar açma girişimi ve hikayesi konu ediliyor. Çin-Amerika arasındaki üretim farklılıkları, kapitalizm, işçi hakları ve sömürü düzeni gibi hususlara değinilmesiyle ön plana çıkıyor. Belgesel, konu itibariyle Amerikanın yakın tarihi ile ilgileniyor ve sadece bu durum bile belgeselin Oscarlarda işini kolaylaştırıyor. For Sama Suriyede yaşanan insanlık dramını konu ediniyor. Honeyland ise bir doğa belgeseli. Balkanlarda geçimini yabani arılar yoluyla sağlayanların hikayesinin anlatıldığısıcak, samimi bir belgesel. Belgeseldeki samimiyet ve egzotik hava Akademiyi epey etkilemişe benziyor, ki yapım 2 Oscar adaylığı alabildi. Ben, kendilerini anlatan belgesele daha fazla eğilim göstereceklerini düşünüyorum.

KAZANIR: American Factory

KAZANABİLİR: Honeyland

 

Diğer Yazılar: Antoine Doinel
Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir